• ΔΕΠΥ
  • Υποβλήθηκε 14/05/2024

Είμαι 29 ετών, γυναίκα. Νιώθω καιρό πως χρειάζομαι μια καθοδήγηση από κάποιον ειδικό ούτως ώστε να ανακαλύψω τον εαυτό μου. Αντιμετωπίζω αρκετές δυσκολίες που μπλοκάρουν τη καθημερινότητα μου και δημιουργούν χάος στο μυαλό μου. Η σχέση μου με το φαγητό, την άσκηση που γίνεται εμμονική από την μια και ανύπαρκτη από την άλλη, από την αφαγια στην υπέρφαγια και τη βουλιμία, από τις κοινωνίκες σχέσεις που με δυσκολεύουν πολύ, νιώθω άβολα ανάμεσα σε πολύ κόσμο αποφεύγω οικογένειακα τραπέζια, γάμους, γενικά ότι αφορά πολυκοσμία, δεν μπορώ να δείξω όση αγάπη νιώθω στα κοντινά μου άτομα, δυσκολεύομαι πολύ με την εκδήλωση αγάπης με χειρονομίες όπως αγκαλιά, άγγιγματα, δεν μπορώ να εκφράσω τα συναισθήματα μου. Δεν μπορω να δημιουργήσω κοινωνικές και ερωτικες σχέσεις, ξαφνικά εξαφανίζομαι από άνθρωπους χωρις να δείχνω σημαδια ζώης, Δεν μπορώ να συγκεντρωθώ σε ένα πράγμα, δεν μπορώ να παρακολουθήσω μια παράσταση, μια ταινία, δεν μπορώ να διαβάσω ένα βιβλίο, ένα μεγάλο άρθρο. μια ομιλία, έχω μια μανια με την τάξη και την καθαριοντα και νιώθω άβολα όταν βρίσκομαι σε ακαταστασία, η ακόμα και όταν απλά δεν είναι όλα τα αντικείμενα στη θέση τους, έχω πολλές συχνές μεταβολές διάθεσης, υπεραναλυω καταστάσεις, γενικά εσωτερικά έχω συνεχώς άγχος αλλά δε το δείχνω πότε έξω, δυσκολεύομαι να τολμήσω και να εξελιχθώ στα επαγγελματικά καθώς με πιάνει άγχος ότι δε θα φέρω είς πέρας Τίς αρμοδιότητες μου, φοβαμαι ακόμα και να οδηγήσω.γενικά, νιώθω ότι δεν μπορώ σε κανένα τομέα στη ζωη μου να εξελιχθώ. Να ξεμπλοκαρω.Γενικά πάντα ένιωθα κάπως διαφορετική χωρίς να μπορώ να το εξηγήσω. Έχω δοκιμάσει τη ψυχοθεραπεία αλλά με βοήθησε σε ένα σημείο, να αντιμετωπίσω τα γεγονότα που έτρεχαν την περίοδο εκείνη αλλά όχι να ψάξω μέσα μου και να γίνει μια διάγνωση στο τι σημαίνουν όλα αυτά. Κ δεν πήγα μόνο σε έναν ψυχοθεραπευτή. Δεν ξέρω που να απευθυνθώ. Θα ήθελα την καθοδήγηση σας.

7 ειδικοί απάντησαν

  • Η ψυχοθεραπεία και η σχέση με το θεραπευτή δρα καταλυτικά στην κατανόηση του εαυτού μας. όμως χρειάζονται πολύ χρόνο και δεν θα πρέπει να αντιμετωπίζονται σαν σύντομες διαδικασίες. Θα πρότεινα να ξεκινήσεις πιο σωστά και δομημένα αυτή τη φορά και να μπεις σε μια πιο αναλυτική μορφή θεραπείας όπως η ψυχανάλυση.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Σε έναν ψυχοθεραπευτή που θα ταιριάζετε και θα σας κάνει να τον εμπιστευτειτε

    Γεωργοπούλου Παναγιώτα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Εξάρχεια

  • Μιλήστε με ψυχίατρο να γίνει διάγνωση και να έχετε θεραπευτική καθοδήγηση.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα,

    Φαίνεται ότι περνάτε πολλά και παλεύετε με διάφορες προκλήσεις που επηρεάζουν την καθημερινή σας ζωή και την ευημερία σας. Η αναζήτηση καθοδήγησης από έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας είναι ένα θετικό βήμα προς την κατανόηση του εαυτού σας και την εξεύρεση τρόπων αντιμετώπισης αυτών των δυσκολιών.

    Λαμβάνοντας υπόψη το εύρος των προβλημάτων που περιγράψατε, συμπεριλαμβανομένων των δυσκολιών στις σχέσεις, της συναισθηματικής έκφρασης, των εμμονικών συμπεριφορών, του άγχους και της δυσκολίας συγκέντρωσης, μπορεί να είναι ωφέλιμο να εξετάσετε τα ακόλουθα βήματα:

    Συνολική αξιολόγηση: Θα συνιστούσα να αναζητήσ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Είναι σημαντικό να αναγνωρίσουμε ότι οι δυσκολίες που περιγράφετε είναι πολυδιάστατες και επηρεάζουν σημαντικά την καθημερινή σας ζωή. Η σχέση σας με το φαγητό και την άσκηση, που κυμαίνεται από την αφαγία μέχρι τη βουλιμία, είναι ενδεικτική των εσωτερικών συγκρούσεων που βιώνετε.
    Παράλληλα, οι προκλήσεις που αντιμετωπίζετε στις κοινωνικές σας σχέσεις και η δυσκολία σας να εκφράσετε την αγάπη σας στα κοντινά σας άτομα δημιουργούν ένα περιβάλλον μοναξιάς και απομόνωσης. Αυτές οι προκλήσεις φαίνεται να επεκτείνονται και στον επαγγελματικό σας τομέα, όπου το άγχος σας αποτρέπει από το να αξιοποιήσετε πλήρως τις δυνατότητές σας και να αναπτυχ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Μέσα στο εύρος των ψυχολόγων και ψυχοθεραπευτών που υπάρχουν υπάρχει κάποια περίπτωση ανάλογα την προσέγγιση του ειδικού που διαλέξατε , παράδειγμα η γνωσιακή συμπεριφοριστικη προσέγγιση εστίαζει περισσότερο στο σύμπτωμα στο εδώ και τώρα , να μην σας κάλυψε αυτή η προσέγγιση. Επίσης καλό θα ήταν να κλείνατε και ένα ραντεβού με έναν ψυχίατρο για να σας δώσει και εκείνος μια πρώτη άποψη και έναν τρόπο βοήθειας !

    Τραμπακοπούλου Αλεξία

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας.
    Μια προσέγγιση θα ήταν να προσπαθήσετε και πάλι την οδό της ψυχοθεραπείας. Επενδύστε χρόνο και ενέργεια σε αυτό αν είστε σε θέση και θέλετε. Ίσως να χρειαστεί να δοκιμάσετε παραπάνω από έναν νέο θεραπευτή αλλά με σωστή δουλειά και υπομονή θα βοηθηθείτε από την ψυχοθεραπευτική διαδικασία.

    Μάτος Ορέστης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Πλάκα