• PAP test
  • Submitted on 02/12/2022

Καλησπέρα, έκανα το τεστ ΠΑΠ, αλλά όχι ακριβώς μετά από το περίοδο, αρκετές μέρες ποιο μετά, πριν έρθει η επόμενη περίοδο. Επηρεάζει αυτό στο αποτέλεσμα; Ευχαριστώ

19 specialists answered

  • Οχι, το τεστ ειναι εγκυρο.

    Ntokolas Dimitrios

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Filadelfia

  • Γεια σας, όχι δεν επηρεάζει σε κάτι

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Όχι, ο κυτταρολογος ενημερώνεται για τη φάση του κύκλου

    Ampatzi Hristina

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki

  • Οι απαντήσεις του τεστ Παπανικολάου δεν επηρεάζονται καθόλου από την φάση του κύκλου στην οποία αυτό πραγματοποιήθηκε

    Λάμπος Γεώργιος

    Μαιευτήρας - Χειρουργός Γυναικολόγος - Ειδικός Υποβοηθούμενης Αναπαραγωγής

    Peristeri

  • Όχι!! Σε καμία περίπτωση.. Μην ανησυχείτε..

    Ζιώγας Απόστολος

    Gynecologist - Obstetrician

    Larissa

  • Δε νομίζω.
    Γι' αυτό σημειώνουμε την τελευταία περίοδο στον κυτταρολόγο.
    Π.Κ.

    Panagiotis Kofinakos

    Gynecologist - Obstetrician

    Peristeri

  • Καλησπέρα σας. Η κατάλληλη στιγμή για να διενεργείται το τεστ Παπ, είναι μετά το τέλος της περιόδου μέχρι και δύο εβδομάδες. Παρόλαυτά δεν υπάρχει πρόβλημα όσον αφορά στην αξιολόγηση των αποτελεσμάτων στο τεστ Παπ που ήδη έχετε κάνει. Το σημαντικότερο είναι πριν την λήψη του τεστ Παπ για τουλάχιστον δύο ημέρες να μην έχει προηγηθεί σεξουαλική επαφή και να μην έχουν χορηγηθεί κολπικά σκευάσματα.

    Mpoutas Ioannis

    Gynecologist - Obstetrician

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα σας.Όχι δεν επηρεάζει το αποτέλεσμα , αν και η ιδανική περίοδος για να γίνει είναι 2-3 ημέρες μετά το τέλος της περιόδου.
    Μεγαλύτερη σημασία έχει να γίνεται ο προληπτικός έλεγχος!
    Καλή συνέχεια!

    Papadimitriou Ap. Georgios

    Gynecologist - Obstetrician

    Megara

  • Όχι δεν επηρεάζεται το αποτέλεσμα του τεστ Παπ από την ημέρα του κύκλου. Ο μόνος περιορισμός είναι να μην έχετε περίοδο κατά τη λήψη.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea

  • Μπορείτε να το κάνετε οποιαδήποτε μερα

    Ainatzoglou Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki

  • Το αποτέλεσμα του τεστ Παπανικολάου, δεν επηρεάζεται απο την ημερα του κύκλου.

    KARAKALPAKIS DEUKALION

    Gynecologist - Obstetrician

    Ampelokipoi

  • ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙ Ο ΚΥΤΤΑΡΟΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΔΙΖΕΙ ΤΟ ΟΡΜΟΝΙΚΟ ΠΡΟΦΙΛ ΤΟΥ ΚΟΛΠΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ.

    Rotas Mihalis

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Smirni

  • Όχι στην πραγματικότητα

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Καλησπέρα. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Το τεστ Παπ το κάνουμε για να δούμε εάν υπάρχουν κύτταρα στον τράχηλο που έχουν προσβληθεί από τον ιό HPV. Οι φάσεις του κύκλου δεν επηρεάζουν καθόλου αυτό το αποτέλεσμα. Ελπίζω να βοήθησα. Καλή συνέχεια

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou

  • Αν το τεστ παπ παρθεί σωστά και είναι υγρής φάσης (thin prep) δεν επηρεάζεται από τη φάση του κύκλου.

    Founta Hristina

    Μαιευτήρας - Χειρουργός Γυναικολόγος

    Ampelokipoi

  • Όχι, αρκεί να μην είχατε έρθει σε επαφή το προηγούμενο βράδυ, να μην υπήρχαν καφεοειδης εκκρίσεις και να μην βάλατε καμία είδους κολπική θεραπεία ( π.χ. Κρέμα)

    Παυλίδη Όλγα

    Gynecologist - Obstetrician

    Kalamaria

  • Οχι καθόλου δεν επηρεάζει το αποτέλεσμα

    Koumplis Miltiadis (Deactivated account)

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki

  • Όχι δεν επυρρεαζει καθολου

    Aygerinos Antonios

    Gynecologist - Obstetrician

    Platia Mavili

  • Καλησπέρα σας όχι δεν το επηρεάζει καθόλου

    Savvouras Odysseas

    Gynecologist - Obstetrician

    Palaio Faliro