• Σεξουαλικές Διαταραχές
  • Υποβλήθηκε 17/05/2024

Καλησπέρα αν η γυναίκα δεν έχει προηγούμενη σεξουαλική επαφή ωστόσο όλες οι απόπειρες διείσδυσης του πέους αποτυγχάνουν τι μπορεί να συμβαίνει χρειάζεται χρόνος λόγω της πρώτης φοράς η μπορεί να υπάρχει κάποια πάθηση στη γυναίκα

7 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα! Οι αποτυχημένες απόπειρες διείσδυσης κατά την πρώτη σεξουαλική επαφή μπορεί να οφείλονται σε ψυχολογικούς παράγοντες, όπως άγχος, νευρικότητα ή φόβο πόνου, καθώς και σε σωματικούς παράγοντες, όπως ανεπαρκή διέγερση και λίπανση, παρθένιο υμένα ή κολεόσπασμο (ακούσια σύσπαση των μυών του κόλπου). Είναι σημαντικό να δώσετε χρόνο για περισσότερη ερωτική προετοιμασία και χαλάρωση, να χρησιμοποιήσετε λιπαντικό και να προσεγγίσετε το θέμα σταδιακά. Εάν οι δυσκολίες παραμένουν, είναι καλό να συμβουλευτείτε έναν γυναικολόγο ή μία ειδική σεξολόγο, καθώς μπορεί να υπάρχουν θέματα που χρειάζονται επαγγελματική βοήθεια. Η υποστήριξη και η καταν... Διάβασε περισσότερα

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ, ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ Ο ΥΜΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΑΧΥΣ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΓΙΑ ΔΙΑΝΟΙΞΗ

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Καλησπέρα,
    Η πρώτη σεξουαλική επαφή είναι μια σημαντική και ιδιαίτερη εμπειρία στη ζωή κάθε γυναίκας, ωστόσο, όταν όλες οι απόπειρες διείσδυσης του πέους αποτυγχάνουν, είναι σημαντικό να εξεταστούν τόσο οι ψυχολογικοί όσο και οι ιατρικοί παράγοντες που μπορεί να επηρεάζουν αυτήν την κατάσταση.
    Μια από τις πιθανές αιτίες δυσκολιών στη διείσδυση μπορεί να είναι ο κολεόσπασμος ή δυσπαρεύνεια, μια κατάσταση κατά την οποία οι μύες του κόλπου συσπώνται ακούσια, καθιστώντας τη διείσδυση επώδυνη ή αδύνατη.
    Επιπλέον, οι ψυχολογικοί παράγοντες, όπως το άγχος και ο φόβος, μπορούν να επηρεάσουν αρνητικά τη σεξουαλική λειτουργία και να προκαλέ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Δεν μπορώ να το γνωρίζω αυτό. Φαντάζομαι αν υπάρχει κάποια δυσκολία ανατομική θα το είχε ανιχνεύσει ο γυναικολόγος της. Δώστε λίγο χρόνο και συζητήστε με τη σύντροφο σας αυτό που σας απασχολεί.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Η αποτυχία διείσδυσης του πέους στην πρώτη σεξουαλική επαφή μπορεί να οφείλεται σε ψυχολογικούς παράγοντες όπως άγχος, φόβος πόνου και έλλειψη άνεσης, ή σε φυσιολογικούς όπως ανεπαρκής λίπανση, σκληρός παρθενικός υμένας και κολεόσπασμος. Για να αντιμετωπιστεί αυτό, είναι σημαντική η επικοινωνία, η χαλάρωση, η χρήση λιπαντικού, και ενδεχομένως η συμβουλευτική. Αν το πρόβλημα παραμένει, η επίσκεψη σε γυναικολόγο για διάγνωση και θεραπεία είναι απαραίτητη.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Συνήθως δεν υπάρχει κάποια πάθηση, αλλά να έχετε χρόνο και υπομονή κατά την επαφή σας. Αν συνεχιστεί το πρόβλημα θα πρέπει να επισκεφτείτε έναν γυναικολόγο.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας. Για να λάβετε μια απάντηση στο ερώτημα σας θα πρέπει να σας εξετάσει κάποιος γυναικολόγος για να σας πει εαν υπάρχει κάποια ανατομική ανωμαλία ή όχι.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου