• Αυτισμός
  • Υποβλήθηκε 09/06/2023

Καλησπέρα η κόρη μου θα πάει του χρόνου α Λυκείου στο ΕΠΑΛ!ξαναπέρασε από το Κεδασυ και διαγνώστηκε πάλι με οριακό νοητικό δυναμικό!Έμαθα ότι του χρόνου στο Λύκειο δεν θα έχει τμήμα ένταξης όπως φέτος!Πως εμείς σαν γονείς θα μπορέσουμε να βοηθήσουμε το παιδί μας να προοδεύει στο Λύκειο έχοντας μαθησιακές δυσκολίες και με οριακό νοητικό δυναμικό;Θα ήθελα την συμβουλή σας!Ευχαριστώ πολύ!

11 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημερα σας, κατανοω την αγωνια σας, εσεις ως γονεις μπορειτε να την στηριζετε συναισθηματικα και να απευθυνθειτε σε καποιους ειδικους και φιλολογους αναλογα με τις δυσκολιες της που θα να την στηριξουν στο μαθησιακο κομματι.

    Παντελεμίδου Βασιλική

    Λογοθεραπευτής

    Κηφισιά

  • Κατανοώ πόσο σημαντικό είναι για εσάς να βοηθήσετε την κόρη σας να προοδεύσει στο λύκειο, παρά τις μαθησιακές δυσκολίες και το οριακό νοητικό δυναμικό της. Οριακό νοητικό δυναμικό σημαίνει ότι το παιδί έχει μια νοητική ικανότητα κοντά στα μέσα της κανονικής καμπύλης, αλλά όχι στο τυπικό εύρος.
    Παρακάτω σας παρέχω μερικές συμβουλές που μπορείτε να λάβετε υπόψη σας για να βοηθήσετε την κόρη σας:
    1. Επικοινωνία με το σχολείο: Επικοινωνήστε με τους εκπαιδευτικούς του Λυκείου και ενημερώστε τους για τις ανάγκες της κόρης σας. Προσπαθήστε να συνεργαστείτε στενά με το σχολείο, ώστε να λάβει καλύτερη υποστήριξη στην τάξη.
    2. Ατομική καθο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Χουρδάκη Γιάννα

    Παιδοψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας,
    Μια προταση μας ειναι να βρειτε ενα καθηγητη 3 φορες την εβδομαδα προκειμενου να την οργανωνει στο διαβασμα και να της καλυπτει πιθανον κενα και αποριες. Μια αλλη λυση ειναι να την δει ειδικος παιδαγωγος ωστε να δει που υπαρχουν κενα μαθησιακα και να τα δουλεψουν με σκοπο να μη δυσκολευεται περισσοτερο στο σχολειο.
    με εκτιμηση
    Εστιάζω.

    Αλατζά Βασιλική

    Λογοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας,
    Έχει νόημα αφενός να μελετηθεί το ποιο εργαλεία της απέδωσε το οριακό νοητικό. Έπειτα, προφανώς αν η κόρη σας δυσκολεύεται στον τομέα της μάθησης, η ειδική διαπαιδαγώγηση θα ήταν πολύ βοηθητική προκειμένου να χτίσει το μαθησιακό της προφίλ αλλά να μπορεί να ανταπεξέλθει και στις απαιτήσεις του σχολείου. Για οτιδήποτε επιπλέον χρειαστείτε, μη διστάσετε να επικοινωνήσετε με το Κέντρο. Καλή σας συνέχεια!

    Βασιλείου Κωνσταντίνος

    Λογοθεραπευτής

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας!! Εάν δε δικαιούστε ούτε παραλλήλη στήριξη ούτε τμήμα ένταξης στο πλαίσιο του ΕΠΑΛ, δώστε της λίγο χρόνο για να δείτε πως θα προσαρμοστεί . Αλλιώς άμα μπορείτε να υποστηρίξετε οικονομικά θα μπορούσατε να έχετε κάποιον ειδικό παιδαγωγό στο σπίτι.

    Εν αρχή ην ο λόγος Λύγκουρη Αθανασία & Συνεργάτες

    Εργοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΜΗΜΑ ΕΝΤΑΞΗΣ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΦΙΛΟΛΟΓΟ -ΕΙΔΙΚΟ ΠΑΙΔΑΓΩΓΟ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗ ΣΤΙΣ ΜΑΘΗΣΙΑΚΕΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ .ΠΑΝΤΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΚΑΙ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΥΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΕΖΟΥΜΕ .ΕΦΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΧΑΡΤΙ ΜΕ ΟΡΙΑΚΟ ΝΟΗΤΙΚΟ ΔΥΝΑΜΙΚΟ ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΤΗΣ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΘΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΙΕΙΚΕΙΑ.

    Σφαιροπούλου Ευγενία

    Λογοθεραπεύτρια - Λογοπεδικός

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας, δυστυχώς το κράτος σε αυτή την βαθμίδα εκπαίδευσης δεν προβλέπει κάποιες παροχές. Σε αυτή την ηλικία οι δυνατότητες αποκατάστασης είναι περιορισμένες έως αδύνατες. Αυτό που θα μπορούσε να βοηθήσει είναι μια Καθηγήτρια με ειδίκευση στις μαθησιακές δυσκολίες στο σπίτι που θα λειτουργεί υποστηρικτικα για την ύλη του σχολείου και σε συνεργασία με το σχολείο τροποποίηση των μαθημάτων ώστε να μπορεί το παιδί σας να ανταποκριθεί.

    Λαμπίρη Ειρήνη

    Λογοθεραπευτής

    Μετς

  • Καλησπερα σας.Δυστυχώς σαν δημόσιες δομές ειμαστε αρκετά πίσω.Αυτο που θα μπορούσε να γνωμοδοτήσει το ΚΕΔΑΣΥ ειναι να μπορούσε να φοιτήσει σε ΕΝΕΓΥΛ που είναι αρκετά πιο εύκολο απο ΕΠΑΛ. Αν αυτό δεν γίνεται θα μπορούσατε να της έχετε κάποιον φιλόλογο και μαθηματικό για να της κάνει καποια ιδιαίτερα, ώστε να μπορεί να ανταπεξέλθει, αλλά να έχουν γνώσεις ειδικής αγωγής!Σας ευχαριστώ!

    Μενεγής Δημήτριος

    Λογοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Χρειάζεται σωστό επαγγελματικό προσανατολισμό ώστε να βρει ένα επάγγελμα που της αρέσει και ταιριάζει στις ικανότητες της
    Έπειτα χρειάζεται να κάνει μαθήματα ειδικής παιδαγωγικής ώστε να αξιοποιήσει στο έπακρο τις δυνατότητες της

    Μαζί Μπορούμε - Αγγελίδου Ασημίνα

    Παιδοψυχολόγος

    Καβάλα

  • Καλησπέρα σας! Προτείνω να εντάξετε το παιδι σε καθημερινή μελέτη αλλά και σε ειδικό παιδαγωγικό πρόγραμμα αντίστοιχα . Για περισσότερες πληροφορίες αν θέλετε μπορούμε να μιλήσουμε κ τηλεφωνικά !
    Σας ευχαριστώ πολύ !

    Αντωνοπούλου Αθανασία

    Λογοθεραπευτής

    Βύρωνας

  • Θα πρέπει να ενημερωθείτε από το κέντρο που είχατε πάει που θα μπορείτε να απευθύνεστε τώρα που θα πηγαίνει το παιδί στο λύκειο, και να σας κλείσουν ραντεβού εκεί.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός