• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 02/06/2023

Προχτες το πρωί έβγαλα ένα φρονιμίτη ο οποίος είχε πύον από πάνω αλλά δεν πόναγε.Η οδοντίατρος είπε ότι μάλλον είχε νεκρωθεί.Μου είπε να πάρω αντιβίωση για 2 μέρες και να συνεχίσω,μετά τις 2 μέρες,μόνο αν έχω ενόχληση ή πόνο.Πόνο δεν έχω καθόλου ενώ ενόχληση έχω μόνο ένα πολύ μικρό τράβηγμα που είναι απολύτως φυσιολογικό μετά την εξαγωγή.Όχι κάτι σπουδαίο όμως.Το πρόβλημα είναι ότι το πύον έχει ελλατωθεί αλλά δεν έχει φύγει εντελώς.Είναι ΟΚ αυτό,δηλαδή χρειάζεται μερικές μέρες ακόμα για να φύγει ή υπάρχει πρόβλημα?Και από τη στιγμή που μου είπε αντιβίωση μόνο για 2 μέρες και από εκεί και μετά μόνο αν υπάρχει ενόχληση ή πόνος,να την συνεχίσω ή όχι?Από την στιγμή που δεν αισθάνομαι κάτι άλλο?

27 ειδικοί απάντησαν

  • Συνηθως οι αντιβιωσεις εφοσον καπου υπαρχει πυον αρχιζουν να επιδρουν μετα απο 2-3 ημερες,γι αυτο και το διαστημα των 5-6 ημερων ληψεως αντιβιοτικων θεωρειται ενδεδειγμενο,καμια φορα και λιγο παραπανω,αναλογα με το μικροβιακο φορτιο

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Ενημερωστε τον θεραπον ιατρο σας που σας παρακολουθει και θα σας δωσει τη λυση.

    Μπουλντής Γεώργιος - Athens Dental Project

    Οδοντίατρος

    Ελληνικό

  • ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΤΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ. ΑΝ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΑΣ ΜΗΠΩΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΑΛΛΗ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Πρέπει να επανεξεταστεί αν επιμένει με έχει συλλογή πύου

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Εφόσον το δόντι βγήκε, που ήταν ο λόγος για τον οποίον υπήρχε ποιόν δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσει να πυορροεί η περιοχή. Μπορεί αυτό που βλέπετε να είναι νεκρωμένος ιστός ή κάτι τέτοιο. Πιθανόν δε χρειάζεται να κάνετε τίποτα, αλλά σωστότερο είναι να επισκεφθείτε το γιατρό σας

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Πλατεία Μαβίλη

  • παρτε λιγεσ μερεσ ακομα αντιβιωση μεχρι να καθαρισει εντλως απο το πυον

    SmileDental - Ράγκου Βασιλική

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Εγώ συνήθως δίνω για 5 μέρες αντιβίωση. Δεν γνωρίζω γιατί έδωσε τόσο λίγο. Καλύτερα να ακολουθήσετε όμως τις οδηγίες της. Γιατί το είδε κ γνωρίζει την περίπτωση

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Καλό θα ήταν το αντιβιοτικό σχήμα να ολοκληρώνεται μετά την παρέλευση 5-6 ημερών, άσχετα από την ύπαρξη ή όχι συμπτωμάτων,πάντα αυτό όμως αξιολογείται από το θεράποντα ιατρό.

    Μανωλιάδης Χρήστος

    Οδοντίατρος

    Άλιμος

  • Αν υπάρχει ακόμα πύον συνεχίστε την σύνολο για 4 έως 7 ημέρες.

    Καλημερατζή Δέσποινα

    Οδοντίατρος

    Χαλάνδρι

  • Οι αντιβιώσεις γενικότερα δεν είναι σωστό να δίνονται για τόσο μικρό χρονικό διάστημα, διότι έτσι το σώμα μας κατά κάποιο τρόπο τις «συνηθίζει» και παύουν να ειναι δραστικές στο μέλλον. Στη δική σας περίπτωση δε θα πρέπει να σταματήσετε την αντιβίωση και για έναν ακόμα λόγο, ότι φαίνεται να έχετε ακόμα ενεργό φλεγμονή.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Εσείς πώς καταλάβατε ότι έχει πυον?Μήπως εννοειτε το επίχρισμα που είναι πάνω από την εξαγωγή,?Αυτό είναι κάτι φυσιολογικο

    Κατσίβα Αφροδίτη

    Οδοντίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Δεν χρησιμοποιώ αντιβίωση σχήματος 2 ημερών, αλλά ο οδοντίατρος σας μπορεί να έχει κάποιο ιδιαίτερο λόγο που σας το συνέστησε. Σας συνιστώ να επικοινωνήσετε μαζί του.

    Δεληγεώργη Βίκυ

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Από τη στιγμή που το δόντι είχε ποιόν πριν την εξαγωγή εγώ θα έδινα αντιβίωση όπως σωστά είπε οδοντίατρος από δύο μέρες με τρεις πριν την εξαγωγή και θα συνέστηνα να συνεχιστεί μέχρι να τελειώσει το κουτί για εφτά ημέρες συνολικά

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Για να υπάρξει καθοδήγηση για φαρμακευτική χορήγηση, πρέπει να προηγηθεί έλεγχος κλινικός , λυπάμαι αλλά είναι επισφαλές και ανήθικο ιατρικά να απαντήσω χωρίς να εξετάσω !

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Το πιο σωστό είναι να ενημερώσετε τη γιατρό σας η οποία γνωριζοντας την αρχική εικόνα του προβλήματος είναι η μόνη που μπορεί να σας δώσει σαφή και αξιόπιστη απάντηση.

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Συνηθως η αντιβιωση δινεται μετα απο εξαγωγη για 5-7 μερες κ δεν εχει να κανει με το αν υπαρχει ακομα πονος η ενοχληση.το πυον λογικα σιγα σιγα θα φυγει κ αυτο,δεν εχετε να κανετε κατι επιπλεον

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλημέρα σας, κατά την γνώμην μου, αναφέρετε στην συνάδελφο τα παραπάνω , κι αυτή θα σα καθοδηγήσει. Την καλημέρα μου και πάλι.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Εφόσον εξακολουθεί να υπάρχει πύον, επιβάλλεται η συνέχιση της αντιβίωσης, ακόμα και αν δεν υπάρχει πόνος. Όταν η αντιβίωση είναι ελλιπής (μικρότερη δόση από την ενδεικνυόμενη ή λιγότερες ημέρες), μπορεί να αναπτυχθούν ανθεκτικά στελέχη. Σίγουρα θα πρέπει να επισκεφθείτε την οδοντίατρο σας για να εξετάσει το τραύμα, μήπως έχει δημιουργηθεί κάποιο απόστημα που χρειάζεται παροχέτευση.

    Δέρκα Σπυριδούλα

    Γναθοχειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • συνήθως δίνεται αντιβίωση για 1 εβδομάδα οπότε και αξιολογεί ο θεράποντας οδοντίατρος την πορεία της επούλωσης

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Η αντιβίωση που χορηγείται για ενδοδοντικες θεραπείες, όταν αυτή είναι απαραίτητη, απαγορεύεται να δίνεται για δύο μέρες γιατί μπορεί να προκαλέσει στον οργανισμό βακτήρια ανθεκτικά στο εν λόγω αντιβιοτικό και να μην κάνει δουλειά ή και να επιβαρύνει τον οργανισμό. Ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας (ΠΟΥ) συνιστά 5-7 ημέρες ελάχιστης λήψης ανεξαρτήτως πόνου. Ο ρόλος του αντιβιοτικού είναι να σκοτώνει βακτήρια όχι για να μειώνει τον πόνο, άλλο που βοηθά και για αυτό.

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Πάρτε άλλες 2 ημέρες αντιβίωση

    Σιμόπουλος Νικόλαος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Κέρκυρα

  • Καλό θα είναι ο ειδικός που σας έκανε την επέμβαση και που ξέρει για ποιο λόγο έχει δώσει την αντιβίωση να σας δει και να σας δώσει την ανάλογη οδηγία

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Με όλη μου την εκτίμηση,γιατί δεν απευθύνεστε στη συνάδελφο; Είναι ό,τι καλύτερο μπορείτε να κάνετε!

    Γούλιας Ανδρέας

    Οδοντίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα σας, θα ζητήσω μερικές διευκρινήσεις προκειμένου να μπορέσω να δώσω κάποιες απαντήσεις. Αρχικά, το δόντι αφορούσε άνω η κάτω γναθο?

    Παναγοπούλου Πατρούλα

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας, καλό είναι να συνεχίσετε την αντιβίωση μέχρι να φύγει το πυον.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Η λήψη αντιβίωσης για 2 ημέρες ισοδυναμεί με την μη λήψη αντιβίωσης. Για να είναι αποτέλεσματική η αντιβίωση χρειάζεται τουλάχιστον 5 μέρες λήψη. Το πυον και η φλεγμονή θα υποχωρήσουν τελείως στις 10 μέρες (ανάλογα και το ανοσοποιητικό σύστημα του κάθε ατόμου.) Τυχόν πόνος ή ενόχληση θα αντιμετωπίζεται με παυσίπονα, όχι με αντιβίωση.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Το πιθανότερο είναι πως αυτο που βλέπετε στο στομα σαν πύον είναι εφελκιδα, δλδ η επούλωση που δημιουργεί ο οργανισμός σας για να κλείσει το τραύμα που εχει συνήθως κίτρινο χρώμα. Ωστόσο, συνήθως χρειάζονται 4-5 μέρες αντιβίωση μετα την εξαγωγή φρονιμητη. Για οποιαδήποτε άλλη διευκρίνιση στη διάθεση σας.

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος