• Αθλητικές κακώσεις
  • Υποβλήθηκε 20/11/2022

Που μπορεί να οφείλεται ο πόνος στον προσαγωγό;

21 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Συγνώμη για την καθυστερημένη μου απάντηση.
    Ο πόνος στον προσαγωγό μύ μπορεί να οφείλεται σε διάφορες αιτίες όπως:
    1. Υπερβολική χρήση των μυών, όπως συμβαίνει σε αθλητές ή ανθρώπους που κάνουν συχνή άσκηση.
    2.Τραυματισμοί των μυών ή των ιστών που τους περιβάλλουν.
    3. Εκφυλιστικές νόσοι όπως η αρθρίτιδα ή οι διαταραχές της μυϊκής λειτουργίας όπως η μυική δυστροφία.
    4. Εγκατάλειψη της άσκησης, έλλειψη κίνησης ή μακροχρόνια ακινησία.
    5. Παθήσεις του νευρικού συστήματος, όπως η νευροπάθεια.

    Είναι σημαντικό να αναγνωριστεί η ακριβής αιτία του πόνου στον προσαγωγό μυ, καθώς αυτό θα καθορίσει την κατ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλαφάτης Δομίνικος

    Φυσικοθεραπευτής

    Ρόδος

  • Απο πιθανή διάταση αυτού κυρίως στην έκδυση του μυός στο μυοτενο τις σύνολο

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά

  • Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά. Δεν μπορώ να καθορίσω το ακριβές αίτιο χωρίς την κατάλληλη αξιολόγηση και τη λήψη ιστορικού.

    Σταυρίδου Ελένη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Φυσικοθεραπευτής

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα.Μαλλον από κάποια απότομη κίνηση στο περπάτημα.

    Γεωργιλάκης Κωνσταντίνος

    Χειροπράκτης-Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Καλημέρα σας. Ο πόνος στον προσαγωγό μπορεί να είναι αποτέλεσμα πολλών διαφορετικών αιτιών. Θα χρειαστείτε αρχικά επίσκεψη σε ορθοπεδικό και αφού έχουμε την επίσημη διάγνωση θα μπορέσουμε να περάσουμε στο κατάλληλο θεραπευτικό σχήμα.

    Καρούσος Αλέξανδρος & Συνεργάτες

    Φυσικοθεραπευτής

    Εύοσμος

  • Ο πόνος στο προσαγωγό, μπορεί να οφείλεται σε πάρα πολλές αιτίες. Σε έναν απλό τραυματισμό (θλάση, υπερδιάταση μυικού ιστού, τραύμα, χτύπημα). Αν δεν έχουμε τέτοιο ιστορικό, τότε εξετάζουμε τη Σπονδυλική Στήλη. Μπορεί να έχουμε κάποια πίεση του αντίστοιχου νεύρου για παράδειγμα και άλλες καταστάσεις που οφείλονται στην οσφυική μοίρα της Σπονδυλικής Στήλης και επηρεάζουν το προσαγωγό. Μετά εξετάζουμε το ισχίο. Και εκεί μπορεί να οφείλεται ο πόνος στο προσαγωγό, λόγω κάποιων διαταρχών στο ισχίο.

    Κάνοντας μια σωστή διαφοροδιάγνωση μέσω Μηχανικής Διάγνωσης και Θεραπείας, είμαστε ικανοί να αποκλείσουμε κάποια πράγματα και να βρούμε σε τι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λέκκας Ιωάννης

    Φυσικοθεραπευτής

    Άλιμος

  • Ο πόνος στον προσαγωγό θα μπορούσε να έχει πολλές αιτίες. Θα μπορούσε να προέρχεται από την οσφυϊκή μοίρα, να είναι μυϊκός κλπ. Για να είμαστε σίγουροι θα πρέπει να ξέρουμε ένα ιστορικό του πόνου σας( ποτέ ξεκίνησε, πως συμπεριφέρεται, τι τον πυροδότησε κα), για να δώσουμε μια σαφή απάντηση.

    Τσαμουρτζής Δημήτριος

    Φυσικοθεραπευτής

    Πτολεμαΐδα

  • Γειά σας.... οι αιτίες μπορεί να είναι διάφορες .... όπως τραυματισμός ... θλάση .... κόπωση .... κάκωση... υπερχρησία ... κλπ

    Δημητρόπουλος Γεώργιος

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Μάκρη

  • Ένας πόνος μπορεί να οφείλεται σε διάφορους παράγοντες. Πρέπει να γίνει αξιολόγηση ώστε να καταλήξουμε σε κάποιο συμπέρασμα.

    Παπουτσάκη Νεκταρία

    Φυσικοθεραπεύτρια

    Ωρωπός

  • Σε θλάση, τενοντίτιδα η κάποια αρθρίτιδα ισχίου!

    Ανδρεόπουλος Ασημάκης

    Αθλητίατρος

    Ίλιον

  • Καλησπέρα και με συγχωρείται για την καθυστερημένη απάντηση ,συνήθως ο πόνος στον προσαγωγό οφείλεται σε θλάση αυτού.

    Βαγιώνης Παναγιώτης

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας.
    Πόνος στον προσαγωγό μπορεί να προκαλέσουν πολλές παθολογίες, από μία θλάση, μία αρχόμενη αρθρίτιδα ισχίου (ανάλογα την ηλικία), ακόμη και μια βλαισοπλατυποδία.
    Απευθυνθείτε για αξιολόγηση σε κάποιον ειδικό.
    Ευχαριστώ.

    Χατζηκωνσταντίνου Παρασκευή

    Φυσικοθεραπευτής

    Σίνδος

  • Καλησπέρα σας,
    Πόνο στην βουβωνικη χωρα μπορεί να δώσει πρόβλημα από το Ισχίο, από την μέση ακόμα και πρόβλημα εσωτερικών οργάνων.

    Μιχαλόπουλος Παύλος

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Σμύρνη

  • Η πλειοψηφία των συνδρόμων που επηρεάζουν το ισχίο προκύπτουν από βλάβες στους μύες που συνδέονται κοντά στο εγγύς μηριαίο που ελέγχουν την ευθυγράμμιση και την κίνηση του μηριαίου οστού στην κοτύλη. Ως εκ τούτου, η προσεκτική κινητική ανάλυση της άρθρωσης του ισχίου και ο έλεγχος των μυών που σχετίζονται είναι απαραίτητα για να διαφοροποιηθούν εάν η βλάβη είναι από το ισχίο ή από κάποια άλλη άρθρωση.

    Εφόσον ο πόνος μπορεί να αναφέρεται και από άλλες αρθρώσεις και τα ειδικά τεστ πρόκλησης είναι μερικές φορές αναξιόπιστα σε αρκετές περιπτώσεις κρίνεται απαραίτητη η χρήση τεχνικών διαγνωστικής απεικόνισης για την ακριβή διάγνωση(μαγνη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γρηγοριάδης Ιωάννης

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλλιθέα

  • Αν ασκείστε ισως στο οτι δεν εφαρμόζετε καλα διατασεις αλλιως αν εχετε ιστορικο με την μέση μπορει να ειναι και κάποιος αναφερόμενος πόνος απο ισχιαλγία. Ευχαριστώ

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας,
    πόνος στον προσαγωγό μπορεί να έχει πολλαπλή πιθανή αιτιολογία. Συνήθως πρόκειται για σύνδρομα υπέρχρησης (τενοντοπάθειες, ηβική οστεΐτιδα) ή για πρόσφατο τραυματισμό. Μία επίσκεψη σε επαγγελματία υγείας μπορεί να διαλευκάνει το ακριβές αίτιο σε εσάς.

    Τολιόπουλος Αλέξανδρος MD M.Sc. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Φυσίατρος - Αθλητίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Πολλές μπορεί να είναι οι αιτίες... κόπωση, υπερδιαταση, θλάση ακόμη και αντανάκλαση από την περιοχή της οσφυος.

    FYSIOSOLUTION Φουφόπουλος Νικόλαος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μοσχάτο

  • Πολλές διαφορετικές μυοσκελετικές και νευρολογικές παθήσεις μπορούν να προκαλέσουν πόνο στο εσωτερικό του μηρού. Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να επισκεφθείτε κάποιον ειδικό για να σας κάνει μια πρώτη αξιολόγηση καθώς και να λάβει ένα σωστό ιστορικό.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Συναντάται συνήθως σέ άτομα πού ασκούν αθλητική δραστηριότητα, από τραυματισμό, η έντονη διάταση των μυών .Αν Δεν ανήκετε σ αυτή την κατηγορία θά μπορούσε νά οφείλεται σε κάποιο πρόβλημα στην μέση σας, η στην άρθρωση του ισχίου.

    Μάμαλης Βασίλειος & Συνεργάτες

    Φυσικοθεραπευτής

    Κάτω Πατήσια

  • Μπορεί να οφείλετε σε θλάση του ίδιου του προσαγωγού ή να είναι προβαλόμενος ή ριζιτικός πόνος από την μέση σας.

    Μπλέτσας Αλέξανδρος

    Φυσικοθεραπευτής

    Νεάπολη

  • Μπορεί να οφείλεται σε κάποια λανθασμένη άσκηση ή κίνηση. Θα ήταν προτιμότερο κάποια αξιολόγηση από ορθοπαιδικό σε πρώτο χρόνο με κλινική εξέταση.

    Physioaskisis -Αφοί Τσιαμπά

    Φυσικοθεραπευτής

    Χαλάνδρι