• Χοληστερίνη
  • Υποβλήθηκε 30/11/2023

Γειά σας έκανα αιματολογικες και έδειξαν Χοληστερίνη 352, HDL 53,3 και LDL 277 έπειτα από ένα μήνα επαναληπτικό έδειξε Χοληστερίνη 334, HDL 44 και LDL 273. Ανάμεσα στο μήνα πήρα κάποια συμπληρώματα που μου έδωσε ο γιατρός για τη Χοληστερίνη. Είμαι 28 χρονών, δεν καπνιζω αλλα κανω καθιστική δουλειά και δεν γυμνάζομαι και όταν έκανα τις εξετάσεις ήμουν σε φάση διατροφής 6 μήνες τουλάχιστον και είχα χάσει 13κιλα , από 78 πήγα 65 και έχω ύψος 1,70. Ο γιατρός μου είπε πως ακόμα και κληρονομικό να ήταν είναι πολύ υψηλό και δεν ξέρει που οφείλεται. Υπάρχει κάποιος εξειδικευμένος στο θέμα της Χοληστερίνης γιατρός να απευθυνθώ εφόσον ο παθολόγος δεν με βοήθησε να καταλήξω καπου; Ο παθολόγος μου ειπε για αιματολογο αλλα νηοως πρεπει να απευθυνθώ σε καρδιολόγο; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

5 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας.

    οι παραπάνω τιμές της χοληστερόλης σας δείχνουν πιθανή ομόζυγη οικογενή υπερχοληστερολαιμία.
    Χρειάζεται άμεσα να ξεκινήσετε φαρμακευτική αγωγή με στατίνη υψηλής δράσης και αναστολέα του PCSK9. H ομόζυγος οικογενής υπερχοληστερολαιμία οδηγεί σε πρώιμη εμφάνιση καρδιαγγειακών παθήσεων και η έγκαιρη αντιμετώπισή της μειώνει αυτόν τον κίνδυνο.
    Υπάρχουν συγγενείς πρώτου βαθμού που είτε παρουσίασαν έμφραγμα είτε χρειάστηκαν αγγειοπλαστική στεφανιαίων αρτηριών σε νέα ηλικία (<55 ετών άνδρες/ <60 ετών γυναίκες);
    Εσείς παρουσιάζετε κάποιο από τα παρακάτω ευρήματα;
    1. τενόντια ξανθώματα (πάχυνση ή οζίδια π
    ... Διάβασε περισσότερα

    Βασιλάκη Ευρύκλεια

    Καρδιολόγος

    Ιωάννινα

  • Θα διαφωνήσω. Καταρχήν υπάρχουν επιπλέον εξετάσεις λιπιδίων που μας δείχνουν αν υπάρχει γενετική προδιάθεση-κληρονομικότητα. Συνήθως όμως τόσο υψηλές τιμες έχουν άτομα με οικογενειακό ιστορικό και γενετικό υπόβαθρο. Δεν αποτελεί αντικείμενο της αιματολογιας η υπερλιπιδαιμία. Ειναι καθαρα παθολογικό- καρδιολογικό αντικείμενο. Μην φοβάσαι σήμερα διαθέτουμε στη φαρέτρα μας φαρμακα που μπορούν να ρίξουν τις τιμες στα επιθυμητά επίπεδα και να μειώσουν έτσι τον κίνδυνο εμφάνισης εμφράγματος κλπ. Δεν συνηθίζω να μιλάω για συνάδελφο αλλά μάλλον δεν ειναι σωστα ενημερωμένος. Θα σου πρότεινα να απευθυνθείς σε κάποιο πιο έμπειρο παθολόγο η καρδιολόγο.

    Dr. Παναγιωτίδης Ιωάννης

    Παθολόγος

    Νίκαια

  • Δεν ξέρω τι εννοείς με τον όρο συμπληρώματα. Χρειάζεσαι φαρμακευτική αγωγή σε μεγάλη δόση

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • Έχεις οικογενή υπερχοληστεριναιμία. Είναι γονιδιακό. Δεν έχει καμία σημασία η διατροφή.Η LDL πρέπει να πέσει κάτω από 70 και ανεξαρτήτως ηλικίας χρειάζεσαι μέγιστη δόση στατίνης προκειμένου να το πετύχεις και άμεσα

    Δράγαζης Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Ηλιούπολη

  • Πρέπει να να σας δει καρδιολόγος . Κατά πάσα πιθανότητα έχετε κάποια μορφή οικογενους δυσλιπιδαιμιας

    Μούσα Νικόλαος

    Καρδιολόγος

    Χαλάνδρι