• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 05/04/2024

Γειά σας. Εδώ και 3 μέρες έχω πόνο στη κοιλιά αριστερά και δεξιά. Είναι υποφερτός. Αν πάρω αναλγητικο μού περνά ο πόνος. Δεν έχω διάρροια ούτε δυσκοιλιοτητα, ούτε ανορεξία. Γενικά τίποτα άλλο. Όταν τρώω πρηζεται η κοιλιά μου και πονά. Τι μπορεί να είναι; Ευχαριστώ

8 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπερα! Κατά πάσα πιθανότητα πάσχετε από σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου και θα πρέπει να απευθυνθείτε σε γαστρεντερολόγο και διαιτολόγο για συγκεκριμένη διατροφη κατά την περιοδο εξάρσης για να ηρεμήσουν τα συμπτώματα

    Μαρκάδα Αλ Χασούντ Αλεξάνδρα

    Διαιτολόγος

    Γαλάτσι

  • Γεια σας. Θα πρέπει να απευθυνθείτε στον θεράποντα ιατρό σας ή σε κάποιο νοσοκομείο ώστε να γίνει διάγνωση σχετικά με την αιτία του πόνου.

    Γουμενάκη Θεανώ

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ρέθυμνο

  • Καλημέρα σας! Πιθανότατα έχετε ευερέθιστο έντερο Αυτό θα μπορούσατε σε κάθε περίπτωση να το διαπιστώσετε με μια επίσκεψη στον γαστρεντερολόγο σας ή το παθολόγο σας. Διατροφικά τώρα μιας και πολύ συχνά η επίδραση της διατροφής είναι κομβική σε τέτοιου τύπου καταστάσεις σας προτείνω να απομακρύνετε από την διατροφή σας για 1 μήνα τη γλουτένη, τη λακτόζη και τα σπορέλαια (Όλα πλην ελαιολάδου. Βρίσκονται σε πάρα πολλές τροφές συσκευασμένες, έτοιμο φαγητό, πράγματα που αγοράζουμε έξω, γλυκά κλπ.. Διαβάζουμε συστατικά σε όσα ψωνίζουμε και αν βλέπουμε να γράφουν το όνομα κάποιου λαδιού ή γενικόλογα φυτικά έλαια το αποφεύγουμε.). Θα δείτε σημαντική β... Διάβασε περισσότερα

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Καλησπέρα, μπορεί να έχετε κάποια μορφή ευερέθιστου εντέρου και θα πρέπει να διερευνηθεί. Μπορεί να αντιμετωπιστεί με κατάλληλη διατροφική διαχείριση

    Χρόνη Βιολέτα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πειραιάς

  • Αν δεν εξεταστείτε δύσκολο να απαντήσει κανείς. Το ευερέθιστο έντερο δεν ανακουφίζεται με παυσίπονα.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Σας συνιστώ να απευθυνθείται σ΄ ένα γαστρεντερολόγο ή γενικό ιατρό άμεσα.

    Κυριακοπούλου Δήμητρα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άργος

  • Εφόσον το έχετε παρατηρήσει ότι μετά από τη λήψη κάποιας τροφής εντοπίζετε κοιλιακός πόνος, θα πρέπει να δείτε ποιες είναι αυτές οι τροφές που σας ενοχλούν και να τις αποφύγετε για κάποιο χρονικό διάστημα ή να τις καταναλώνετε σε μικρή ποσότητα. Καλό θα είναι να επισκεφθείτε και έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας και να σας βοηθήσει να περιορίσετε αυτά τα συμπτώματα με σωστή και ισορροπημένη ποιοτικά διατροφή.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Γεια σας. Καλύτερα να επισκεφθείτε κάποιον γαστρεντερολόγο. Ενδεχομένως να έχετε ευερέθιστο έντερο. Παρόλα αυτά πρέπει άμεσα να δείτε γιατρό.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα