• Aponeurosis
  • Submitted on 08/11/2022

Πονάει η απονεύρωση ;

26 specialists answered

  • Όχι γίνεται με αναισθησία.

  • Εφόσον γινει με σωστη αναισθησία οχι. Καποιες φορες γινεται δυσκολο ομως αυτο λογω της προχωρημενης φλεγμονής του νευρου (πολφού) του δοντιού που αυξανει πολυ την ευαισθησια του. Γι αυτο ειναι παντα καλο να κοιταμε ενα προβλημα σε οσο πιο αρχομενο σταδιο γινεται ήδη απο τα πρωτα συμπτωματα επιμονου και ευαισθησιας σε κατι τετοιο, ακομα και ήπιου

  • Με αναισθησία όχι

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Dentist

    Glyfada

  • ΟΧΙ ΕΦΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΩΣΤΗ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ

    Ragkou Vasiliki

    Dentist

    Pagrati

  • Όχι είναι εντελώς ανώδυνη η θεραπεία. Πλέον μπορεί να ολοκληρωθεί σε μια επίσκεψη. Πιθανοί μικροί πόνοι μετά την θεραπεία μπορεί να υπάρξουν στην περιοχή, οι οποίοι υποχωρούν μετά απο 3-4 μέρες.

    Καρατζέας Νικόλαος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Kalamata

  • Η απονεύρωση Δεν πονάει γιατί γίνεται με τοπική αναισθησία

    Αγραπίδου Μαρία

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Kallithea

  • Η ενδοδοντική θεραπεία (απονεύρωση) γίνεται υπό καθεστώς αναισθησίας, επομένως, κατα τη διάρκεια της επέμβασης δεν υπάρχει πόνος. Ανάλογα με την περίπτωση, όχι συχνά, αλλά μερικές φορές, παρουσιάζεται κάποιος μετεπεμβατικός πόνος, κυρίως κατά το δάγκωμα, ο οποίος ελέγχεται, συνήθως εύκολα, με λήψη παυσίπονου και είναι υποφερτός.

    Hatzopoulos Dimitris

    Dentist

    Galatsi

  • Όχι αν γίνει σωστά, την στη σωστή στιγμή, και με την σωστή αναισθησία.

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Platia Mavili

  • Οχι. Γινεται αναισθησια.

    Veranis Vasileios

    Dentist

    Petralona

  • Καλησπέρα σας! γίνεται πάντα με χρήση τοπικής αναισθησίας οπότε είναι απολύτως ανώδυνη.

    Κονιτοπουλου Ελευθερια (Deactivated account)

    Dentist

    Ano Patisia

  • Καλησπέρα σας,αναλόγως αν ήταν ζωντανό το δόντι που υπέστη φλεγμονή του νεύρου,μπορεί να πονέσει. Αν είναι νεκρό το δόντι, όχι.

    Gkana Dimitra

    Dentist

    Neo Psychiko

  • Καμιά εργασία οδοντιατρική δεν πρέπει να πονάει αν η αναισθησία έχει γίνει σωστά. Οπότε ούτε και η απονέυρωση πρέπει να πονάει.

    Mperdousis Ilias

    Pediatric dentist

    Koropi

  • αν η απονευρωση γινει κατω απο το ελεγχομενο περιβαλλον μιας σωστης αναισθησιας δεν ποναει.μπορει να αφησει μια μικρη ευαισθησια μετα το περας της θεραπειας,αλλα ειναι αντιμετωπισιμη κ προσκαιρη.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσετε με το Οδοντιατρειο μας
    Ως διαδικασία η ενδοδοντικη θεραπεία η αλλιώς όπως είναι γνωστή απονεύρωση δεν είναι επώδυνη
    Σε περίπτωση όμως που πάλι υπάρχει πόνος είναι αντιμετωπίσιμο από τον εκάστοτε οδοντίατρο
    Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε στα τηλέφωνα επικοινωνίας του οδοντιατρείου μας

    Κτενίδου Φανή

    Dentist

    Thessaloniki

  • Η απονεύρωση ή ενδοδοντική θεραπεία δεν πονάει και δε θα πρέπει να πονάει καθόλου κατά τη διάρκεια της διαδικασίας. Είναι μια αρκετά λεπτομερής δουλειά, η οποία για να γίνει σωστά θα πρέπει ο ασθενής να ειναι απόλυτα ήρεμος.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Dentist

    Kifisia

  • Καθολου!Πριν ξεκινησει ο γιατρος την απονευρωση θα σας κανει μια ενεση και δεν θα αιστανθειτε τιποτα!

    Χωραφά Γεωργία

    Dentist

    Ilioupoli

  • Η ενδοδοντικη θεραπεία(απονεύρωση) είναι μια ανώδυνη θεραπευτική διαδικασία που πραγματοποιείται με τοπική αναισθησια.

    Αλεξόπουλος Αριστείδης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Agios Dimitrios

  • Οχι,γινεται κατοπιν αναισθησιας

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Dentist

    Kavala

  • Γινεται με ενεση...αν ειναι ζωντανο το δοντι εχει καποιο πονο..αν ειναι νεκρο οχι...

    Γιασεμη Μουαιμη Σωτηρουλα

    Dentist

    Lemesos

  • Όχι γιατί κάνουμε αναισθησία πριν ξεκινήσει η διαδικασία της απονεύρωσης.Μετά την απονεύρωση παίρνετε αντιφλεγμονώδη παυσίπονα.

  • Σε κάθε περίπτωση γίνεται να γίνει με τοπική αναισθησία ενώ υπάρχουν φορές που ο πολφός μπορεί να είναι ήδη νεκρός (νεύρο) και να μη χρειάζεται ούτε καν αναισθησία και να μην πονάει καθόλου

    Levi Anna

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Chalandri

  • Όχι δεν πονάει αν γίνει αναισθησία σωστή δεν θα καταλάβετε τίποτα

    Malliou Fani (Deactivated account)

    Dentist

    Galatsi

  • Η θεραπεία γίνεται υπό αναισθησία .οπότε δεν πονάει ο ασθενής και ο γιατρός δουλεύει απερισπαστος.
    υπάρχει.μια πιθανότητα για μια ευαισθησία 2-3 ημερών μετά το πέρας της απονεύρωσης,η οποία παρέρχεται συνήθως από μόνη της

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Το πως αντιλαμβάνεται κάθε άνθρωπος τον πόνο είναι υποκειμενικό. Κατά την διάρκεια της διαδικασίας δεν πονάει αφού γίνεται τοπική αναισθησία. Στην συνέχεια μπορεί να υπάρχει ενόχληση για κάποιες ώρες/ημέρες.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Όχι γιατί γίνεται πάντα με τοπική αναισθησία .....

    Makantani Eydokia

    Dentist

    Exarcheia

  • Ενδεχομένως, ανάλογα την περίπτωση και το στάδιο της θεραπείας.

    Haritonidis Anastasios

    Dentist

    Pagrati