• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 10/03/2024

Γεια σας. Ειμαι 39 ετων ανδρας. Υψος 1,82 κιλα 105 αυτη την στιγμη. Σε σχεδον 2 μηνες εχω χασει 15 περιπου κιλα. Η διατροφη μου περιλαμβανει πρωινο γαλα 1,5% με μια χουφτα δημητριακα ολικης, δεκατιανο 1 φρουτο με λιγα αμυγδαλα, μεσημεριανο κανονικη μεριδα ειτε οσπρια ειτε λαδερα ειτε ψαρια η κοτοπουλο μια φορα την εβδομαδα με μια σαλατα. Απογευματινο ειτε φρουτο ειτε 2 φρυγανιες ολικης με μελι και τελος βραδινο αβοκαντο με 2 παξιμαδια ολικης η σαλατα. Χανω περιπου 1 μιση κιλο την εβδομαδα. Ειναι καλο το προγραμμα;

7 ειδικοί απάντησαν

  • Φυσιολογικα χωρις πεινα μπορουμε να χανουμε 0,5-1 κιλο την εβδομαδα. Οποτε ναι το προγραμμα ειναι καλο, θα μπορουσατε να τρωτε και παραπανω καο να εχετε παρομοια απωλεια!

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Προφανώς είναι πολύ λίγα αυτά που καταναλώνετε. Οι ποσότητες αυτές θα ήταν καλές για λόγους αδυνατίσματος σε μία μικρόσωμη γυναίκα χωρίς πολύ αυξημένο βάρος, αλλά όχι για εσάς.
    Θέστε στόχο απώλειας βάρους που να μη ξεπερνά τα 3 κιλά μηνιαίως και ρυθμίστε ανάλογα τις ποσότητες σας. Καλύτερα επισκευθείτε κάποιον συνάδερφό μου που βρίσκεται κοντά στη περιοχή σας ώστε να μπορεί να σας παρακολουθεί. Το πρόβλημα βρίσκεται στο γεγονός ότι εμείς οι άνδρες χάνουμε πολύ πιο εύκολα μύες από ότι οι γυναίκες, και εν τέλει ξαναβάζουμε εύκολα τα κιλά που χάσαμε, επειδή δεν αντιστοιχούσαν σε λίπος.
    Προσέξτε την απώλεια μυϊκής μάζας, ειδικά αν δε γυμν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Καλησπέρα σας! Ως επαγγελματίας υγείας, που σέβομαι το επάγγελμα αλλά και εσάς, θα ήταν το λιγότερο επιπόλαιο να αξιολογήσω, να κάνω “διάγνωση” , για το αν είναι θρεπτική ή κατάλληλη η διατροφή σας. Ναι φυσικά, το πλάνο σας μοιάζει απλό, θρεπτικό, εύστοχο με μια πρώτη ματιά. Ωστόσο δεν έχω καμία πληροφορία για το ιατρικό σας ιστορικό, για το διατροφικό σας ιστορικό, για τυχόν προηγούμενες προσπάθειες σας για απώλεια βάρους, για την φυσική σας δραστηριότητα κτλ. Η διατροφή σας επηρεάζει όχι μόνο το νούμερο της ζυγαριάς, αλλά τυχόν διατροφική επάρκεια ή ανεπάρκεια, ποιότητα υγείας αλλά και ζωής. Θα ήταν πιο σοφό να επισκεφτείτε ένα κατάλληλο δι... Διάβασε περισσότερα

    Τρέζου Γεωργία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Θα πρέπει να κάνετε πλήρης αιματολόγικό και βιοχηικό έλεγχο για να αποκλείσετε πιθανόν ασθένεια και στη συνέχεια να απευθυνθείτε σε έναν διαιτολόγο - διατροφολόγο ώστε να σας κατευθύνει για το πόσες θερμίδες πρέπει να λαμβάνεται την ημέρα, να κάνετε τους ανάλογους διατροφικούς συνδυασμούς για τη μέγιστη απορρόφηση θρεπτικών συστατικών και αν είναι αναγκαίο να γίνει και η λήψη συμπληρωμάτων.

    Κυριακοπούλου Δήμητρα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άργος

  • Είναι αρκετά υπό θερμιδικό και έχει κάποιες ελλείψεις ..αυτό κάποια στιγμή οδηγεί σε γρήγορη επαναπρόσληψη του βάρους

    Μαρκάδα Αλ Χασούντ Αλεξάνδρα

    Διαιτολόγος

    Γαλάτσι

  • Το πρόγραμμα που περιγράφετε φαίνεται αρκετά καλό, όμως σημαντική θα είναι και η στενή σας παρακολούθηση από έναν κλινικό διαιτολόγο, ο οποίος θα σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας με ποικιλία από τροφές, μια σωστή και ισορροπημένη διατροφή με όλα τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά ανάλογα με τις ανάγκες σας. Ένας κλινικός διαιτολόγος θα σας παρακολουθεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα με μετρήσεις ώστε να χάσετε τα κιλά και ο ειδικός θα σας βοηθήσει να υιοθετήσετε υγιεινές διατροφικές συνήθειες εφ όρου ζωής.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας! Τα πηγαίνετε μια χαρά, συνεχίστε έτσι. Αν σε κάποιο σημείο η απώλεια κιλών σταματήσει (πλατό βάρους, αρκετά συχνό φαινόμενο) εκεί ζητήστε τη βοήθεια ενός διαιτολόγου. Θα σας κατευθύνει στο τι πρέπει να κάνετε για να ξεμπλοκάρει και να συνεχίσετε να πέφτετε

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί