• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 21/11/2023

Καλησπέρα σας, είμαι 17 ετών και τα τελευταία 2 χρόνια με έχει πιάσει σοβαρό άγχος. Υπεραναλύω καταστάσεις, αγχονομαι για πράγματα που πριν δεν τα σκεφτόμουν καν, είμαι συνέχεια στην πρίζα. Τον τελευταίο 1 χρόνο έχει αρχίσει να μου προκαλεί ταχυκαρδίες, νιώθω ότι δεν μπορώ να αναπνεύσω και μούδιασμα στα 2 χέρια (αυτό συνήθως συμβαίνει όταν ξεκινήσω να σκέφτομαι για αυτές τις καταστάσεις, χτίζεται λίγο λίγο μέχρι που γίνεται το μπαμ). Έχω μεγάλη δυσκολία στο να με παίρνει ο ύπνος. Επίσης, όταν αγχονομαι για κάτι, έστω και πολύ μικρό, καταλήγω να το βλέπω σε εφιάλτη. Χρειάζομαι βοήθεια για να το αντιμετωπίσω ή μπορώ και μόνη μου?

6 ειδικοί απάντησαν

  • Η έναρξη ψυχοθεραπειας στην περίπτωση σας θα ήταν άμεσα βοηθητική για την βελτίωση της κατάστασης και λειτουργικότητας σας.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Χρειάζεστε βοήθεια σίγουρα , μόνη σας δεν Ξεπερνιέται , χρειάζεται να μιλήσετε με ειδικό ψυχικής υγείας , να μάθετε τρόπους να διαχειρίζεστε το άγχος σας αλλά και να βλέπετε τα πράγματα και τον εαυτό σας διαφορετικά , ευχαριστω

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα. Αυτό που περιγράφεις ακούγεται πολύ δύσκολο. Κάτι μέσα σου ξαφνικά μοιάζει να έχει ανάγκη να υπεραναλύει, να αγχώνεται, να φοβάται, να είναι στη τσίτα. Η παραμικρή σκέψη οδηγεί με κάποιο τρόπο σε μία αλυσίδα σωματικών και ψυχολογικών συμπτωμάτων, μέχρι να γίνει το μπαμ.

    Αντί να σου απαντήσω στο ερώτημά σου, θα σε ενθαρρύνω να σκεφτείς εσύ για αυτό. Πιστεύεις ότι χρειάζεσαι βοήθεια, ή μπορείς/αντέχεις να το αντιμετωπίσεις και μόνη σου; Η ψυχοθεραπεία πιστεύεις ότι θα σε ανακούφιζε, ή ότι δεν θα έκανε και ιδιαίτερη διαφορά; Ίσως αν έκανες μία δοκιμή να μπορούσες να απαντήσεις πιο εύκολα στο ερώτημα αυτό. Προσωπικά βρίσκομαι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Θα έλεγα ότι αρκετά το προσπαθήσατε μόνη σας! Μιλήστε με τους γονείς σας και ζητήστε να λάβετε βοήθεια και υποστήριξη από ειδικό ψυχικής υγείας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Εφόσον δύο χρόνια παλεύετε με το άγχος σας και έχετε αϋπνίες καλό θα ήταν να ζητήσετε ψυχοθεραπευτική βοήθεια. Θα δείτε ότι θα μπορέσετε να καταλάβετε τους λόγους που αισθάνεστε έτσι και θα αντιμετωπίσετε με αποτελεσματικό τρόπο τις δυσκολίες σας.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Λυπάμαι που περνάς αυτήν τη δύσκολη περίοδο. Το άγχος που περιγράφεις είναι μια κατάσταση που επηρεάζει την καθημερινή σου ζωή, και είναι σημαντικό να αντιμετωπιστεί.
    Η πρώτη και σημαντικότερη συμβουλή είναι να μιλήσεις με κάποιον επαγγελματία ψυχικής υγείας, όπως ψυχολόγο ή ψυχίατρο. Ένας επαγγελματίας μπορεί να αξιολογήσει καλύτερα την κατάστασή σου, να σου παρέχει υποστήριξη και να σε καθοδηγήσει σε στρατηγικές διαχείρισης του άγχους.

    Πέρα από την επαγγελματική βοήθεια, υπάρχουν και κάποια πράγματα που μπορείς να δοκιμάσεις μόνη σου:
    Τεχνικές αναπνοής: Η βαθιά αναπνοή μπορεί να βοηθήσει να ηρεμήσεις. Δοκίμασε την αργή και
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλαντζή Σταυρούλα

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πειραιάς