• Ουρολοίμωξη
  • Υποβλήθηκε 04/07/2023

Γεια σας ειμαι γυναικα 29 ετων, περασα μυκητισιακη κολπιτιδα, πηρα αγωγη και εγινε καλλιεργεια κολπικου υγρου, η οποια βγηκε καθαρη. Ομως υπηρχε τσουξιμο εξωτερικα και στη συνεχεια εμφανιστηκαν συμπτωματα ουρολοιμωξης. Μετα απο καλλιεργεια ουρων και αντιβιογραμμα μου χορηγηθηκε ciproxin. Εχω παρει 5 ημερες και δεν εχω μεγαλη βελτιωση απλως εχουν καλυτερευσει ελαφρως τα συμπτωματα(δεν εχω δεκατα και δεν ποναω τοσο πολυ χαμηλα στην κοιλια). Επισης πινω παρα πολυ νερο, τα ουρα ειναι διαυγη αλλα δυσοσμα μερικες φορες και υπαρχει συχνοουρια. Να συνεχισω την αντιβιωση;Ποια ειναι η γνωμη σας;

5 ειδικοί απάντησαν

  • Ναι για αλλες 5 ημερες και αποφυγη επαφής

    Μερτζιώτης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Θα πρέπει να διερευνηθεί το πρόβλημα σας από ουρολόγο ,ίσως άλλη θεραπεία,ισως να συνυπάρχει και άλλο πρόβλημα πχ.λιθιαση

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • Θα πρέπει να τελειώσετε τη θεραπεία και να κάνετε μια επανάληψη της καλλιέργειας

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • Το ciproxin ειναι ενα ισχυρο αντιβιωτικο αλλα στο οποιο δυστυχως εχει αναπτυχτει μεγαλη ανθεκτικοτητα τα τελευταια χρονια! Αν επιανε καλα το μικροβιο σας θα επρεπε απο τη δευτερη μερα να ειχαν εξαφανιστει τελειως τα συμπτωματα...προσωπικα θα σας αλλαζα θεραπεια

    Κωστάλας Λεωνίδας

    Παθολόγος

    Χολαργός

  • Να κανεις μια γενική και καλλιέργεια ούρων καθώς και εξέταση για χλαμύδια

    Dr. Παναγιωτίδης Ιωάννης

    Παθολόγος

    Νίκαια