• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 08/11/2022

Πονάει η απονεύρωση ;

26 ειδικοί απάντησαν

  • Όχι γίνεται με αναισθησία.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Εφόσον γινει με σωστη αναισθησία οχι. Καποιες φορες γινεται δυσκολο ομως αυτο λογω της προχωρημενης φλεγμονής του νευρου (πολφού) του δοντιού που αυξανει πολυ την ευαισθησια του. Γι αυτο ειναι παντα καλο να κοιταμε ενα προβλημα σε οσο πιο αρχομενο σταδιο γινεται ήδη απο τα πρωτα συμπτωματα επιμονου και ευαισθησιας σε κατι τετοιο, ακομα και ήπιου

    Παναγιωτόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Νίκαια

  • Με αναισθησία όχι

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • ΟΧΙ ΕΦΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΩΣΤΗ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ

    SmileDental - Ράγκου Βασιλική

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Όχι είναι εντελώς ανώδυνη η θεραπεία. Πλέον μπορεί να ολοκληρωθεί σε μια επίσκεψη. Πιθανοί μικροί πόνοι μετά την θεραπεία μπορεί να υπάρξουν στην περιοχή, οι οποίοι υποχωρούν μετά απο 3-4 μέρες.

    Καρατζέας Νίκος Κaratzeas Dental Care

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Καλαμάτα

  • Η απονεύρωση Δεν πονάει γιατί γίνεται με τοπική αναισθησία

    Αγραπίδου Μαρία

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Καλλιθέα

  • Η ενδοδοντική θεραπεία (απονεύρωση) γίνεται υπό καθεστώς αναισθησίας, επομένως, κατα τη διάρκεια της επέμβασης δεν υπάρχει πόνος. Ανάλογα με την περίπτωση, όχι συχνά, αλλά μερικές φορές, παρουσιάζεται κάποιος μετεπεμβατικός πόνος, κυρίως κατά το δάγκωμα, ο οποίος ελέγχεται, συνήθως εύκολα, με λήψη παυσίπονου και είναι υποφερτός.

    Χατζόπουλος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Γαλάτσι

  • Όχι αν γίνει σωστά, την στη σωστή στιγμή, και με την σωστή αναισθησία.

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Πλατεία Μαβίλη

  • Οχι. Γινεται αναισθησια.

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Καλησπέρα σας! γίνεται πάντα με χρήση τοπικής αναισθησίας οπότε είναι απολύτως ανώδυνη.

    Κονιτοπουλου Ελευθερια (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Άνω Πατήσια

  • Καλησπέρα σας,αναλόγως αν ήταν ζωντανό το δόντι που υπέστη φλεγμονή του νεύρου,μπορεί να πονέσει. Αν είναι νεκρό το δόντι, όχι.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καμιά εργασία οδοντιατρική δεν πρέπει να πονάει αν η αναισθησία έχει γίνει σωστά. Οπότε ούτε και η απονέυρωση πρέπει να πονάει.

    Μπερδούσης Ηλίας & Συνεργάτες

    Παιδοδοντίατρος

    Κορωπί

  • αν η απονευρωση γινει κατω απο το ελεγχομενο περιβαλλον μιας σωστης αναισθησιας δεν ποναει.μπορει να αφησει μια μικρη ευαισθησια μετα το περας της θεραπειας,αλλα ειναι αντιμετωπισιμη κ προσκαιρη.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσετε με το Οδοντιατρειο μας
    Ως διαδικασία η ενδοδοντικη θεραπεία η αλλιώς όπως είναι γνωστή απονεύρωση δεν είναι επώδυνη
    Σε περίπτωση όμως που πάλι υπάρχει πόνος είναι αντιμετωπίσιμο από τον εκάστοτε οδοντίατρο
    Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε στα τηλέφωνα επικοινωνίας του οδοντιατρείου μας

    Κτενίδου Φανή

    Οδοντίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Η απονεύρωση ή ενδοδοντική θεραπεία δεν πονάει και δε θα πρέπει να πονάει καθόλου κατά τη διάρκεια της διαδικασίας. Είναι μια αρκετά λεπτομερής δουλειά, η οποία για να γίνει σωστά θα πρέπει ο ασθενής να ειναι απόλυτα ήρεμος.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Καθολου!Πριν ξεκινησει ο γιατρος την απονευρωση θα σας κανει μια ενεση και δεν θα αιστανθειτε τιποτα!

    Χωραφά Γεωργία

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Η ενδοδοντικη θεραπεία(απονεύρωση) είναι μια ανώδυνη θεραπευτική διαδικασία που πραγματοποιείται με τοπική αναισθησια.

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Οχι,γινεται κατοπιν αναισθησιας

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Οδοντίατρος

    Καβάλα

  • Γινεται με ενεση...αν ειναι ζωντανο το δοντι εχει καποιο πονο..αν ειναι νεκρο οχι...

    Γιασεμή - Μουαΐμη Σωτηρούλα

    Οδοντίατρος

    Λεμεσός

  • Όχι γιατί κάνουμε αναισθησία πριν ξεκινήσει η διαδικασία της απονεύρωσης.Μετά την απονεύρωση παίρνετε αντιφλεγμονώδη παυσίπονα.

    Μπουλντής Γεώργιος - Athens Dental Project

    Οδοντίατρος

    Ελληνικό

  • Σε κάθε περίπτωση γίνεται να γίνει με τοπική αναισθησία ενώ υπάρχουν φορές που ο πολφός μπορεί να είναι ήδη νεκρός (νεύρο) και να μη χρειάζεται ούτε καν αναισθησία και να μην πονάει καθόλου

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Όχι δεν πονάει αν γίνει αναισθησία σωστή δεν θα καταλάβετε τίποτα

    Μάλλιου Φανή (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Γαλάτσι

  • Η θεραπεία γίνεται υπό αναισθησία .οπότε δεν πονάει ο ασθενής και ο γιατρός δουλεύει απερισπαστος.
    υπάρχει.μια πιθανότητα για μια ευαισθησία 2-3 ημερών μετά το πέρας της απονεύρωσης,η οποία παρέρχεται συνήθως από μόνη της

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Το πως αντιλαμβάνεται κάθε άνθρωπος τον πόνο είναι υποκειμενικό. Κατά την διάρκεια της διαδικασίας δεν πονάει αφού γίνεται τοπική αναισθησία. Στην συνέχεια μπορεί να υπάρχει ενόχληση για κάποιες ώρες/ημέρες.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Όχι γιατί γίνεται πάντα με τοπική αναισθησία .....

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Ενδεχομένως, ανάλογα την περίπτωση και το στάδιο της θεραπείας.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι