• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 25/04/2024

Καλησπέρα σας. Περνώ zoloft 50mf για αγχώδης διαταραχή.. επειδή το στρες με έφτασε στους 200 παλμούς αν και δε βρέθηκε κάτι παθολογικο μου είπαν γιατροί να περνώ μισό ιντεραλ όταν μόνο έχω ταχυκαρδια. Διαβάσα όμως πως δεν επιτρέπεται το ζολοφτ με το ιντεραλ γιατί αλληλεπίδρουν. Ισχύει όντως αυτό η μπορώ να το περνω?

3 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας, θα πρέπει να ρωτήσετε τον θεράποντα ιατρό σας. Επίσης καλό θα ήταν να εξετάσετε την λειοτυργια του θυρεοειδούς σας αδένα .

    Τραμπακοπουλου Αλεξια

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα,
    Η αγχώδης διαταραχή αποτελεί μια σοβαρή πρόκληση για την ψυχολογική και σωματική υγεία του ατόμου, οδηγώντας συχνά σε συμπτώματα όπως η ταχυκαρδία, τα οποία μεγαλώνουν το αίσθημα του στρες.
    Η χορήγηση Zoloft για την αγχώδη διαταραχή βασίζεται στην ανάγκη διαχείρισης των ψυχολογικών πτυχών, ενώ η χρήση του Ιντεράλ συνιστάται για τον έλεγχο σωματικών συμπτωμάτων όπως η ταχυκαρδία.
    Παρόλο που υπάρχει η ανησυχία της πιθανής αλληλεπίδραση μεταξύ Zoloft και Ιντεράλ, είναι σημαντικό να υπογραμμιστεί ότι κάθε φαρμακευτική αγωγή θα πρέπει να προσαρμόζεται στις ανάγκες και την κατάσταση του κάθε θεραπευόμενου, υπό την επίβλεψη τ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλημέρα!
    Καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε το γιατρό που σας έγραψε τη συνταγή του Zoloft.
    Καλή συνέχεια.!

    Μαρτζιβάνου Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια