• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 30/08/2023

Καλησπερα ο αντρας μου παθαινε συνεχομενες κρισεισ πανικου.παιρνει φαρμακευτικη αγωγη 2 μηνες( sertal xanaax) οι κρισεις πανικου μειωθηκαν αλλα εδω κ 2 μηνες αρχισαν κ οι ζαλαδες που τελευταια εγιναν πιο εντονες.δεν μπορει να κανει τιποτα καλυτερευει οταν ξαπλωνει κ μενει ακινητοσ πηγε σε οριλα κ του εδωσε 10 μερεσ νertigο γτ ιλλιγκο του ειπε οτι δεν εχει μειωθηκαν οι ζαλαδες εκεινο τ διαστημα .προσπαθησε να να βγει μονος του χωρις κανεναν να κανει τις δουλειεσ του κ απο εκεινη τη μερα δεν μπορει να παει πουθενα ουτε με παρεα γιατι ζαλιζετε υπερβολικα.(σκεφτεται και τουαλετα πως θα παει)να προσθεσω οτ στον υπνο του τιναζονται διαφοροι μυες κ μας ειπε η νευρολογοσ λογο αγχουσ.αγχωνετε για τον πατερα του που ειναι κρισημα. .ολο αυτο ειναι λογο αγχους μπορει να πασχει απο κατι αλλο .ειναι παρενεργειες χαπιων;; εχει ζαλαδεσ ατονια ασταθεια μειωμενη ορεξη .τι πρεπει να κανουμε εχει κουραστει κ ο ιδιοσ

6 ειδικοί απάντησαν

  • Γειά σας!

    Παρ'ότι όπως καταλαβαίνετε δεν είναι δυνατόν, ως επαγγελματίας ψυχολόγος, να παρέχω εξατομικευμένες συμβουλές, εξ'αποστάσεως μέσω αυτής της πλατφόρμας...παρ'όλα αυτά θα πρέπει να επισημάνω κάποια πράγματα...
    Ο σύζυγος σας παρουσιάζει τα κλασσικά ψυχοσωματικά συμπτώματα που συνοδεύουν τις κρίσεις πανικού ειδικώς και τις αγχώδεις καταστάσεις & φοβίες ειδικώς!
    Όσον αφορά την φαρμακευτική αγωγή Εχετε υπ'όψιν τα εξής:
    Φοράς σωσίβιο, (= φάρμακα) επιπλέεις.
    Βγάζεις το σωσίβιο, βυθίζεσαι ...
    Πρέπει να μάθεις κολύμπι!!!
    (= Ψυχοθεραπεία)
    Η ψυχοθεραπεία (γνωσιακή - Συμπεριφοριστική) είν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα! Αν έχει κάνει εξετάσεις για παθολογικά αιτία και δεν έχει βρεθεί κάτι, τότε μένει το ψυχολογικό. Το άγχος μπορεί να προκαλέσει έντονη ζαλάδα. Χρειάζεται να δει την φαρμακευτική με τον ψυχίατρο και να αρχίσει και ψυχοθεραπεία.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Δεδομένου οτι τον παρακολουθουν ήδη θα πρότεινα να τασυζητήσετε με τους θεράποντες ιατρούς που τον παρακολουθούν και γνωρίζουν τον ίδιο, τις προκλήσεις που αντιμετωπίζει, την αγωγή που λαμβάνει, τις παρενέργειες κτλ. Αν αποκλειστεί κάθε παθολογικός-βιολογικός παράγοντας και αποδωθούν εν τέλει τα συμπτώματα στο άγχος, πέρα από φαρμακευτική αγωγή που θα λάβει από ψυχίατρο θα βοηθούσε να κάνει ψυχοθεραπεία.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Χρειάζεται να ρωτήσετε τον γιατρό σας. Αν ο γιατρός σας πει ότι είναι από άγχος, τότε πρέπει να απευθυνθείτε σε ειδικό

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Τα συμπτώματα που αναφέρετε σίγουρα προκύπτουν από το υπερβολικό άγχος. Όμως, καλό είναι να μικγσερε και με τους γιατρούς που σας χορηγούν τα φάρμακα μήπως υπάρχει και κάποια παρενέργεια.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Συζητήστε το με τον ψυχίατρο σας, να εξετάσει εκ νέου την αγωγή του και τα συμπτώματα που περιγράφετε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός