• Sleep Study
  • Submitted on 22/12/2022

Πως μπορώ να αντιμετωπίσω το ροχαλητό;

17 specialists answered

  • Καλησπέρα, απευθυνθείτε σε έναν πνευμονολόγο.

    Vlahou Iliana

    Neurologist

    Kerkira (Corfu)

  • Οι βασικές αιτίες του ροχαλητού είναι η κατασκευή της στοματικής κοιλότητας και του λαιμού (μεγάλες αμυγδαλές, μακριά σταφυλή), το αυξημένο βάρος σώματος (ιδίως η περίμετρος κοιλιάς) και η κατασκευή της μύτης (στραβό διάφραγμα, μεγάλες κόγχες, πολύποδες). Άρα χρειάζεται έλεγχος από ΩΡΛ. Με μελέτη ύπνου επιβεβαιώνεται η ύπαρξη η μη υπνικής άπνοιας, η οποία κάνει επιβεβλημένη την αντιμετώπιση της.

    Avouris Ioannis

    Otolaryngologist (ENT)

    Piraeus

  • Εξαρτάται από την αιτία. Το ροχαλητό είναι μια πάθηση που χρειάζεται διερεύνηση όσον αφορά στην αιτία που το προκαλεί. Θα χρειαστεί να εξετάσετε την μύτη σας τον φάρυγγα και τον λάρυγγα καθώς και την ανατομία της γλώσσας και του στόματος. Κάποιες φορές το πρόβλημα διορθώνεται με επεμβάσεις και κάποιες φορές με άλλα μέσα.

    Noulis Vasileios

    Otolaryngologist (ENT)

    Rodos

  • ΚΛΙΝΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ,ΜΕΛΕΤΗ ΥΠΝΟΥ

    Σβόλης Νικόλαος

    Pulmonologist - Tuberculosis specialist

    Kifisia

  • Πρώτα απ' όλα, πρέπει να επισκεφθείτε ένα εξειδικευμένο κέντρο ΩΡΛ όπως είναι το ΕΥίασις για να αξιολογήσει την κατάσταση σας.

    ΕΥίασις Εξειδικευμένο ΩΡΛ Κέντρο

    Otolaryngologist (ENT)

    Marousi

  • το ροχαλητό μπορεί να είναι εκδήλωση υπνική άπνοιας οπότε το ερώτημα είναι αν κάνετε άπνοιες το βράδυ που σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστεί μελέτη ύπνου και ειδική αντιμετώπιση

    Giannouli Ermioni

    Neurologist

    Neo Psychiko

  • χαιρετε! Η απώλεια βαρους,αποφυγη αλκοολ το βραδυ, υπνος στο πλαι ειναι τα άμεσα συντηρητικα μεσα. Η πληρης αντιμετώπιση εφόσον δεν υπαρχουν προβλήματα απο την μύτη,ειναι η χρήση ενος μηχανηματος σαν μάσκα κατά τον ύπνο που λέγεται cpap. Περισσότερα στο hatziapostolou-lung.gr
    Π.Χατζηαποστολου ,ειδικος πνευμονολόγος

    Χατζηαποστόλου Παναγιώτης

    Pulmonologist - Tuberculosis specialist

    Thessaloniki

  • ΕΛΕΓΧΟΣ ΓΙΑ ΥΠΝΟΑΠΝΟΙΚΟ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΩΡΛ

    Vassalos Dimitrios

    Pulmonologist - Tuberculosis specialist

    Cholargos

  • Ανάλογα με την αιτία του ροχαλητού σας. Χειρουργικά ή φαρμακευτικά ή συνδυσμός και των δυο.

    GIOPANOU MARIA

    Otolaryngologist (ENT)

    Ampelokipoi

  • Το ροχαλητό είναι ένα πολυπαραγοντικά πρόβλημα!
    Χρειάζεστε διερεύνηση για ποιο λόγο ροχαλίζετε.
    Υπερβολικό σωματικό βάρος, φαρμακευτικές ουσίες, ανατομικά προβλήματα;
    Σε κάθε περίπτωση ενδελεχές ιστορικό και κλινική εξέταση!

    Gouviotis Eyaggelos

    Otolaryngologist (ENT)

    Kolonaki

  • Το ροχαλητό οφείλεται συνήθως σε πολλούς παράγοντες. Οι περισσότεροι από αυτούς τους παράγοντες μπορούν να διορθωθούν ώστε να έχουμε βελτίωση, (μείωση), του ροχαλητού. Οι συχνότερες αιτίες-παράγοντες που επεμβαίνουμε αφορούν την ρινική κοιλότητα, (διάφραγμα και κόγχες), αλλά και τον φάρυγγα (αμυγδαλές, σταφυλή και υπερώα).
    Αυτά γενικώς. Το σημαντικότερο όμως είναι ότι κάποιος ειδικός ΩΡΛ πρέπει να εξετάσει το ασθενή που ροχαλίζει και να δώσει κατευθυντήριες οδηγίες.

    Papageorgiou Efstratios

    Χειρουργός Ωτών - Ρινός - Λάρυγγος ενηλίκων - παίδων

    Glyfada

  • Θα χρειαστεί να σας δει ο πνευμονολόγος από κοντά για λήψη ιστορικού γιατί το ροχαλητό συνδέεται άμεσα με μια πάθηση που λεγεται σύνδρομο άπνοιας στον ύπνο και να σας κατευθύνει ανάλογα.

    Ntaouli Oyrania

    Pulmonologist - Tuberculosis specialist

    Ampelokipoi

  • Χρειάζεστε εξέταση δεν είναι εύκολη απάντηση

    Giannakopoulos Poluvios

    Otolaryngologist (ENT)

    Peristeri

  • ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΛΕΤΗ ΥΠΝΟΥ

    Sapardanis Iordanis

    Pulmonologist - Tuberculosis specialist

    Pefka

  • ΠΡΩΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΤΕΙΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΕΙΔΙΚΟ (ΩΡΛ) ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ ΤΟΥ ΡΟΧΑΛΗΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ 'Η ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ

    Paflis Mihalis

    Otolaryngologist (ENT)

    Platia Mavili

  • Επισκεφθείτε τον ωρλ σας.Θα σας πάρει λεπτομερές ιστορικό και αφού σας εξετάσει κλινικά και εργαστηριακά θα σας προτείνει την κατάλληλη συντηρητική ή χειρουργική θεραπεία.

    Malatos Antonios

    Otolaryngologist (ENT)

    Pagrati

  • Πρέπει να επισκεφθείτε Ωτορινολαρυγγολόγο που θα σας εξετάσει, θα εντοπίσει τα αίτια του ροχαλητού και θα σας ενημερώσει για την κατάλληλη θεραπεία

    Παπασπύρου Κωνσταντίνος

    Χειρουργός Ωτορινολαρυγγολόγος Ενηλίκων - Παίδων

    Pagrati