• Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα (ΣΜΝ)
  • Υποβλήθηκε 29/11/2022

Όταν έχεις σεξουαλική επαφή μόνο με τον σύντροφό σου και αυτός μόνο μαζί σου και κάνει τις εξετάσεις ο σύντροφος και δεν έχει τίποτα γίνεται μετά από καιρό να βγάλει κάτι και να κολλήσει χωρίς όμως να έρθει σε επαφή με τρίτο πρόσωπο;

16 ειδικοί απάντησαν

  • μπορει

    Μερτζιώτης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Δυστυχώς δεν μπορεί κανείς να απάντησει σε αυτή την ερώτηση γιατί "το κάτι" που λέτε δεν προσδιορίζεται. Υπάρχουν παθήσεις που μπορόυν να εμφανιζτούν καθυστερημένα ενώ άλλες δεν μπορούν

    Λασκαρίδης Λεωνίδας

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Εξαρτάται από το τι είναι αυτό το κάτι....υπάρχουν νοσήματα που μεταδίδονται μόνο με την σεξουαλική επαφή και άλλα που μεταδίδονται μόνο με την σεξουαλική επαφή...για παράδειγμα μυκητιάσεις και ουρολοιμώξεις μπορείς να πάθεις και χωρίς σεξουαλική επαφή αλλά κονδυλώματα ή έρπη όχι...

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη

  • Ναι είναι δυνατό να αναζωπυρωθεί μία παλαιά φλεγμονή

    Τζελέπης Βασίλειος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Κάτω Πατήσια

  • ΝΑΙ ΑΠΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΣΧΕΣΗ ΕΚΤΟΣ ΑΝ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΗΤΑΝ ΠΑΡΘΕΝΟΣ

    Μπίκος Αριστείδης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Εύοσμος

  • Ναι μπορεί να γίνει γιατί οι φλεγμονές στον προστάτη έχουν εξάρσεις και υφέσεις. Επίσης, τα μικρόβια δεν εκριζώνονται εύκολα από τον προστάτη.

    Κόλβατζης Μερκούριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Βέροια

  • Η ερώτησή σας είναι λίγο γενική 'οσον αφορά το τι ακριβώς έχει κολλήσει ή έχει εκδηλώσει ο σύντροφος σας. Εάν πρόκειται για ΣΜΝ τότε πρέπει από κάπου να έχει προέλθει, εάν εμφανίζει συμπτώματα Χρόνιας προστατίτιδας ( βακτηριακής) αυτό μπορεί να προέρχεται από αρκετά παλαιώτερα έτη

    Κονδελίδης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Περαία

  • Εξαρτάται από το νόσημα. Υπάρχουν κάποια που μεταδίδονται με ενοφθαλμισμό και κάποια που θέλουν βιολογικά υγρά-αίμα. Κάποια από αυτά μπορεί να έχουν μεγάλο χρόνο επώασης ακόμη και αρκετούς μήνες.
    Σε πολύ μικρό ποσοστό θα μπορούσε να μεταδοθεί ποικιλοτρόπως.

    Μαλόβρουβας Ευάγγελος

    Ουρολόγος - Ρομποτικός Χειρουργός

    Νέα Σμύρνη

  • ΓΙΝΕΤΑΙ ...ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΤΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΑΝΑΖΩΠΥΡΩΘΗΚΕ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΑΝΟΣΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ...

    Ξηρομερίτης Μάριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα

  • Οχι. Δεν μπορει να συμβει αυτο.

    Μαδιάς Ηλίας

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Μεταμόρφωση

  • Καλημέρα σας,
    Θα μπορούσε αν είχε παλαιότερη λοίμωξη δεν έγινε σωστη θεραπεία η σωστός έλεγχος μετά από αυτή και επανήλθε .

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • Ναι γίνεται
    Να το κολλήσει από κάπου αλλου
    Όπως τουαλέτα η θάλασσα

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • Εχοντας υποψη πως στα συχνοτερα σεξουαλικως μεταδιδομενα νοσηματα οπως η μικροβιακη ουρηθριτιδα, ο ερπης και τα κονδυλωματα μπορει να υπαρξει ασυμπτωματικη μεταδοση ακομη και με εμμεσο τροπο (αντικειμενα, δακτυλα) τοτε η απαντηση ειναι σιγουρα ναι. Αυτο που πρεπει να μας κατευθυνει ως προς την γενικη υποψια ειναι μονο οι γενικοι παραγοντες υψηλου κινδυνου. Οπως ειναι ο αυξημενος αριθμος σεξουαλικων συντροφων, η νεαρη ηλικια, η πρωιμη εναρξη σεξουαλικης ζωης, η αυξημενη ηλικια του σεξουαλικου συντροφου, η σεξουαλικη συμπεριφορα του συντροφου και η υπαρξη αλλων σεξουαλικως μεταδιδομενων λοιμωξεων.

    Μπαφίλιας Παναγιώτης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Καλλιθέα

  • Εξαρτάται τι είναι αυτό το κάτι το οποίο αναφέρετε

    Γκιάλας Ιωάννης

    Χειρουργός Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Ναι γίνεται.

    Dr. Τραϊανού Αθηνά

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα. Μπορεί κάποιος σύντροφος να έχει εκτεθεί σε κάποιο σεξουαλικώς μεταδιδόμενο νόσημα πριν από την σχέση σας και να εκδηλωθεί/νοσήσει κατά τη διάρκεια της σχέσης σας. Αυτό συμβαίνει τυπικά με τον ιό HPV. Ελπίζω να βοήθησα.

    Σταβάρας Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα