• Σχιζοφρένεια
  • Υποβλήθηκε 24/07/2023

Ο εφηβος γιος μου στο φάσμα του αυτισμού υψηλής λειτουργικότητα μου είπε σήμερα ότι κάποιες φορές ακούει φωνές που του λένε να βρίσει μια συμμαθήτρια του που τον συμπαθεί....κατά καιρούς όχι συνεχώς έχει εκρήξεις θυμού πχ μου δείχνει τις μπουνιές του είχε σηκώσει το χέρι του προς εμένα δεν με ακούμπησε ποτέ...πως μπορώ να τον βοηθησω; είναι πολύ ήσυχο παιδί σπάνια θυμώνει

11 ειδικοί απάντησαν

  • Συμβουλευθείτε παιδοψυχίατρο σε κάποιο Κέντρο Ψυχικής Υγείας του Γενικού Νοσοκομείου είτε ιδιώτη

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Καλό θα ήταν να επισκεφθείτε παιδοψυχίατρο ή να ρωτήσετε τους ειδικούς που έως τώρα τον παρακολουθούν και έχουν καλύτερη εικόνα του παιδιού σας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Αν τον παρακολουθεί ψυχίατρος να απευθυνθείτε στον ειδικό. Αν δεν τον παρακολουθεί ψυχίατρος είναι σημαντικό να βρείτε κάποιον.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας. Πρέπει να είναι αρκετά στρεσογόνο να παρατηρείτε τον γιο σας να έχει τέτοιες συμπεριφορές, έστω και όχι τόσο συχνά.. Εφόσον είναι υψηλής λειτουργικότητας, καλό θα ήταν να ξεκινήσει ψυχοθεραπεία με έναν συνάδελφο με ειδίκευση στη διαταραχή αυτιστικού φάσματος ή γενικότερα στις αναπτυξιακές διαταραχές. Οι φωνές που λέτε ότι ακούει ενδέχεται να μην παραπέμπουν σε παραισθήσεις, αλλά στον δικό του μοναδικό τρόπο να νοηματοδοτεί τα συναισθήματά του. Ένας ψυχολόγος θα μπορέσει να τον βοηθήσει να αναπτύξει πιο υγιείς ή λειτουργικούς τρόπους να βιώνει και να εκφράζει τις συναισθηματικές του ανάγκες. Εύχομαι ό,τι καλύτερο.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλό θα ήταν να δείτε κάποιο ψυχίατρο μπορεί να υπάρχει συννοσηρότητα στο παιδί να υπάρχει και κάτι άλλο εκτός από τον αυτισμό , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλημέρα σας, ο γιος σας πέραν του ότι είναι στο φάσμα είναι ένα παιδί στην εφηβεία, κάτι που ενδεχομένως δημιουργεί και νέους τομείς διερεύνησης τόσο για εκείνον όσο και για τους γύρω του. Χρειάζεται να μιλά σε κάποιον εκτός της οικογένειας και των φίλων ώστε να γνωρίσει καλύτερα τον εαυτό του. Όταν κάποιος ακούει φωνές αρχικά είναι χρήσιμο να δούμε τι λέει πως του λένε αυτές οι φωνές, καθώς ενδεχομένως να ναι μια δική του φωνή που δεν αντέχει να έχει και έτσι την μεταθέτει σε άλλους. Σε κάθε περίπτωση αν ανησυχείτε μπορείτε να απευθυνθείτε σε ειδικούς τόσο σε ψυχολόγος όσο και σε παιδοψυχίατρο.

    Παπαδοπούλου Λιασή Δανάη

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Κάνει κάποια αγωγή; Χρειάζεται να δείτε ειδικό, κυρίιως εσείς οι γονείς για να σας βοηθήσει να χειριστείτε αυτές τις καταστάσεις με τρόπο που να είναι προσαρμοσμένος στις ανάγκες και ιδιαιτερότητες του παιδιού σας

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας, φαίνεται να μην είναι ακόμη εξοικειωμένος με κάποιες πλευρές του εαυτού που είναι πιο επιθετικές και υπάρχουν μέσα του όπως σε κάθε άνθρωπο. Χρειάζεται να τις επεξεργαστεί και να τις κατανοήσει ώστε να συνυπάρχουν αρμονικά με τις πιο ήπιες πλευρές του εαυτού που απ' ότι φαίνεται τον χαρακτηρίζουν.

    Κορκοκίου Μάγια

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Πανόρμου

  • Να μιλήσετε με ψυχοθεραπευτή παιδιών και εφήβων.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Η ενδεδειγμένη βοήθεια είναι να εξεταστεί από κάποιο ειδικό παιδοψυχιατρο για την εκτίμηση της σοβαρότητας των συμπτωμάτων

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Θα πρέπει να επισκεφτεί ειδικό ψυχίατρο εφήβων για να τον παρακολουθεί θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός