• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 03/01/2024

Έχω άγχος ότι θα πάω κάτι όταν βρίσκομαι σε χώρο με πολύ κόσμο νιώθω ότι θα ζαλιστώ .είχα και ένα συμβάν στην εργασία μου που παρέλυσαν τα άκρα μου και στο νοσοκομείο μου είπαν από άγχος ειναι

2 ειδικοί απάντησαν

  • Ξέρετε βάζουμε παντού την ταμπέλα της κατάθλιψης και της ψυχιατρικοποίηση, της κοινωνικής φόβίας κλπ.. Ίσως πρόκειται για τη δική σας μοναδική, υποκειμενική θλίψη και σωματοποιημένο άγχοςπου έρχεται, γιατί κάτι θέλει να σας πει. Είναι το σύμπτωμα που σας κάνει μοναδικό και μπορείετ να το κάνετε κάτι καλό.Κι ίσως μέσα από μια θεραπεία διαμέσου του λόγου τη μετατρέψετε σε κάτι καλό.Θα σας πρότεινα μία θεραπεία που πάει σε βάθος, όπως η ψυχανάλυση, να βρούμε τα αίτια και να επενεφευρετε τη ζωή σας, ώστε να ξαναβρείτε ικανοποίηση.
    Με εκτίμηση,
    Ορέστης Καραμανίδης
    Ψυχαναλυτής-ψυχοθεραπευτής

    Καραμανίδης Ορέστης Βασίλειος

    Ψυχοθεραπευτής - Ψυχαναλυτής

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας και καλή χρόνια! Όλα αυτά που περιγράφετε φαίνεται πως είναι έντονα και δυσκολεύουν την καθημερινότητα σας. Ο τρόπος που σκεφτόμαστε αντανακλά στα συναισθήματα και τις πράξεις μας! Η αλλαγή στο τρόπο που βλέπουμε τα πράγματα μπορεί να δημιουργήσει μια νέα πραγματικότητα. Η έναρξη γνωσιακης συμπεριφορικης ψυχοθεραπειας θα ήταν βοηθητική για την άμεση βελτίωση της κατάστασης σας.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη