• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 28/03/2024

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ 56 ΧΡΟΝΩΝ 1,75 ΥΨΟΣ 135 ΚΙΛΑ..Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΟΔΗΓΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΥΓΕΙΑΣ ΝΑ ΧΑΣΩ ΑΜΕΣΑ ΚΙΛΑ.ΕΧΩ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟ ΤΟ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΚΑΙ ΛΟΓΟ ΒΑΡΟΥΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΣΚΗΘΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΤΥΧΗΜΑ ΠΡΙΝ 25 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΓΟΝΑΤΟ..ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΕ..ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΘΩ??ΕΧΩ ΚΑΙ ΥΠΕΡΤΑΣΗ ΡΥΘΜΙΣΜΕΝΗ ΟΜΩΣ ΜΕ ΧΑΠΙ ΛΙΓΟ ΧΟΛΗΣΤΕΡΙΝΗ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΟ ΑΣΒΕΣΤΙΟ ΠΙΝΩ ΧΑΠΙ ΚΑΛΣΙΟΡΑΛ..ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΑΠΙΑ ΠΟΥ ΒΟΗΘΟΥΝΕ ΣΤΗΝ ΑΠΩΛΙΑ ΒΑΡΟΥΣ??

8 ειδικοί απάντησαν

  • Συμβολή διαιτολόγου και ΙΔΑΝΙΚΑ και ψυχολόγου και θα τα πετύχετε όλα

    Καραμανίδης Βασίλειος,Msc(Cand), RD - VK Nutrition

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Καλησπέρα, φυσικά και υπάρχουν τρόποι. Αρχικά θα πρέπει να ενταχθείτε σε ένα δομημένο πλάνο διατροφής που ταιριάζει στην εργασίας σας και παράλληλα λίγης άσκησης όσης σας επιτρέπεται από τον ιατρό σας για το γόνατο (χαλαρό περπάτημα, ασκήσεις με λάστιχα). Σε δεύτερη φάση θα μπορούσαμε να σκεφτούμε το ενδεχόμενο ένταξης κάποιας βοηθείας εξωγενώς με συνταγογραφούμενη ένεση που θα σας βοηθήσει να μετριάσετε την όρεξη σας συνδυαστικά πάντα με διατροφή και άσκηση.

    Χρόνη Βιολέτα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας! Δεν υπάρχουν χάπια που να σας βοηθήσουν στην απώλεια βάρους. Σας συνιστώ να κάνετε ένα ραντεβού με έναν διαιτολόγο ώστε να σας κατευθύνει στο πως θα μπορούσατε να χάσετε βάρος. Είναι ο πιο ασφαλής τρόπος για εσάς.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Χρειάζεται να ζητήσετε βοήθεια από ειδικούς για να σας βοηθήσουν εξατομικευμένα. Έχετε πολλά θέματα υγείας που είναι καλό να φροντίσετε για να έχετε μια καλή ποιότητα ζωής. Σας ευχαριστώ

    Χριστοπούλου Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Σύνταγμα

  • Πρώτα απ ολα πρέπει να κάνετε διατροφη κατάλληλη για εσάς αλλά ναι υπάρχουν και κάποια φαρμακευτικά σκευάσματα τα οποία μπορούν να βοηθήσουν και θα πρέπει να σας τα συνταγογραφήσει ο ενδοκρινολόγος εάν το κρίνει απαραίτητο

    Μαρκάδα Αλ Χασούντ Αλεξάνδρα

    Διαιτολόγος

    Γαλάτσι

  • Χαίρετε
    Πέρα από τις ιγκρετίνες οι οποίες είναι ενυέμενα, ακριβά και δυσεύρετα φάρμακα για την αντιμετώπιση του σακχαρώδους διαβήτη, όπως ντουλαγλουτίδη, λιραγλουτίδη και σεμαγλουτίδη (σας αναφέρω δραστικές ουσίες και όχι εμπορικές ονομασίες, για ευνόητους λόγους) που έχουν γίνει της μόδας για την αντιμετώπιση της παχυσαρκίας, δεν υπάρχει τίποτε το αξιόλογο στην αγορά φαρμάκων. Άλλωστε θα το είχαμε ακούσει όλοι μας αν υπήρχε. Κάποια αποτελέσματα υπάρχουν από την Ναλτρεξόνη σε συνδυασμό με Βουπροπιόνη. Οι δραστικές ουσίες Λορκασερίνη, Φεντερμίνη και Σιμπουτραμίνη δεν κυκλοφορούν πλέον. Εν ολίγοις, μονόδρομος! Οπλιστήτε με υπομονή, δε πρόκε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Καλησπέρα σας. Υπάρχουν φ/κα για την αντιμετώπιση της παχυσαρκίας, τα οποία όμως συμβάλουν στην απώλεια βάρους μόνο σε ένα 5-10%, κάτι το οποίο μπορεί να επιτευχθεί μέσα από τη διατροφή σας. Επίσης παρουσιάζουν συχνά παρενέργειες. Μπορείτε να απευθυνθείτε σε ένα γενικό ιατρό ή παθολόγο να σας δει και εάν κρίνει απαραίτητο να σας τα συνταγογραφήσει.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Καλό θα είναι να επισκεφθείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει όσον αφορά την απώλεια του σωματικού σας βάρους,να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας και να σας παρακολουθεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα με κατάλληλες μετρήσεις. Μια σωστή και ισορροπημένη διατροφή με τη βοήθεια ενος ειδικού θα σας φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Οι εργαστηριακές σας εξετάσεις θα βελτιωθούν. Θέλει χρόνο, υπομονή, οργάνωση και πειθαρχία και όλα καλά θα πάνε. Όσον αφορά το χειρουργείο ή την χρήση φαρμάκων κατά της παχυσαρκίας καλό θα είναι να απευθυνθείτε σε έναν ειδικό γιατρό, όπου ο ίδιος θα κρίνει εάν όντω... Διάβασε περισσότερα

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι