• Δισκοκήλη
  • Υποβλήθηκε 23/03/2023

Μια μικρή μετακίνηση δίσκου, με κατάλληλη θεραπεία, γίνεται καλύτερα? Γιατί είδα 2 ειδικούς ο ένας είπε ότι όσο μεγαλώνω θα μεγαλώνει και το πρόβλημα μέχρι να γίνει κήλη που θα σκάσει κάποτε, και ο άλλος είπε πως υπάρχει πιθανότητα να ισιώσει σε κάποιους μήνες.

25 ειδικοί απάντησαν

  • Εξαρτάται από την επιβάρυνση που δέχεται το σημείο. Εάν ραγίσει ο ινώδης δακτύλιος δεν ξανακλείνει.

    Μιχαλόπουλος Παύλος

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Σμύρνη

  • 80% θα βελτιωθείτε με την κατάλληλη συντηρητική θεραπεία

    Χριστοδούλου Αναστάσιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Θα συμφωνήσω με τον δεύτερο . Δίνω μεγάλες πιθανότητες βελτιωσης αν ακολουθήσετε την κατάλληλη θεραπεία .

    ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΚΑΙ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΣΙΒΡΙΚΑ Ο.Ε.

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • ΝΑΙ ΣΑΣ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΝΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΘΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΗΧΑΝΙΚΗΣ ΔΙΑΓΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΕΛΤΙΩΣΗ

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Αν εχετε καταλαβει σωστα αυτο που σας γνωμάτευσαν και μιλάτε για μια δισκοκηλη σπονδυλικής στήλης, τοτε εξαρταται απο το μέγεθος της κήλης, την ηλικια, τα κλινικα συμπτωματα. Θα συμφωνήσω με τον δευτερο συνάδελφο αλλα επιφυλάσσομαι καθότι δεν εχω τα στοιχεια που σας ανέφερα.

    Δρ. Πισκοπάκης Νικόλαος & Συνεργάτες

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Θέλεις αποσυμπίεση δίσκου σε μηχάνημα αποσυμπίεσης οπως το DRX9000

    Βαμβάτσικος Κωνσταντίνος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Άγιος Στέφανος

  • Βασικη συνθηκη για την διαχειριση των συμπτωματων σας,ειναι η σταθεροποιηση της περιοχης,η οποία επιτυγχανετε με μυικη ενδυναμωση,χωρις υπερβολικα φορτια,και η ορθη χρηση κινησης κατα την ασκηση.Οπότε μην περιμενετε να διορθωθει απο μονο του,θα σας βοηθουσε ενα εξατομικευμενο προγραμμα μυικης ενισχυσης πρωτιστως.

    Αποστολόπουλος Λεωνίδας

    Φυσικοθεραπευτής

    Άγιος Δημήτριος

  • Η εξέλιξη της πάθησης του δίσκου έχει να κάνει με την επιβάρυνση.τη φύση και την βαρύτητα της δουλειάς σας.η ενδυνάμωση των ραχιαίων(πλάτη)και η εξιδανίκευση του βάρους πάντα βοηθα

    Βλαχόπουλος Διονύσιος

    Ορθοπαιδικός χειρουργός - Τραυματολόγος

    Πύργος

  • Βασικά χωρίς να έχουμε κλινική και εργαστηριακή εικόνα δεν μπορώ να σας απαντήσω ,αλλά πολλά παρόμοια περιστατικά με κατάλληλη θεραπεία και ασκήσεις ενδυνάμωσης των μυών πάνε πολύ καλά .

    Βαγιώνης Παναγιώτης

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Οσο μεγαλωνω θα μεγαλωνει η μετακινηση δισκου εν υπαρχει κατι τετοιο ειναι ατοπο μην πω κατι αλλο-θα σκασει σαν μπαλονι;;; Το δευτερο πιο πιθανο ως αυτοιαση η μεσω θεραπειας

    Ξενοφών Χατζησαράντος

    Φυσικοθεραπευτής

    Άνοιξη

  • Όταν μια κήλη δίσκου διαγνώσκεται σε αρχικό στάδιο τότε μπορούμε να πούμε ότι η φροντίδα της από εξειδικευμένο φυσιοθεραπευτή θα βοηθήσει και σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί υποχωρήσει αισθητά.Σε κάθε περίπτωση η πρόωρη συντηρητική παρέμβαση έχει πολύ καλά αποτελέσματα τόσο σε βάθος χρόνου όσο και στην καθημερινότητα του ασθενή.

    Τρουπή Ελένη

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Σμύρνη

  • Να ισιωσει δεν ειναι ευκολο,πιθανον να μειωθει ο ερεθισμος και το οιδημα

    Πανδής Βασίλειος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Κέρκυρα

  • Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΜΙΑΣ ΚΗΛΗΣ ΜΕΣΟΣΠΟΝΔΥΛΙΟΥ ΔΙΣΚΟΥ ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΚΛΙΝΙΚΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΠΟΝΗΣΗ ΠΟΥ ΔΕΧΕΤΑΙ Η ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗ ΣΤΗΛΗ

    Μπογιόπουλος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ιωάννινα

  • Η ολίσθηση σπονδύλου είναι μια σοβαρή κατάσταση που αν την αφήσεις σίγουρα θα σου δημιουργήσει προβλήματα στο μέλλον. Με τα κατάλληλα προτοκολλα θεραπείες μπορείς να την διατηρήσεις η και να την εξαλείψεις. Καλό θα ήταν να σου έκανα μια ενημέρωση για αυτά τα προτοκολλα. Για ότι χρειαστείς είμαι στην διάθεση σου

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά

  • ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ ΟΤΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΧΕΙ ΔΊΚΙΟ, Η ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΉ ΓΉΡΑΝΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΏΠΟΥ ΟΔΗΓΕΊ ΣΤΗΝ ΠΕΡΑΙΤΈΡΩ ΕΚΦΎΛΙΣΗ ΤΟΥ ΔΙΣΚΟΥ, ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ Η ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ ΣΤΑΔΙΑ.
    ΑΥΤΟ ΛΕΓΕΤΑΙ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΉ ΙΑΤΡΙΚΉ.

    Τριανταφυλλόπουλος Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Περιστέρι

  • Είναι δύσκολο να προβλέψει κάποιος την εξέλιξη μιας δισκοκήλης...

    Ηλίας Απόστολος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας!
    Ανεξάρτητα του μεγέθους η κήλες ή προβολές ή προπτωσεις των δίσκων μπορούν να επανέλθουν! Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες: ηλικία κατάσταση του δίσκου,μυικό σύστημα στάση, ύπνος κληρονομικοί παράγοντες κλπ. Οι έρευνες εδώ και χρόνια πάντως αποδεικνύουν ότι υπάρχει "μείωση" στην προβολή του δίσκου!
    Δεν είναι απαραίτητο ότι αφού εμφανίστηκε κάποια στιγμή θα πρέπει να χειροτερεύει συνέχεια,είναι κάτι που δεν στηρίζεται σε επιστημονικά δεδομένα.
    Έχουμε πολλούς ασθενείς που μια χαρά δουλεύουν σε βαριές δουλειές, η σε γραφεία και κάνουν γυμναστική με βάρη ή με τρέξιμο ,τένις κλπ
    Περαστικά!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Καί ο τρίτος θά σάς Πει ότι θά παραμείνει ως έχει.. Για νά σάς παρηγορήσω θά σάς πω ότι αυτό πού έχετε τό έχει μεγάλο μέρος τού πληθυσμού καί γενικά αντιμετωπίζεται καλά.

    Μάμαλης Βασίλειος & Συνεργάτες

    Φυσικοθεραπευτής

    Κάτω Πατήσια

  • Η κατάλληλη φυσιοθεραπευτική προσέγγιση μπορεί να μειώσει τα συνοδά συμπτώματα σας όπως για παράδειγμα αν υπάρχει πόνος. Επιπρόσθετα, η ενδεδειγμένη μυϊκή άσκηση με τους κατάλληλους περιορισμούς ανάλογα την περίπτωση μπορεί αναμφίβολα, να βελτιώσει το πρόβλημά σας.

    Πνακά Κωνσταντίνα

    Φυσικοθεραπευτής

    Ίλιον

  • Υπάρχει περίπτωση να υποστραφεί και να μην έχετε θέμα

    Αναγνώστου Αντώνιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα, έχει μεγάλη σημασία η θέση και το μέγεθος της μετατόπισης. Χρειάζονται οι εικόνες της μαγνητικής τομογραφίας για να σας πω σίγουρα

    Μαρκόπουλος Χρήστος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας,
    χωρίς να μπορούμε να ξέρουμε καλά τι σημαίνει "μικρή μετακίνηση δίσκου" ώστε να έχουμε πλήρη γνώση της περίπτωσης σας, οι παθολογίες της σπονδυλικής στήλης αντιμετωπίζονται κυρίως συντηρητικά πλην ελαχίστων εξαιρέσεων. Το ζητούμενο είναι να κάνετε μια σωστή αποκατάσταση αρχικά και μια σωστή φροντίδα του σώματος σας στη συνέχεια ώστε να καταλήξει η όποια παθολογία σας ασυμπτωματική, είτε "ισιώσει" είτε όχι.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Ειναι εντελως απροβλεπτη η εξελιξη, ωστοσο το περασμα του χρονου, το σωματικο βαρος , η βαρια εργασια ειναι παραγοντες που οδηγουν συνηθως σε επιδεινωση

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Καλησπερα σας,
    Και τα δυο ισχυουν.Οταν συμβαινει μια μικρη μετατοπιση μεσοσπονδυλιου δισκου ο οργανισμος σταδιακα σε 6 με 8 εβδομαδες την επαναφερει.Ωστοσο με την παροδο των ετων αφενος οι φορτισεις συσσωρευονται και αφετερου ο οργανισμος δεν εχει τις ιδιες δυνατοτητες επαναφορας.Εμεις στους ασθενεις μας σε τετοιες περιπτωσεις εφαρμοζουμε τεχνικες οπως η McKenzie ωστε να επανελθει γρηγοροτερα και ταυτοχρονα εκπαιδευουμε τον ασθενη ωστε στο μελλον οι εξαρσεις να εχουν μικρη συχνοτητα,διαρκεια και ενταση.

    Κέντρα Φυσικοθεραπείας "Εξέλιξη"

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλλιθέα

  • Ο 2ος συναδέλφους έχει δίκιο, με κατάλληλες προϋποθέσεις,φαρμακευτικη αγωγή και οδηγίες

    Βασιλειάδης Θεόφιλος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Πετρούπολη