• Ουρολοίμωξη
  • Υποβλήθηκε 19/04/2023

Γεια σας . Πριν 1 μηνα ειχα μυκητες και την Μεγαλη Παρασκευη εμφανισα πιεση κατω στην κοιλια καυσο και συχνοουρια . Δεν βρηκα γιατρο λογω αργιων και πηρα ceclor mr που ειχα παρει σε προηγουμενη λοιμωξη για αντιμετωσπιση της δυσφοριας αναγκαστικα . Ενω ενιωθα καλυτερα επιμενει η δυσφορια και το καψιμο μετα απο 4 μερες . Γινεται η γενικη και καλλιεργεια ουρων ενω εχει γινει ληψη φαρμακου προσφατα ; Ευχαριστω πολυ .

16 ειδικοί απάντησαν

  • Το πιθανότερο είναι ν απάθατε Ουρολοίμωξη, εφ όσον όμως πήρατε αντιβιοτικό δεν έχει νόημα να κάνετε Καλλιέργεια ούρων

    Κονδελίδης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Περαία

  • Να αφήσετε 3 ημέρες μετα απο το πέρας της αντιβίωσης και να κάνετε καλλιέργεια

    Μερτζιώτης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Γεια σας. Η αντιβιωση που πηρατε για το συγκεκριμενο θεμα δεν ειναι η καταλληλη και γιαυτο δυστυχως το λογο επιμενουν τα συμπτωμτα. Πρεπει να περασουν 5-10 ημερες απο τη ληψη της τελευταιας μερας που πηρατε αντιβιωση και να κανετα μια γενικη και καλλιεργεια ουρων και να λαβετε σωστη θεραπεια.

    Ζήσης Ιωάννης-Ειρηναίος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Ρέθυμνο

  • Θα βγει καθαρη

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Θα χρειαστεί να γίνει γενική και καλλιέργεια πυρών και πιθανα ανάλογα με τα συμπτώματα και το ιστορικό καλλιέργεια σπέρματος 4 μέρες μετά το τέλος της αντιβίωσης

    Γοργοράπτης Πέτρος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • αν είχατε μύκητες και πήρατε ceclor, που είναι αντιβίωση, οι μύκητες θα έχουν φουντώσει. Επίσης για να κάνετε καλλιέργεια ούρων θα πρέπει να έχουν περάσει 7 ημέρες τουλάχιστον απο την λήψη της αντιβίωσης.

    Δρ. Καρακαλπάκης Δευκαλίων

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας ,έχετε υποτροπιάσει θα πρέπει να βρείτε έναν Ουρολόγο να σας εξετάσει ,να διαγνώσει το πρόβλημα και να παρετε τη θεραπεία που θα επιλέξει για να θεραπευθείτε .

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • Γεια σας, ναι μπορεί να γίνει αν και ιδανικά πρέπει να γίνει πριν τη λήψη της αντιβίωσης

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • προστατιτιδα ,,οχι αλκοολ πολλα νερα αντιβιωση καταλληλη

    Ξηρομερίτης Μάριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα

  • Κανονικά πρέπει να γίνει γενική και καλλιέργεια ούρων πριν την έναρξη αγωγής. Καλό θα ήταν να κάνετε κ τώρα μια γενική και καλλιέργεια με αντιβιογραμμα. Μπορεί να είναι ένα μικρόβιο που δεν ανταποκρίνεται καλά στο ceclor.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Αφηστε ενα 48ωρο χωρις αντιβιωση κ συλλεξτε ουρα απο την 1η πρωινη ουρηση απο το μεσον της ουρησης κ μετα αφου προηγουμενως πλυνετε την γεννητικη περιοχη.Τα ουρα αυτα να σταλλουν για γενικη κ καλλιεργεια με αντιβιογραμμα.

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Η αλήθεια είναι ότι τα αποτελέσματα θα είναι επηρεασμένα από την πρόσφατη λήψη αντιβιοτικού, δεν μας διευκρινίζεις όμως πώς το έλαβες.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Θα πρέπει να περιμένετε 5-7 ημέρες από το τέλος της αντιβίωσης για να κάνετε επαναληπτικό έλεγχο με νέα γενική και καλλιέργεια ούρων.

    Βουρίκης Παναγιώτης

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Που ακριβώς ήταν οι μύκητες;

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας. Η γενική και η καλλιέργεια ούρων μπορούν να γίνουν αλλά εάν είναι αρνητικές, δηλαδή εάν δεν ανιχνευθεί κάποιο μικρόβιο μπορεί να οφείλεται στην δράση της αντιβίωσης. Ένα άλλο σημαντικό θέμα είναι να δούμε εάν τα συμπτώματα σας είναι από το ουροποιητικό σύστημα (ουροδόχος κύστη, ουρήθρα) μόνο ή από το γεννητικό σύστημα (αιδοίο, κόλπος) μόνο ή από αλληλοκαλυψη και των δύο. Ένα καλό ιστορικό και μια εξέταση θα μας βοηθούσε σε αυτό. Λυπάμαι που δεν μπορώ να επεκταθώ περισσότερο. Σας εύχομαι περαστικά και ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • θα πρέπει να απευθυνθείτε σε παθολόγο για να πάρετε άλλη αντιβίωση ενδεχομένως και στο τέλος της αγωγής μετά από 10 ημερες να στείλετε καλλιέργεια. σε αυτή τη φάση θα βγει ψευδώς αρνητικό πιθανόν

    Μπίλιου Σμαράγδα

    Παθολόγος

    Δάφνη