• Ουρολοίμωξη
  • Υποβλήθηκε 19/06/2023

Καλησπέρα.Εδω και 2 εβδομάδες έχω συχνοουρια έντονη.Εκανα γενική κ καλλιέργεια ούρων κ βγήκε ότι έχω E.coli.Ειναι τοσο έντονη η συχνοουρια που δεν κοιμάμαι καν τα βράδια.Νιωθω συνεχώς την κύστη μου γεμάτη.Παω τουαλέτα κ βγάζω ποτέ λίγα ποτέ 2 σταγόνες.Εχω απελπιστει.Παιρνω ciproxin 6 μέρες κ δεν έχω βελτίωση καθόλου.Η γενική βγαίνει καθαρή κ ο υπέρηχος που έκανα.Τι μπορεί να φταίει.Δεν αντέχω άλλο.Νομιζω ότι δεν θα περάσει ποτέ αυτό.

10 ειδικοί απάντησαν

  • Θεωρώ άτι πρέπει να επανεκτίμηθει η κατάσταση σας από Ουρολόγο

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • Γεια σας, ενδέχεται το αντιβιοτικό που παίρνετε να μην είναι το κατάλληλο. Εξαρτάται από το αντιβιόγραμμά τις καλλιέργειας

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΕΝΕΣΙΜΗ ΑΝΤΟΒΙΩΣΗ ΑΝ ΥΠΟΤΡΟΠΙΑΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ..ΜΑΡΙΟΣ ΞΗΡΟΜΕΡΙΤΗΣ ΟΥΡΟΛΟΓΟΣ ΛΑΡΙΣΑ

    Ξηρομερίτης Μάριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι για τα συμπτώματα σας και κατανοώ πόσο δύσκολο είναι και πόσο επηρεάζει την ποιότητα ζωής σας. Θα ήθελα να γνωρίζω εάν το ciproxin το λάβατε επειδή υπήρχε ευαισθησία στο αντιβιογραμμα. Ίσως η λύση θα ήταν να δοκιμάσετε κάποια άλλη αντιβίωση με μεγαλύτερη ευαισθησία. Επίσης θα σας πρότεινα να λάβετε επικουρικά κάποιο σκεύασμα μανοζης που σε κάποιες περιπτώσεις βοηθάει αρκετά. Σας εύχομαι περαστικά και ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Μαζί με την καλλιεργεια ουρων καλό είναι να δίνεται και ένα αντιβιογραμμα (εάν δεν υπάρχει) για να λαμβάνουμε την κατάλληλη αγωγή! (Αν και το ciproxin είναι από τις αντιβιωσεις που ενδείκνυνται για το ουροποιητικό). Επίσης μια καλλιεργεια κόλπου τραχήλου για να αποκλειστεί μια κολπιτιδα που μπορεί να έχει τα ίδια συμπτώματα.

    Παυλίδη Όλγα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Περίεργο αυτό που περιγράφεις. Να τηρείς όλους τους κανόνες υγιεινής και να πίνεις πάρα πολύ νερό ενώ συνεχίζεις τη θεραπεία

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Μπορεί να έχετε διαμεση κυστίδια η οποία χρήζει ειδικής θεραπείας

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • Συνεχίστε τηλ αγωγή με καλή ενυδάτωση για να δείτε αποτελέσματα!

    Βουρίκης Παναγιώτης

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Γιατι με το καλημερα ciproxin, ποιοι γιατροι ξεκινανε με κινολονη? εκτος κα αν ειναι ανθεκτικο στελεχος.Επισης η εξεταση ουρων δεν γινεται ποτέ οταν παιρνουμε αντιβιωση, φυσικα και θα βγει καλη. Δεν μπορω να δωσω αλλες πληροφοριες χωρις τη σωστη ληψη ιστορικου

    Ηλιάδου Ελισάβετ

    Παθολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Πρεπει να παρετε την καταλληλη θεραπεια και θα πατε μια χαρα! Επισκευτειτε παθολογο το συντομοτερο

    Κωστάλας Λεωνίδας

    Παθολόγος

    Χολαργός