• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 16/05/2024

Θέλω να αδυνατίσω σε κανονικά επίπεδα. Είμαι 69 ετών ύψος 192 βάρος 114

7 ειδικοί απάντησαν

  • Για μία υγιή και σταδιακή απώλεια βάρους το μόνο που χρειάζεται είναι μία ισορροπημένη διατροφή που μας παρέχει όλα τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά με ένα μικρό θερμιδικό έλλειμα (κατανάλωση λιγότερων θερμίδων από αυτές που καίει το σώμα).
    Στην αύξηση των καύσεων μπορεί να βοηθήσει και η ένταξη της άσκησης στην καθημερινότητά μας, έστω και ήπιας έντασης (π.χ. περπάτημα).
    Το ιδανικό θα ήταν να πραγματοποιηθεί μία επίσκεψη σε διαιτολόγο για να αξιολογήσει την κατάσταση με μεγαλύτερη ακρίβεια και να σας καθοδηγήσει με ένα εξατομικευμένο πλάνο διατροφής.
    Θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε!

    Ρεστέμη Ευγενία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εύοσμος

  • Φατε λιγοτερο, κουνηθειτε περισσοτερο

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Θα πρεπει να τρωτε λιγότερες θερμιδες από αυτές που καίτε καθημερινά ..

    Μαρκάδα Αλ Χασούντ Αλεξάνδρα

    Διαιτολόγος

    Γαλάτσι

  • Καλημέρα σας! Η απώλεια βάρους μπορεί να είναι πρόκληση, αλλά είναι εφικτή με σωστή προσέγγιση. Εδώ είναι μερικές συμβουλές που μπορεί να σας βοηθήσουν:

    Διατροφικές Αλλαγές:

    Υγιεινή Διατροφή: Εστίασε σε μια ισορροπημένη διατροφή με φρέσκα φρούτα, λαχανικά, άπαχη πρωτεΐνη και ολικής άλεσης τρόφιμα.
    Μείωση Θερμίδων: Προσπαθήστε να καταναλώνετε λιγότερες θερμίδες από όσες καταναλώνετε συνήθως. Αυτό μπορεί να επιτευχθεί με μικρότερες μερίδες και αποφυγή υψηλά θερμιδικών τροφών.
    Αποφυγή Επεξεργασμένων Τροφίμων: Αποφυγή τροφίμων με πολλά συντηρητικά, πρόσθετα σάκχαρα και κορεσμένα λιπαρά.

    Φυσική Δραστηριότητα:
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Καλημέρα σας! Καλό θα ήταν να επισκεφθείτε έστω και μία φορά κάποιον διατροφολόγο έτσι ώστε να σας δώσει ένα εξατομικευμένο πρόγραμμα διατροφής.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Καλό θα είναι να επισκεφθείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας, να σας παρακολουθεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα με κατάλληλες μετρήσεις και να σας βοηθήσει να υιοθετήσετε υγιεινές διατροφικές συνήθειες εφ όρου ζωής.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • θα χρειαστει να ακολουθησετε ενα προγραμμα διατροφης με στοχο τη μειωση του βαρους σας. Ιδανικος συνδυασμος και λιγο περπατημα μεσα στην ημερα!

    Δραγανιδάκη Λουκία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πεδίον του Άρεως