• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 29/03/2024

Η ποιότης του ενυπνίου μου δυστυχώς δεν είναι καλή. Ευρίσκομαι υπό μόνιμον επαγρύπνησιν. Καταβαλλομαι από το άγχος μετά ευκολίας. Τίνι τρόπω,κύριοι ιατροί, δύναμαι να βελτιώσω την κατάστασιν; Πολλά ευχαριστώ εκ των προτέρων εις άπαντας.

5 ειδικοί απάντησαν

  • Φροντίστε να έχετε ένα σταθερό πρόγραμμα ύπνου. Αποφύγεται να κάνετε άλλες δραστηριότητες στο κρεβάτι και πηγαίνεται μόνο όταν θα θελήσετε να κοιμηθείται. Όταν λοιπόν ξαπλώσετε αποφύγεται να έχετε μαζί σας κινητό, βιβλίο ή ότιδήποτε άλλο μπορεί να σας αποσπάσει την προσοχή και να ασχοληθείται με αυτό.

    Αντωνίου Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Οι δυσκολίες ύπνου είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο και συνδέονται με το άγχος που αναφέρετε. Για την αντιμετώπιση του άγχους θα ήταν ωφέλιμο να επισκεφτείτε κάποιο ψυχολόγο ο οποίος μέσα από διερεύνηση θα μπορέσει να σας βοηθήσει να εντοπίσετε και να αντιμετωπίσετε τις πηγές άγχους στη ζωή σας.
    Πέρα από αυτό είναι σημαντικό να τηρείτε τις παρακάτω οδηγίες για να έχετε καλή ποιότητα ύπνου: Να τηρείτε ένα τακτικό πρόγραμμα ύπνου τόσο καθημερινά όσο και τα Σαββατοκύριακα.Να αποφεύγετε την κατανάλωση καφείνης μετά το μεσημέρι.Να αποφεύγετε να γυμνάζεστε 3 ώρες πριν την ώρα κατάκλισης. Να αποφεύγετε την χρήση μπλε οθόνης (κινητό, υπολογιστής
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μπάικα Bίβιαν

    Ψυχολόγος - Συστημική Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Ελληνικό

  • Γεια σας,
    καταλαβαίνω ότι βρίσκεστε σε κατάσταση όπου δεν αισθάνεστε ασφάλεια. Χρειαζόμαστε παραπάνω στοιχεία για να καταλάβουμε αν είναι από παθολογικό ή μη στρες, το οποίο σε κάθε περίπτωση είναι επιβλαβές για την υγεία σας και σας χαλάει την ζωή. Στην περίπτωση του παθολογικού στρες (αυτού που προέρχεται από ψυχικά τραύματα) η ψυχοθεραπεία είναι η λύση. Στην περίπτωση άγχους που υπάρχει λόγω συνθηκών, τότε συνίσταται η ψυχολογική στήριξη.

    Σταύρου Δήμητρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια εφήβων, ενηλίκων και ομάδων

    Πεύκη

  • Η βελτίωση της ποιότητας του ύπνου και η μείωση του άγχους μπορεί να επιτευχθεί με διάφορες επιστημονικά τεκμηριωμένες μεθόδους. Ορισμένες από αυτές περιλαμβάνουν την άσκηση χαλαρωτικών τεχνικών όπως η βαθιά αναπνοή και η μεταφορά της προσοχής σε ήχους ή εικόνες που προκαλούν χαλάρωση. Επίσης, η εφαρμογή μιας σταθερής ρουτίνας ύπνου και η αποφυγή δραστηριοτήτων που ενδυναμώνουν το άγχος πριν τον ύπνο είναι σημαντικές. Εάν τα συμπτώματα επιμένουν, η συμβουλή από ειδικό ψυχικής υγείας μπορεί να βοηθήσει στην αναζήτηση αποτελεσματικών τεχνικών αντιμετώπισης.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Θα πρέπει να επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο να σας βοηθήσει αφού διαγνώσει τους λόγους για τους οποίους έχετε δυσκολία να κοιμηθείτε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός