• Ουρολοίμωξη
  • Υποβλήθηκε 27/04/2023

Καλησπερα, Κατοικω στην αγγλια και εχω επαναλαμβανομενα επεισοδια ουρολοιμωξης. Οι γιατροι εδω παντα μου δινουν μια αντιβιωση για 3 μερες και νιωθω οτι δεν εχει αποτελεσμα. Ειναι σωστη η διαρκεια αγωγης η ειναι πολυ λιγο;

12 ειδικοί απάντησαν

  • ειναι λιγη

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημέρα σας
    Θεωρώ ότι θα πρέπει να διερευνηθεί ο λόγος των υποτροπιαζουσων ουρολοιμώξεων που σας ταλαιπωρούν .

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • Θα πρέπει να γίνεται καλλιέργεια ούρων, αντιβιόγραμμα και προπάντων διερεύνηση της αιτίας της επαναλαμβανόμενης υποτροπής, πριν μπείτε σε χημειοπροφυλακτικο σχήμα κατά της ουρολοιμωξης. Οποτε ναι, είναι λίγες οι μέρες και δεν έχει θεραπευτικό νόημα όλο αυτό.

    Παυλίδη Όλγα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Σε συχνές ουρολοιμώξεις ειναι πολύ λίγο.Αυτο το δίνουμε σε περίπτωση πρώτης φοράς ουρολοίμωξης

    Μερτζιώτης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Οχι γιατι επηρεαζει κ τον προστατη ..θελει 10 με 15 μερες

    Ξηρομερίτης Μάριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα

  • Γεια σας, κανονικά για μια πλήρης θεραπεία χρειάζεται 7 με 10 ημέρες

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Λάθος αγωγή δεν πραγματοποιείται εκριζωση του μικρό οργανισμού

    Παπαϊωάννου Στέφανος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ιωνία

  • Χρειάζεστε έναν υπέρηχο νεφρών ουρητήρων κύστης, καλλιέργεια ούρων και τέλος αν όλα είναι καλά και η θεραπεία δεν ανταποκρίνεται, κυστεοσκόπηση. Αν και θεωρώ ότι χρειάζεστε μια πιο εμπεριστατωμένη αντιμετώπιση λόγω των επαναλαμβανόμενων ουρολοιμώξεων

    Βουρίκης Παναγιώτης

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Εξαρτάται από το είδος της αντιβίωσης αλλά όπως και να έχει τρεις μέρες είναι λίγο, αν κάνετε επαναλάμβανομενες λοιμώξεις πολύ πιθανόν έχετε τριγονιτιδα και να είναι υποτροπή από το ίδιο μικρόβιο

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • Καμία αντιβίωση δεν ειναι για 3 ημέρες. Εξαρτάται τι μικροβιο έχετε και σε τι ειναι ευαίσθητο.
    Ακομα εξαρτάται αν είστε άνδρας η γυναίκα και ποια ηλικία.

    Μαλόβρουβας Ευάγγελος

    Ουρολόγος - Ρομποτικός Χειρουργός

    Νέα Σμύρνη

  • Αν έχετε υπ[οτροπιάζουσες οιρολοιμώξεις χρειάζεστε ένα άλλο σχήμα για προφύλαξη μακροχρόνια. επικοινωνήστε εδώ με παθολόγο να το λύσουμε.

    Μπίλιου Σμαράγδα

    Παθολόγος

    Δάφνη

  • Καλησπέρα σας. Κατανοώ ότι είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό το να έχετε συχνές υποτροπές ουρολοίμωξης. Η αλήθεια είναι ότι έχοντας εργαστεί στο Ηνωμένο Βασίλειο γνωρίζω ότι ενώ το NHS είναι πολύ αποτελεσματικό κάποιες φορές είναι πολύ "δύσκαμπτο". Δυστυχώς, μην γνωρίζοντας το ακριβές ιστορικό σας δεν μπορώ να σας δώσω και συγκεκριμένες συμβουλές. Σε γενικές γραμμές όμως φροντίζουμε να βρούμε την αιτία (εάν μπορούμε) των επαναλαμβανόμενων λοιμώξεων και σε μερικές περιπτώσεις χρειάζεται και προφυλακτική ή μακροχρόνια λήψη αντιβίωσης. Μιλήστε με τον GP σας εκφράστε του την δυσαρέσκεια σας για την μη επίλυση του προβλήματος σας και ελπίζω να ... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου