• Σιδεράκια
  • Υποβλήθηκε 23/02/2024

Καλησπέρα!Ειμαι 22 ετών και εδώ και 9 μήνες έχω ξεκινήσει ορθοδοντική θεραπεία με συμβατικά σιδεράκια λόγω έντονου συνωστισμού στην άνω γνάθο.Ο ορθοδοντικός μου θεωρεί πως είμαστε στην τελική ευθεία καθώς τα δόντια μου είναι ολόισια πλέον.Βεβαια αυτό που με ενοχλεί είναι πως παρ’ολο που ενώ ειναι ίσια όπως θα έρεπε λόγω της ανομοιομορφίας τους σε μέγεθος και σχήμα υπάρχουν κενά.Δηλαδη ενω στο πάνω μέρος ενώνονται κανονικά το ένα με το άλλο κάτω στενεύουν και δημιουργούνται κενά.Γνωριζω πως αυτό διορθώνεται με τροχισμα στα πλαϊνά των δοντιών παρ’ολα αυτά ο ορθοδοντικός μου επιμένει πως εάν προχωρήσουμε σε τροχισμα θα αυξηθεί η ευαισθησία στα δόντια.Ισχυει;Τι άποψη έχετε γι’αυτο;

7 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν έχω κλινική εικόνα. Δεν μπορώ να γνωρίζω τι έχει συμβεί.
    Απευθυνθείτε ξανά στον συνάδελφο οδοντίατρο που σας παρακολούθησε για περαιτέρω πληροφορίες ή επισκεφθείτε και κάποιον άλλον οδοντίατρο για μια δεύτερη γνώμη . Ευχαριστώ

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Η αφαίρεση αδαμαντίνης από τις πλαϊνές επιφάνειες των δοντιών (δεν είναι τρόχισμα) είναι συχνή τακτική για την δημιουργία χώρου στα τόξα και για την επίτευξη καλύτερων οδοντικών επαφών. Είναι ασφαλής και δεν αυξάνει την ευαισθησία των δοντιών αν γίνεται σωστά και ακολουθούνται οι κανόνες που έχουμε. Δεν έχω δει την ανατομία των δοντιών σας, ούτε γνωρίζω αν έχει προηγηθεί αφαίρεση αδαμαντίνης, οπότε δυστυχώς δεν μπορώ να δώσω πιο σαφή απάντηση στο ερώτημά σας.

    Ορθοδοντική Καναβάκης

    Ορθοδοντικός

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας. Η ευαισθησία εξαρτάται από τα κενά που έχουν. Δηλαδή εάν χρειάζεται αρκετό τροχισμα για κλείσουν τα κενά. Μπορείτε πάντα να πάρετε κ μία δεύτερη γνώμη. Επίσης υπάρχει πάντα κ η λύση των μερικών ή ολικών όψεων των δοντιών μετά το πέρας της ορθοδοντικής θεραπείας. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Αν τροχιστουν πολυ μπορει οντως να προκληθει ευαισθησια.αν ειναι απαραιτητο θα πρεπει ελαχιστα να γινει.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Αυτό που αναφέρετε οφείλεται στο σχήμα των δοντίων σας και δε μπορεί να διορθωθεί απο τον Ορθοδοντικό. Το «τρόχισμα» που περιγράφετε δεν είναι σωστό να γίνει. Αν το αποτέλεσμα δε σας ικανοποιεί αφού αφαιρέσετε τα σιδερέκια, το σχήμα των δοντιών μπορεί να αλλάξει με όψεις πορσελάνης στα μπροστινά σας δόντια.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΣΟ STREEPING ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΣΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΣΑΣ.ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΠΑΙΤΕΙΙ ΜΕΤΡΟ Η ΤΕΧΝΙΚΗ
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΑΣ!

    Περράκης Εμμανουήλ

    Ειδικός Ορθοδοντικός

    Πειραιάς

  • Θα συμφωνησω με τον ορθοδοντικο σας

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη