• Herniated Disc
  • Submitted on 23/03/2023

Μια μικρή μετακίνηση δίσκου, με κατάλληλη θεραπεία, γίνεται καλύτερα? Γιατί είδα 2 ειδικούς ο ένας είπε ότι όσο μεγαλώνω θα μεγαλώνει και το πρόβλημα μέχρι να γίνει κήλη που θα σκάσει κάποτε, και ο άλλος είπε πως υπάρχει πιθανότητα να ισιώσει σε κάποιους μήνες.

25 specialists answered

  • Εξαρτάται από την επιβάρυνση που δέχεται το σημείο. Εάν ραγίσει ο ινώδης δακτύλιος δεν ξανακλείνει.

    Mihalopoulos Paulos

    Physiotherapist

    Nea Smirni

  • 80% θα βελτιωθείτε με την κατάλληλη συντηρητική θεραπεία

    Χριστοδούλου Αναστάσιος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Thessaloniki

  • Θα συμφωνήσω με τον δεύτερο . Δίνω μεγάλες πιθανότητες βελτιωσης αν ακολουθήσετε την κατάλληλη θεραπεία .

    ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΚΑΙ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΣΙΒΡΙΚΑ Ο.Ε.

    Physiotherapist

    Ampelokipoi

  • ΝΑΙ ΣΑΣ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΝΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΘΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΗΧΑΝΙΚΗΣ ΔΙΑΓΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΕΛΤΙΩΣΗ

    Vogiatzis Harilaos

    Physiotherapist

    Thessaloniki

  • Αν εχετε καταλαβει σωστα αυτο που σας γνωμάτευσαν και μιλάτε για μια δισκοκηλη σπονδυλικής στήλης, τοτε εξαρταται απο το μέγεθος της κήλης, την ηλικια, τα κλινικα συμπτωματα. Θα συμφωνήσω με τον δευτερο συνάδελφο αλλα επιφυλάσσομαι καθότι δεν εχω τα στοιχεια που σας ανέφερα.

    Piskopakis Nikolaos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Marousi

  • Θέλεις αποσυμπίεση δίσκου σε μηχάνημα αποσυμπίεσης οπως το DRX9000

    Vamvatsikos Konstantinos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Agios Stefanos

  • Βασικη συνθηκη για την διαχειριση των συμπτωματων σας,ειναι η σταθεροποιηση της περιοχης,η οποία επιτυγχανετε με μυικη ενδυναμωση,χωρις υπερβολικα φορτια,και η ορθη χρηση κινησης κατα την ασκηση.Οπότε μην περιμενετε να διορθωθει απο μονο του,θα σας βοηθουσε ενα εξατομικευμενο προγραμμα μυικης ενισχυσης πρωτιστως.

    Αποστολόπουλος Λεωνίδας

    Physiotherapist

    Agios Dimitrios

  • Η εξέλιξη της πάθησης του δίσκου έχει να κάνει με την επιβάρυνση.τη φύση και την βαρύτητα της δουλειάς σας.η ενδυνάμωση των ραχιαίων(πλάτη)και η εξιδανίκευση του βάρους πάντα βοηθα

    Βλαχόπουλος Διονύσιος

    Ορθοπαιδικός χειρουργός - Τραυματολόγος

    Pyrgos

  • Βασικά χωρίς να έχουμε κλινική και εργαστηριακή εικόνα δεν μπορώ να σας απαντήσω ,αλλά πολλά παρόμοια περιστατικά με κατάλληλη θεραπεία και ασκήσεις ενδυνάμωσης των μυών πάνε πολύ καλά .

    Βαγιώνης Παναγιώτης

    Physiotherapist

    Thessaloniki

  • Οσο μεγαλωνω θα μεγαλωνει η μετακινηση δισκου εν υπαρχει κατι τετοιο ειναι ατοπο μην πω κατι αλλο-θα σκασει σαν μπαλονι;;; Το δευτερο πιο πιθανο ως αυτοιαση η μεσω θεραπειας

    Χατζησαράντος Ξενοφών

    Physiotherapist

    Anoixi

  • Όταν μια κήλη δίσκου διαγνώσκεται σε αρχικό στάδιο τότε μπορούμε να πούμε ότι η φροντίδα της από εξειδικευμένο φυσιοθεραπευτή θα βοηθήσει και σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί υποχωρήσει αισθητά.Σε κάθε περίπτωση η πρόωρη συντηρητική παρέμβαση έχει πολύ καλά αποτελέσματα τόσο σε βάθος χρόνου όσο και στην καθημερινότητα του ασθενή.

    Troupi Eleni

    Physiotherapist

    Nea Smirni

  • Να ισιωσει δεν ειναι ευκολο,πιθανον να μειωθει ο ερεθισμος και το οιδημα

    Pandis Vasileios

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Kerkira (Corfu)

  • Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΜΙΑΣ ΚΗΛΗΣ ΜΕΣΟΣΠΟΝΔΥΛΙΟΥ ΔΙΣΚΟΥ ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΚΛΙΝΙΚΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΠΟΝΗΣΗ ΠΟΥ ΔΕΧΕΤΑΙ Η ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗ ΣΤΗΛΗ

    Μπογιόπουλος Ανδρέας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Ioannina

  • Η ολίσθηση σπονδύλου είναι μια σοβαρή κατάσταση που αν την αφήσεις σίγουρα θα σου δημιουργήσει προβλήματα στο μέλλον. Με τα κατάλληλα προτοκολλα θεραπείες μπορείς να την διατηρήσεις η και να την εξαλείψεις. Καλό θα ήταν να σου έκανα μια ενημέρωση για αυτά τα προτοκολλα. Για ότι χρειαστείς είμαι στην διάθεση σου

    Mpoukouvalas Nikolaos

    Physiotherapist

    Kalamaria

  • ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ ΟΤΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΧΕΙ ΔΊΚΙΟ, Η ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΉ ΓΉΡΑΝΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΏΠΟΥ ΟΔΗΓΕΊ ΣΤΗΝ ΠΕΡΑΙΤΈΡΩ ΕΚΦΎΛΙΣΗ ΤΟΥ ΔΙΣΚΟΥ, ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ Η ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ ΣΤΑΔΙΑ.
    ΑΥΤΟ ΛΕΓΕΤΑΙ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΉ ΙΑΤΡΙΚΉ.

    ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Peristeri

  • Είναι δύσκολο να προβλέψει κάποιος την εξέλιξη μιας δισκοκήλης...

    Ilias Apostolos

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Glyfada

  • Καλησπέρα σας!
    Ανεξάρτητα του μεγέθους η κήλες ή προβολές ή προπτωσεις των δίσκων μπορούν να επανέλθουν! Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες: ηλικία κατάσταση του δίσκου,μυικό σύστημα στάση, ύπνος κληρονομικοί παράγοντες κλπ. Οι έρευνες εδώ και χρόνια πάντως αποδεικνύουν ότι υπάρχει "μείωση" στην προβολή του δίσκου!
    Δεν είναι απαραίτητο ότι αφού εμφανίστηκε κάποια στιγμή θα πρέπει να χειροτερεύει συνέχεια,είναι κάτι που δεν στηρίζεται σε επιστημονικά δεδομένα.
    Έχουμε πολλούς ασθενείς που μια χαρά δουλεύουν σε βαριές δουλειές, η σε γραφεία και κάνουν γυμναστική με βάρη ή με τρέξιμο ,τένις κλπ
    Περαστικά!

    Papastratis Ilias

    Physiotherapist

    Ampelokipoi

  • Καί ο τρίτος θά σάς Πει ότι θά παραμείνει ως έχει.. Για νά σάς παρηγορήσω θά σάς πω ότι αυτό πού έχετε τό έχει μεγάλο μέρος τού πληθυσμού καί γενικά αντιμετωπίζεται καλά.

    Mamalis Vasileios

    Physiotherapist

    Kato Patisia

  • Η κατάλληλη φυσιοθεραπευτική προσέγγιση μπορεί να μειώσει τα συνοδά συμπτώματα σας όπως για παράδειγμα αν υπάρχει πόνος. Επιπρόσθετα, η ενδεδειγμένη μυϊκή άσκηση με τους κατάλληλους περιορισμούς ανάλογα την περίπτωση μπορεί αναμφίβολα, να βελτιώσει το πρόβλημά σας.

    Pnaka Konstantina

    Physiotherapist

    Ilion

  • Υπάρχει περίπτωση να υποστραφεί και να μην έχετε θέμα

    Αναγνώστου Αντώνιος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα, έχει μεγάλη σημασία η θέση και το μέγεθος της μετατόπισης. Χρειάζονται οι εικόνες της μαγνητικής τομογραφίας για να σας πω σίγουρα

    Μαρκόπουλος Χρήστος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Marousi

  • Καλησπέρα σας,
    χωρίς να μπορούμε να ξέρουμε καλά τι σημαίνει "μικρή μετακίνηση δίσκου" ώστε να έχουμε πλήρη γνώση της περίπτωσης σας, οι παθολογίες της σπονδυλικής στήλης αντιμετωπίζονται κυρίως συντηρητικά πλην ελαχίστων εξαιρέσεων. Το ζητούμενο είναι να κάνετε μια σωστή αποκατάσταση αρχικά και μια σωστή φροντίδα του σώματος σας στη συνέχεια ώστε να καταλήξει η όποια παθολογία σας ασυμπτωματική, είτε "ισιώσει" είτε όχι.

    Rebalance Athens

    Physiotherapist

    Koukaki

  • Ειναι εντελως απροβλεπτη η εξελιξη, ωστοσο το περασμα του χρονου, το σωματικο βαρος , η βαρια εργασια ειναι παραγοντες που οδηγουν συνηθως σε επιδεινωση

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos

  • Καλησπερα σας,
    Και τα δυο ισχυουν.Οταν συμβαινει μια μικρη μετατοπιση μεσοσπονδυλιου δισκου ο οργανισμος σταδιακα σε 6 με 8 εβδομαδες την επαναφερει.Ωστοσο με την παροδο των ετων αφενος οι φορτισεις συσσωρευονται και αφετερου ο οργανισμος δεν εχει τις ιδιες δυνατοτητες επαναφορας.Εμεις στους ασθενεις μας σε τετοιες περιπτωσεις εφαρμοζουμε τεχνικες οπως η McKenzie ωστε να επανελθει γρηγοροτερα και ταυτοχρονα εκπαιδευουμε τον ασθενη ωστε στο μελλον οι εξαρσεις να εχουν μικρη συχνοτητα,διαρκεια και ενταση.

    Γεωργόπουλος Χρήστος

    Physiotherapist

    Kallithea

  • Ο 2ος συναδέλφους έχει δίκιο, με κατάλληλες προϋποθέσεις,φαρμακευτικη αγωγή και οδηγίες

    Vasileiadis THeofilos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Petroupoli