• Τεστ ΠΑΠ
  • Υποβλήθηκε 02/12/2022

Καλησπέρα, έκανα το τεστ ΠΑΠ, αλλά όχι ακριβώς μετά από το περίοδο, αρκετές μέρες ποιο μετά, πριν έρθει η επόμενη περίοδο. Επηρεάζει αυτό στο αποτέλεσμα; Ευχαριστώ

19 ειδικοί απάντησαν

  • Οχι, το τεστ ειναι εγκυρο.

    Ντόκολας Δημήτριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Γεια σας, όχι δεν επηρεάζει σε κάτι

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Όχι, ο κυτταρολογος ενημερώνεται για τη φάση του κύκλου

    Αμπατζή Χριστίνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Οι απαντήσεις του τεστ Παπανικολάου δεν επηρεάζονται καθόλου από την φάση του κύκλου στην οποία αυτό πραγματοποιήθηκε

    Δρ Λάμπος Γεώργιος

    Μαιευτήρας - Χειρουργός Γυναικολόγος - Ειδικός Υποβοηθούμενης Αναπαραγωγής

    Περιστέρι

  • Όχι!! Σε καμία περίπτωση.. Μην ανησυχείτε..

    Ζιώγας Απόστολος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Λάρισα

  • Δε νομίζω.
    Γι' αυτό σημειώνουμε την τελευταία περίοδο στον κυτταρολόγο.
    Π.Κ.

    Κοφινάκος Παναγιώτης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας. Η κατάλληλη στιγμή για να διενεργείται το τεστ Παπ, είναι μετά το τέλος της περιόδου μέχρι και δύο εβδομάδες. Παρόλαυτά δεν υπάρχει πρόβλημα όσον αφορά στην αξιολόγηση των αποτελεσμάτων στο τεστ Παπ που ήδη έχετε κάνει. Το σημαντικότερο είναι πριν την λήψη του τεστ Παπ για τουλάχιστον δύο ημέρες να μην έχει προηγηθεί σεξουαλική επαφή και να μην έχουν χορηγηθεί κολπικά σκευάσματα.

    Μπούτας Ιωάννης MD, MSc, PhD, MRBS

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας.Όχι δεν επηρεάζει το αποτέλεσμα , αν και η ιδανική περίοδος για να γίνει είναι 2-3 ημέρες μετά το τέλος της περιόδου.
    Μεγαλύτερη σημασία έχει να γίνεται ο προληπτικός έλεγχος!
    Καλή συνέχεια!

    Παπαδημητρίου Απ. Γεώργιος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μέγαρα

  • Όχι δεν επηρεάζεται το αποτέλεσμα του τεστ Παπ από την ημέρα του κύκλου. Ο μόνος περιορισμός είναι να μην έχετε περίοδο κατά τη λήψη.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Μπορείτε να το κάνετε οποιαδήποτε μερα

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Το αποτέλεσμα του τεστ Παπανικολάου, δεν επηρεάζεται απο την ημερα του κύκλου.

    Δρ. Καρακαλπάκης Δευκαλίων

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙ Ο ΚΥΤΤΑΡΟΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΔΙΖΕΙ ΤΟ ΟΡΜΟΝΙΚΟ ΠΡΟΦΙΛ ΤΟΥ ΚΟΛΠΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ.

    Ρώτας Μιχάλης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • Όχι στην πραγματικότητα

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Το τεστ Παπ το κάνουμε για να δούμε εάν υπάρχουν κύτταρα στον τράχηλο που έχουν προσβληθεί από τον ιό HPV. Οι φάσεις του κύκλου δεν επηρεάζουν καθόλου αυτό το αποτέλεσμα. Ελπίζω να βοήθησα. Καλή συνέχεια

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Αν το τεστ παπ παρθεί σωστά και είναι υγρής φάσης (thin prep) δεν επηρεάζεται από τη φάση του κύκλου.

    Δρ Φουντά Χριστίνα

    Μαιευτήρας - Χειρουργός Γυναικολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Όχι, αρκεί να μην είχατε έρθει σε επαφή το προηγούμενο βράδυ, να μην υπήρχαν καφεοειδης εκκρίσεις και να μην βάλατε καμία είδους κολπική θεραπεία ( π.χ. Κρέμα)

    Παυλίδη Όλγα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Οχι καθόλου δεν επηρεάζει το αποτέλεσμα

    Κουμπλής Μιλτιάδης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Όχι δεν επυρρεαζει καθολου

    Αυγερινός Αντώνιος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πλατεία Μαβίλη

  • Καλησπέρα σας όχι δεν το επηρεάζει καθόλου

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο