• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 18/12/2023

Χαίρετε, θα ήθελα να ρωτήσω, νεκρό δόντι απονευρωμένο εδώ και δεκαπέντε έτη χωρίς να έχει πονέσει όλο αυτό το διάστημα ξαφνικά εμφανίζει έντονο πόνο στη ρίζα και φλεγμονή. Αξίζει να γίνει απονεύρωση ξανά για να σωθεί ή είναι καλύτερο να αφαιρεθεί και να τοποθετηθεί εμφύτευμα;

17 ειδικοί απάντησαν

  • Ακουγεται σαν να είναι άλλο το δοντι με τη φλεγμονη. Σε καθε περιπτωση παντα προτιμαω να κραταω τα δοντια στο στομα του ασθενους και να αφηνω το εμφυτευμα ως εσχατη λυση εκει που δεν μπορει να γινει πλεον τιποτα.

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας,μπορείτε να κάνετε μια προσπάθεια για επανάληψη σε ενδοδοντιστη,διότι υπάρχει πιθανότητα να σωθεί.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Εδώ το σωστό είναι να επισκεφτείτε καποιον ενδοδοντολογο και να σας πει αν είναι βιώσιμο

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλημέρα σας. Η θεραπεία επιλογής εξαρτάται από την κατάσταση της αρχικής απονεύρωσης και τη γενικότερη κατάσταση του δοντιού. Αν οι ρίζες δεν έχουν "καθαριστει" ως το άκρο τους, τότε με την επανάληψη της απονεύρωσης υπάρχουν πολλές πιθανότητες η φλεγμονή να υποχωρήσει. Επίσης με τη χρήση μεγέθυνσης (π.χ. μικροσκόπιο) μπορεί να βρεθούν επιπρόσθετοι ριζικοί σωλήνες που δεν "καθαρίστηκαν" στην αρχική θεραπεία. Πρέπει πάντως να τονιστεί ότι υπάρχει περίπτωση κατά την επανάληψη της ενδοδοντικής θεραπείας ο οδοντίατρος να μην μπορέσει να καθαρίσει τις ρίζες ώς το άκρο ιδιαίτερα αν κατά την αρχική θεραπεία δημιουργήθηκε ένα &quo... Διάβασε περισσότερα

    Παππάς Φώτης

    Οδοντίατρος - Προσθετολόγος - Ενδοδοντιστής - Εμφυτευματολόγος

    Καλαμαριά

  • Αν ο οδοντιάτρός σας που έχει δει και ακτινογραφία, κρίνει ότι υπάρχουν πιθανότητες να σωθεί το δόντι σας επαναλαμβάνοντας την απονεύρωση, τότε ναι αξίζει. Η ακτινογραφική εικόνα και η δομική ακεραιότητα του δοντιού είναι σημαντικοί παράγοντες για την επιλογή του σχεδίου θεραπείας σας

    Σιαραμπή Νίκη

    Οδοντίατρος

    Χαϊδάρι

  • καλυτερα να μπει εμφυτευμα

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Δεν υπάρχει καλύτερο εμφυτευμα από το φυσικό δόντι, αρκεί να τηρούνται καποιος προϋποθέσεις ....

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Παντα το δικο μας δοντι ειναι η καλυτερη επιλογη. Αν ο οδοντιατρος σας, σας ειπε οτι μπορει να γινει προσπαθεια να σωθει, αξιζει. Απλα η επαναληψη απονερωσης δεν ειναι παντα ευκολη

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Καλησπέρα σας. Εάν υπάρχει επαρκής οδοντική ουσία για αποκατάσταση, φυσικά κ αξίζει. Εξάλλου μην ξεχνάμε ότι η σύγχρονη οδοντιατρική εστιάζει στην διατήρηση των φυσικών μας δοντιών όσο το δυνατόν μεγαλύτερο διάστημα. Σας ευχαριστούμε!

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Εξαρταται απο την κλινικη του κατασταση,κατα ποσο ειναι εφικτη η θεραπεια του ,η αποκατασταση του προσθετικα,και αν ειναι στρατηγικης σημασιας δοντι.Αυτο μπορει να σας το απαντησει ο γιατρος που σας παρακολουθει

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας, καθώς δεν έχουμε δει κάποια ακτινογραφία είναι αδύνατο να σας δώσουμε σαφή απάντηση, ωστόσο θα σας πρότεινα να συμβουλευτείτε ένας ενδοδοντιστή, που θα μπορέσει να σας κατευθύνει πλήρως και είναι ο κατάλληλος για να σας πει εάν αξίζει να προσπαθήσετε να επαναλάβετε την απονεύρωση ή όχι.

    Καρβουνιάρη Άννα - Σακέτου Αλέξια

    Οδοντίατρος

    Αργυρούπολη

  • Φυσικά και αξίζει να προσπαθήσετε να το σώσετε.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα. Αν ένα δόντι μπορεί να φτιαχτεί με καλή πρόγνωση πάντα είναι καλύτερο από ένα εμφύτευμα. Αυτό θα πρέπει να το κρίνει κάποιος μετά από κλινικό και ακτινογραφικό έλεγχο.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Συνήθως όταν συμβεί αυτό έχει γίνει κάποια ρωγμή στο δόντι και χρειάζεται επιπλέον διρεύνηση.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • καλο ειναι να γινει μια εκτιμηση απο ειδικο ενδοδοντιστη για επαναληψη της θεραπειας

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Εξαρταται απο την κλινικη κ ακτινογραφικη εικονα του δοντιου

    Ψαραδάκη Σεσίλια

    Οδοντίατρος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας, εξαρτάται από το μέγεθος της φλεγμονής και την ποιότητα της υπάρχουσας ενδοδοντικής θεραπείας (απονεύρωσης). Αν είναι μικρή η φλεγμονή και η θεραπεία επιδέχεται βελτίωσης με μια επανάληψη, τότε θα σκεφτούμε να κρατήσουμε το δόντι. Αν είναι μεγάλη η φλεγμονή και αρκετά καλή η θεραπεία, τότε καλό θα ήταν να γίνει μια εξαγωγή και αποκατάσταση με ένα εμφυτεύμα.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη