• Σπονδυλολίσθηση
  • Υποβλήθηκε 07/07/2023

Τι γυμναστική προτείνεται για άτομα με σπονδυλολίσθηση

12 ειδικοί απάντησαν

  • Η καλύτερη γυμναστική για παθήσεις της σπονδυλικής στήλης είναι το pilates και η κολύμβηση, με την προϋπόθεση ότι το σώμα είναι μέσα στο νερό και δεν κάνει υπερέκταση η σπονδυλική στήλη.

    Παπουλίδης Νικόλαος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Κοπηλασια

    Σουκάκος Μιχαήλ

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Χαϊδάρι

  • Καλημέρα σας.Συστήνεται η ήπια και προοδευτικής έντασης άσκηση με τις κατάλληλες παραμέτρους σχετικά με την σπονδυλολίσθηση. Pilates mat, reformer pilates ή κολύμβηση είναι μια ιδανική λύση.

    Πνακά Κωνσταντίνα

    Φυσικοθεραπευτής

    Ίλιον

  • Υπάρχει συγκεκριμένο ασκησιολόγιο που θα γυμνάζει τους μύες γύρω από τη σπονδυλική σας στήλη ώστε να σας παρέχει καλύτερη στήριξη, χωρίς όμως να επιβαρύνει την κατάσταση. Δεν είναι κάποιο συγκεκριμένο είδος γυμναστικής ιδανικό για σπονδυλολίσθηση.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Κολύμπι. Μονόζυγο.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Σπονδυλολισθηση που σε ποιο επίπεδο ;αυχένα η μέση και τι βαθμού ;;
    Ασκήσεις σταθεροποίησης θέλουμε με ήπιες ισομετρικές ασκήσεις σε θέσεις ανάπαυσης στην αρχή μετά σε πιο λειτουργικές θέσεις ,καθίσματος τετραποδικες ,όρθια κλπ και σταδιακά σε συνδιασμό με κίνηση και μεγαλύτερη ποικιλία!
    Προσοχή δεν κάνουμε απλά κοιλιακούς και ραχιαίους που στην αρχή ειδικά μπορεί να ενοχλήσουν κιόλας!
    Υγ: Σε αρχικά στάδια η άσκηση πρέπει να γίνεται από Φυσικοθεραπευτή όχι από γυμναστή
    Ότι θέλετε καλέστε στο τηλέφωνο!
    Καλή συνέχεια και περαστικά σας!!!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Ασκήσεις κορμού με έμφαση στους κοιλιακούς

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Aσκήσεις ορθοσωμικής και φυσικθεραπεία

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, ΓΙΟΓΚΑ, ΠΙΛΑΤΕΣ

    Τσαπακίδης Γιάννης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Καλλιθέα

  • Τα πάντα με μέτρο

    Σπαγάκος Γεώργιος MD MSc

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Αθλητίατρος

    Μαρκόπουλο

  • Καλησπέρα. Θεραπευτικό πιλάτες η κολύμβηση.

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά

  • 1 ώρα βάδην την ημέρα και 100 κοιλιακούς και ραχιαίους ισομετρικά

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης