• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 29/03/2024

Τρωω και πρηζεται το στομαχι μου. Ιδιαιτερα οτι εχει ζυμη. Και με λιγη τροφη. Δεν ειχα ποτε προβλημα

11 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας. Θα πρέπει να μιλήσετε με τον προσωπικό σας γιατρό ώστε να σας καθοδηγήσει και να διερευνήσει την αιτία.

    Γουμενάκη Θεανώ

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ρέθυμνο

  • Μπορεί να είναι ευερέθιστο μπορεί και σημάδια κοιλιοκακης . Συμβουλεύτειτε έναν γαστρεντερολόγο

    Καραμανίδης Βασίλειος,Msc(Cand), RD - VK Nutrition

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Σταδιακά μπορεί να αποκτήσουμε κάποια δυσανεξία σε κάποιο υλικό π.χ. γλουτένη ή λακτόζη οπότε στη ζύμη να σας πειράζει κάτι από αυτά. Επίσης συνήθως στις ζύμες περιλαμβάνεται μεγάλη ποσότητα λαδιού ή βούτυρου οπότε και πάλι μπορεί να επηρεάσει την γαστρική κένωση και να δημιουργήσει δυσφορία. Θα πρέπει να αναλύσουμε το ιστορικό σας για να βρούμε λύση.

    Χρόνη Βιολέτα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πειραιάς

  • Θα πρέπει να σας δει κάποιος γαστρεντερολόγος αρχικά .

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας!ειναι το πιο πιθανό να έχετε δυσανεξία στην γλουτένη άμα πρήζεστε μετά από κατανάλωση ζύμης. Παρατηρήστε τα συμπτώματα ποτε σας πιάνουν και θα καταλάβετε τι σας ενοχλεί. Υπάρχουν προϊόντα χωρίς γλουτένη.

    Μακαρατζή Βίκυ

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορυδαλλός

  • Χρειάζεται να κάνετε εξετάσεις. Χωρίς έλεγχο δεν μπορεί να απαντήσει κανείς.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Καλό θα είναι να απευθυνθείτε σε γαστρεντερολόγο για περαιτέρω κλινική εξέταση και με τη γνωμάτευση του ιατρού να επισκεφθείτε έναν πιστοποιημένο διαιτολόγο- διατροφολόγο για να σας βοηθήσει ουσιαστικά και να καταφέρεται να έχετε καλύτερη ποιότητα ζωής.

    Κυριακοπούλου Δήμητρα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άργος

  • Οι τροφές που περιέχουν ζύμη περιέχουν και γλουτένη, συστατικό που πολλές φορές ευθύνεται για φουσκώματα. Η δυσανεξία στη γλουτένη μπορεί εύκολα να διαγνωστεί με εξετάσεις αίματος που συνταγογραφεί ο γαστρεντερολόγος. Θα ήταν καλό λοιπόν πρώτα να επισκεφτείτε έναν γαστρεντερολόγο ο οποίος θα σας βοηθήσει να κατανοήσετε αν τα φουσκώματα οφείλονται σε κάποια πάθηση. Ακολούθως, θα ήταν καλό να επισκεφτείτε έναν διατροφολόγο που θα σας βοηθήσει διατροφικά να αντιμετωπίσετε τα συμπτώματα. Έχοντας εμπειρία στην αντιμετώπιση τέτοιου είδους συμπτωμάτων, θα μπορούσα να σας βοηθήσω στη δημιουργία ενός διαιτολογίου που αν ανταποκρίνεται στις ανάγκες σας... Διάβασε περισσότερα

    Πρελορέντζου Τζώρτζια Nutriscience

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλό θα είναι να επισκεφθείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας. Θα σας δώσει τις κατάλληλες τροφές και τους κατάλληλους συνδυασμούς τροφών στα γεύματα ώστε να μην επιβαρύνεται το στομάχι σας.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας, πιθανότατα έχετε αναπτύξει μερική δυσανεξία στη γλουτένη. Μπορείτε να αποβάλλετε τη γλουτένη από την διατροφή σας για 1 μήνα να δείτε πως θα τα πάτε. Αν υποχωρήσουν τα συμπτώματα τότε είναι αυτό.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • μπορεί να οφείλεται σε διάφορους παράγοντες και όχι απαραίτητα διατροφικούς. Χρειάζεστε μια εξατομικευμένη προσέγγιση.

    Χριστοπούλου Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Σύνταγμα