• Αυτισμός
  • Υποβλήθηκε 17/08/2023

Ερώτημα για έφηβο με asperger. Είναι 18 ετών αγόρι και ενώ είναι υψηλά λειτουργικός δεν έχει αναπτυγμένες κοινωνικές επαφές. Προτιμά να είναι στο δωμάτιο του τις περισσότερες ώρες και να ασχολείται με αυτά που τον ενδιαφέρουν. Πιστέυετε οτι θα του κάνει καλό να επισκεφτεί κάποιον ειδικό ώστε να αναπτύξει την κοινωνικότητά του;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλό θα ήταν να επισκεφτεί κάποιον ειδικό και πιο συγκεκριμένα ψυχολόγο για να μπορεί να κατανοεί καλύτερα τη συμπεριφορά και τα συναισθήματα των άλλων, να ξεκινά συζητήσεις, να δημιουργεί φιλίες και να μπορεί να ανταποκρίνεται σε κοινωνικές καταστάσεις.

    Εν αρχή ην ο λόγος Λύγκουρη Αθανασία & Συνεργάτες

    Εργοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Τα άτομα με Asperger συχνά συχνά προτιμούν την ανεξαρτησία τους και θέλουν να περνούν χρόνο μόνοι τους, ενώ αντιμετωπίζουν δυσκολίες στην κοινωνική αλληλεπίδραση και την επικοινωνία. Αυτό μπορεί να συμπεριλαμβάνει δυσκολίες στην αναγνώριση των κοινωνικών σημάτων, στην κατανόηση των ανθρώπινων συναισθημάτων και στην ανταπόκριση στις κοινωνικές προσδοκίες.
    Για απόφαση αναφορικά με το να επισκεφτεί έναν ειδικό για να βελτιώσει τις κοινωνικές του δεξιότητες θα πρέπει να ληφθεί υπόψη η γνώμη του ίδιου του ατόμου. Είναι σημαντικό να συζητήσετε το θέμα με τον ίδιο τον έφηβο και να ακούσετε τις απόψεις και τις επιθυμίες του. Αν δεν είναι πρόθυμος
    ... Διάβασε περισσότερα

    Χουρδάκη Γιάννα

    Παιδοψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα. Να τον χαίρεστε. Έχει δουλέψει παλιότερα με κάποιον αυτό το κομμάτι και το έχασε κατά την εφηβεία ή δεν έχει δουλευτεί ποτέ? Σίγουρα θα τον βοηθήσει να ξεκινήσει με κάποιον ειδικό να δουλεύει το κοινωνικό κομμάτι. Όλα τα καλά στον γιο σας και σε εσάς.

    Πουλιάση Mένια

    Εργοθεραπευτής

    Πάτρα

  • Φυσικά και θα κάνει καλό ! Μόνο καλό μπορεί να κάνει

    Μαζί Μπορούμε - Αγγελίδου Ασημίνα

    Παιδοψυχολόγος

    Καβάλα

  • Συμφωνώ με αυτό που σκέφτεστε, καλό είναι να μιλήσει με ειδικό.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας, στο γραφείο μας οργανώνουμε ομάδες ανάπτυξης κοινωνικών δεξιοτήτων για άτομα που βρίσκονται στο φάσμα του αυτισμού. Σαφώς και θα υπάρχουν οφέλη από επαφή με άλλα άτομα συνομηλικά του. Όταν οργανώνουμε τις ομάδες, τα μέλη έχουν κοινά ηλικιακά και κοινωνικά χαρακτηριστικά.

    Δρ Καραμούζη Άννα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ειδικός Παιδαγωγός

    Καλαμαριά