• Μελέτη Ύπνου
  • Υποβλήθηκε 22/12/2022

Πως μπορώ να αντιμετωπίσω το ροχαλητό;

17 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα, απευθυνθείτε σε έναν πνευμονολόγο.

    Βλάχου Ιλιάνα

    Νευρολόγος

    Κέρκυρα

  • Οι βασικές αιτίες του ροχαλητού είναι η κατασκευή της στοματικής κοιλότητας και του λαιμού (μεγάλες αμυγδαλές, μακριά σταφυλή), το αυξημένο βάρος σώματος (ιδίως η περίμετρος κοιλιάς) και η κατασκευή της μύτης (στραβό διάφραγμα, μεγάλες κόγχες, πολύποδες). Άρα χρειάζεται έλεγχος από ΩΡΛ. Με μελέτη ύπνου επιβεβαιώνεται η ύπαρξη η μη υπνικής άπνοιας, η οποία κάνει επιβεβλημένη την αντιμετώπιση της.

    Αβούρης Ιωάννης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πειραιάς

  • Εξαρτάται από την αιτία. Το ροχαλητό είναι μια πάθηση που χρειάζεται διερεύνηση όσον αφορά στην αιτία που το προκαλεί. Θα χρειαστεί να εξετάσετε την μύτη σας τον φάρυγγα και τον λάρυγγα καθώς και την ανατομία της γλώσσας και του στόματος. Κάποιες φορές το πρόβλημα διορθώνεται με επεμβάσεις και κάποιες φορές με άλλα μέσα.

    Νούλης Βασίλειος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Ρόδος

  • ΚΛΙΝΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ,ΜΕΛΕΤΗ ΥΠΝΟΥ

    Σβόλης Νικόλαος

    Πνευμονολόγος - Φυματιολόγος

    Κηφισιά

  • Πρώτα απ' όλα, πρέπει να επισκεφθείτε ένα εξειδικευμένο κέντρο ΩΡΛ όπως είναι το ΕΥίασις για να αξιολογήσει την κατάσταση σας.

    ΕΥίασις Εξειδικευμένο ΩΡΛ Κέντρο

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Μαρούσι

  • το ροχαλητό μπορεί να είναι εκδήλωση υπνική άπνοιας οπότε το ερώτημα είναι αν κάνετε άπνοιες το βράδυ που σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστεί μελέτη ύπνου και ειδική αντιμετώπιση

    Γιαννούλη Ερμιόνη

    Νευρολόγος

    Νέο Ψυχικό

  • χαιρετε! Η απώλεια βαρους,αποφυγη αλκοολ το βραδυ, υπνος στο πλαι ειναι τα άμεσα συντηρητικα μεσα. Η πληρης αντιμετώπιση εφόσον δεν υπαρχουν προβλήματα απο την μύτη,ειναι η χρήση ενος μηχανηματος σαν μάσκα κατά τον ύπνο που λέγεται cpap. Περισσότερα στο hatziapostolou-lung.gr
    Π.Χατζηαποστολου ,ειδικος πνευμονολόγος

    Χατζηαποστόλου Παναγιώτης

    Πνευμονολόγος - Φυματιολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • ΕΛΕΓΧΟΣ ΓΙΑ ΥΠΝΟΑΠΝΟΙΚΟ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΩΡΛ

    Βασσάλος Δημήτριος

    Πνευμονολόγος - Φυματιολόγος

    Χολαργός

  • Ανάλογα με την αιτία του ροχαλητού σας. Χειρουργικά ή φαρμακευτικά ή συνδυσμός και των δυο.

    Γιοπάνου Μαρία

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Αμπελόκηποι

  • Το ροχαλητό είναι ένα πολυπαραγοντικά πρόβλημα!
    Χρειάζεστε διερεύνηση για ποιο λόγο ροχαλίζετε.
    Υπερβολικό σωματικό βάρος, φαρμακευτικές ουσίες, ανατομικά προβλήματα;
    Σε κάθε περίπτωση ενδελεχές ιστορικό και κλινική εξέταση!

    Γουβιώτης Ευάγγελος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Κολωνάκι

  • Το ροχαλητό οφείλεται συνήθως σε πολλούς παράγοντες. Οι περισσότεροι από αυτούς τους παράγοντες μπορούν να διορθωθούν ώστε να έχουμε βελτίωση, (μείωση), του ροχαλητού. Οι συχνότερες αιτίες-παράγοντες που επεμβαίνουμε αφορούν την ρινική κοιλότητα, (διάφραγμα και κόγχες), αλλά και τον φάρυγγα (αμυγδαλές, σταφυλή και υπερώα).
    Αυτά γενικώς. Το σημαντικότερο όμως είναι ότι κάποιος ειδικός ΩΡΛ πρέπει να εξετάσει το ασθενή που ροχαλίζει και να δώσει κατευθυντήριες οδηγίες.

    Παπαγεωργίου Ευστράτιος

    Χειρουργός Ωτών - Ρινός - Λάρυγγος ενηλίκων - παίδων

    Γλυφάδα

  • Θα χρειαστεί να σας δει ο πνευμονολόγος από κοντά για λήψη ιστορικού γιατί το ροχαλητό συνδέεται άμεσα με μια πάθηση που λεγεται σύνδρομο άπνοιας στον ύπνο και να σας κατευθύνει ανάλογα.

    Νταούλη Ουρανία

    Πνευμονολόγος - Φυματιολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Χρειάζεστε εξέταση δεν είναι εύκολη απάντηση

    Γιαννακόπουλος Πολύβιος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Περιστέρι

  • ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΛΕΤΗ ΥΠΝΟΥ

    Σαπαρδάνης Ιορδάνης

    Πνευμονολόγος - Φυματιολόγος

    Πεύκα

  • ΠΡΩΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΤΕΙΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΕΙΔΙΚΟ (ΩΡΛ) ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ ΤΟΥ ΡΟΧΑΛΗΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ 'Η ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη

  • Επισκεφθείτε τον ωρλ σας.Θα σας πάρει λεπτομερές ιστορικό και αφού σας εξετάσει κλινικά και εργαστηριακά θα σας προτείνει την κατάλληλη συντηρητική ή χειρουργική θεραπεία.

    Dr. Μαλάτος Αντώνιος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Παγκράτι

  • Πρέπει να επισκεφθείτε Ωτορινολαρυγγολόγο που θα σας εξετάσει, θα εντοπίσει τα αίτια του ροχαλητού και θα σας ενημερώσει για την κατάλληλη θεραπεία

    Dr. med. Παπασπύρου Κωνσταντίνος

    Χειρουργός Ωτορινολαρυγγολόγος Ενηλίκων - Παίδων

    Παγκράτι