• Σιδεράκια
  • Υποβλήθηκε 15/01/2024

Χρειαζεται να κανουμε λευκανση οταν βγαλουμε τα σιδερακια?

19 ειδικοί απάντησαν

  • Φυσικά, και όχι. Είναι προαιρετικό και επιτρέπεται μόνο σε ενήλικες

    Κεχαγιά Αργυρώ

    Ορθοδοντικός

    Νέα Σμύρνη

  • Αν χρειάζεται, μπορείτε να κάνετε. Αλλά δεν είναι απαραίτητο να γίνεται πάντα λεύκανση.

    Στάμου Εύη

    Ορθοδοντικός

    Αχαρνές

  • Η λεύκανση δεν είναι απαραίτητη μετά το πέρας της ορθοδοντικής θεραπείας και εξαρτάται από τι αισθητικές απαιτήσεις του κάθε ασθενούς.

    Ορθοδοντική Καναβάκης

    Ορθοδοντικός

    Μαρούσι

  • Δεν είναι απαραίτητο να γίνει λέυκανση!
    Ο ορθοδοντικός αφαιρεί όλες τις κόλλες και τα δόντια επιστρέφουν στην αρχική τους κατάσταση!
    Βέβαια, σε ενήλικες συστήνεται η λεύκανση μετά την ολοκλήρωση της θεραπείας, ώστε να αναδειχθεί το αποτέλεσμα!

    Κατσαδούρης Αλέξης

    Ορθοδοντικός

    Δροσιά

  • Καθαρισμό σίγουρα, λεύκανση , οποιος θέλει

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Εαν θελετε λευκοτερα δοντια, φυσικά.

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας
    Η λεύκανση είναι μια προπατορική επιλογή και έχει να κάνει άμα στον ασθενή αρέσει το χρωμα του δοντιού και βέβαια να έχει υγιεινη δόντια για να μπορεί κιόλας να πραγματοποιηθεί η λεύκανση

    Τζάρντα Ελευθερία

    Οδοντίατρος

    Δραπετσώνα

  • Σίγουρα χρειάζεται ένας καλός καθαρισμός μετά την αφαίρεση των ορθοδοντικών μηχανισμών. Η Λεύκανση είναι κάτι προαιρετικο και αισθητικού περιεχομένου, άρα άπτεται στην προσωπική γνώμη του ασθενή.

    Παναγιωτάκη Σοφία

    Οδοντίατρος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Καλησπέρα. Οχι... Καθαρισμός και λεύκανση μετά την αφαίρεση των ορθοδοντικών μηχανημάτων

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • ΣΙΓΟΥΡΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Εξαρτάται.
    Απευθυνθείτε ξανά στον συνάδελφο οδοντίατρο που σας παρακολούθησε για περαιτέρω πληροφορίες ή επισκεφθείτε και κάποιον άλλον οδοντίατρο για μια δεύτερη γνώμη . Ευχαριστώ

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Όχι πάντα.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Η λεύκανση είναι αισθητική επέμβαση κ είναι δίκη σας η απόφαση αν θέλετε να την κάνετε κ του ειδικού η συμβουλή για το αν θα έχει αποτέλεσμα σε εσάς

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!ΜΟΝΟ ΑΝ ΚΡΙΘΕΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΑΣ!

    Περράκης Εμμανουήλ

    Ειδικός Ορθοδοντικός

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας. Μετά το πέρας της ορθοδοντικής θεραπείας, συνιστάται πάντα πρώτα ένας καθαρισμός των δοντιών. Αν θέλουμε να ανοίξει κ ο τόνος του χρώματος των δοντιών, τότε μπορούμε να προχωρήσουμε κ σε λεύκανση. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Δεν ειναι απαραιτητο

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας. Η λεύκανση θα πρέπει να γίνει αφού βγουν τα σιδεράκια για να πιάνει όλη την επιφάνεια του δοντιού.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Αυτο ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα κ εχει να κανει με τις απαιτησεις του ασθενους.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Δεν είναι απαραίτητο. Αν επιθυμείτε συζητήστε με τον ορθοδοντικός και οδοντίατρό σας τον κατάλληλο χρόνο μετά την ορθοδοντική θεραπεία.