• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 03/04/2024

Γεια σας ζω με τον σύντροφό μου έχει σοβαρό προβλημα με τα νεύρα του κ το ανγχος του πνίγεται μόνιμα του έχει γραφεί κάτι χάπια ο γιατρός τα οποία πλέον δεν τον πιάνουν κ του είχε δώσει και λίγα ζαναξ σε περίπτωση ανάγκης τα οποία έχει καταναλώσει ο γιατρός δεν του γράφει εκ νέου και δεν ξέρω πως να ηρεμήσει το μόνο που μου λέει είναι ότι πρέπει να βρω ζαναξ για να ηρεμήσει βοήθεια σας παρακαλωω

4 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας, η βοήθεια που ζητάτε καταλαβαίνετε πως δεν μπορεί να δωθεί με μια απλή απάντηση online. Σίγουρα υπάρχουν πολλοί παράγοντες που χρειάζονται προσοχή και αξιολόγηση. Καλό θα ήταν αρχικά να επικοινωνήσετε με τον γιατρό του συντρόφου σας ώστε να του πείτε την ανησυχία σας και έπειτα να απευθυνθείτε σε έναν ψυχολόγο κυρίως για την δίκη σας ψυχική υγεία. Σε περίπτωση που ο σύντροφος σας θέλει να δουλέψει το άγχος του τότε και ο ίδιος καλό θα ήταν να απευθυνθεί σε ειδικό ψυχικής υγείας. Εάν θέλετε να κλείσετε κάποιο ραντεβού μπορείτε να με καλέσετε στον αριθμό που αναγράφεται στο σαιτ.

    Μανωλιδάκη Ματίνα

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γαλάτσι

  • Καλημέρα σας.
    Φαίνεται πως και εσείς και ο σύντροφός δυσκολεύεστε αρκετά.
    Γενικά, ενώ τα χάπια είναι βοηθητικά, παράλληλα ακόμη πιο βοηθητικό και σε συνδυασμό με την αγωγή θα ήταν η ψυχοθεραπεία, για μια πιο ολοκληρωμένη αντιμετώπιση του άγχους/θυμού.
    Με εκτίμηση.

    Κωνσταντινίδης Δημήτριος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Κοζάνη

  • Πρεπει ο ίδιος να ζητήσει βοήθεια ψυχοθεραπευτική

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Ζαναξ μπορεί να σας γράψει οποιοσδηποτε γενικός γιατρός ή παθολόγος κλπ , καλό θα ήταν πάντως να τον παρακολουθεί και κάποιος ειδικός ψυχικής υγείας, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος