• Σεξουαλικές Διαταραχές
  • Υποβλήθηκε 23/04/2024

Καλησπέρα είμαι σε μια σχέση δύο χρόνια με έναν άνθρωπο που τα πηγαίνουμε πολύ καλά και φαίνεται να είναι ερωτευμένος μαζί μου .. παρόλα αυτά δεν έχουμε κάνει σεξ .. Τις πρώτες μέρες κάναμε προκαταρκτικά μετά για ένα χρόνο τίποτα.Απτο καλοκαίρι που πέρασε ξεκινήσαμε προκαταρκτικά όμως αποφεύγει το σεξ .Η συμπεριφορά του σε αυτό το θέμα είναι οξύμωρη,στα σοσιαλ ακολουθούσε πολλές πορνοστάρ στο ερωτικό κομμάτι μια λέει για τέτοια πράγματα την άλλη ρωτάει συνέχεια αν τον αγαπάω ..δεν καταλαβαίνω καθόλου... είναι 42

4 ειδικοί απάντησαν

  • Μιλήστε ανοιχτά μαζί του γιατί διστάζει, ειδικός θα μπορούσε επίσης να σας βοηθήσει αν θέλετε να πάτε κι οι δύο.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα,
    Βρισκόμενοι σε μια διετή σχέση χωρίς σεξουαλική επαφή, η κατάσταση φαντάζει σύνθετη και απαιτεί διακριτική προσέγγιση και κατανόηση. Στην αρχή τα πηγαίνατε καλά, μετά ακολούθησε μια περίοδο απουσίας σεξουαλικής επαφής και στην συνέχεια κάνατε προκαταρκτικά χωρίς πάλι σεξουαλική επαφή, δείχνει μια διλημματική κατάσταση και αντιφατική συμπεριφορά όπως η παρακολούθηση πορνοστάρ στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, καθώς και η ανάγκη για διαρκείς διαβεβαιώσεις αγάπης.
    Αυτές οι αντιφάσεις μπορεί να σημαίνουν ψυχολογικά εμπόδια, ανασφάλειες ή ακόμα και ανέκφραστες ανάγκες που χρήζουν περαιτέρω εξερεύνηση.
    Μια ανοιχτή και ειλικρινής
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Η συμπεριφορά του συντρόφου σου φαίνεται να δημιουργεί σύγχυση και ανασφάλεια σε εσένα, και είναι σημαντικό να αντιληφθείς ότι αυτή η αντίφαση μπορεί να οφείλεται σε πολλούς πιθανούς λόγους. Μπορεί να υπάρχουν συναισθηματικές ή ψυχολογικές ανησυχίες που αναστατώνουν τον σύντροφό σου και τον κάνουν να αντιδρά με αυτόν τον τρόπο.

    Είναι σημαντικό να είσαι ανοικτή και ειλικρινής σε αυτήν την κατάσταση. Μιλήστε για το θέμα του σεξ και προσπαθήστε να κατανοήσετε τις ανησυχίες ή τους φόβους που ενδεχομένως να αντιμετωπίζει. Μπορεί να χρειαστεί να αναζητήσετε βοήθεια από έναν ειδικό, όπως έναν συνεργάτης συζητήσεων ή έναν ψυχολόγο, για να βο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Therapyway Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Πειραιάς

  • Ενδεχομένως να χρειάζεται ψυχοθεραπεία ο σύντροφος η συμβουλευτική ζεύγους

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος