• Urinary tract infection
  • Submitted on 19/04/2023

Γεια σας . Πριν 1 μηνα ειχα μυκητες και την Μεγαλη Παρασκευη εμφανισα πιεση κατω στην κοιλια καυσο και συχνοουρια . Δεν βρηκα γιατρο λογω αργιων και πηρα ceclor mr που ειχα παρει σε προηγουμενη λοιμωξη για αντιμετωσπιση της δυσφοριας αναγκαστικα . Ενω ενιωθα καλυτερα επιμενει η δυσφορια και το καψιμο μετα απο 4 μερες . Γινεται η γενικη και καλλιεργεια ουρων ενω εχει γινει ληψη φαρμακου προσφατα ; Ευχαριστω πολυ .

16 specialists answered

  • Το πιθανότερο είναι ν απάθατε Ουρολοίμωξη, εφ όσον όμως πήρατε αντιβιοτικό δεν έχει νόημα να κάνετε Καλλιέργεια ούρων

    Kondelidis Nikolaos

    Urologist - Andrologist

    Perea

  • Να αφήσετε 3 ημέρες μετα απο το πέρας της αντιβίωσης και να κάνετε καλλιέργεια

    Mertziotis Nikolaos

    Urologist - Andrologist

    Ampelokipoi

  • Γεια σας. Η αντιβιωση που πηρατε για το συγκεκριμενο θεμα δεν ειναι η καταλληλη και γιαυτο δυστυχως το λογο επιμενουν τα συμπτωμτα. Πρεπει να περασουν 5-10 ημερες απο τη ληψη της τελευταιας μερας που πηρατε αντιβιωση και να κανετα μια γενικη και καλλιεργεια ουρων και να λαβετε σωστη θεραπεια.

    Ζήσης Ιωάννης-Ειρηναίος

    Urologist - Andrologist

    Rethymno

  • Θα βγει καθαρη

    Ainatzoglou Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki

  • Θα χρειαστεί να γίνει γενική και καλλιέργεια πυρών και πιθανα ανάλογα με τα συμπτώματα και το ιστορικό καλλιέργεια σπέρματος 4 μέρες μετά το τέλος της αντιβίωσης

    Γοργοράπτης Πέτρος

    Urologist - Andrologist

    Heraklion

  • αν είχατε μύκητες και πήρατε ceclor, που είναι αντιβίωση, οι μύκητες θα έχουν φουντώσει. Επίσης για να κάνετε καλλιέργεια ούρων θα πρέπει να έχουν περάσει 7 ημέρες τουλάχιστον απο την λήψη της αντιβίωσης.

    KARAKALPAKIS DEUKALION

    Gynecologist - Obstetrician

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα σας ,έχετε υποτροπιάσει θα πρέπει να βρείτε έναν Ουρολόγο να σας εξετάσει ,να διαγνώσει το πρόβλημα και να παρετε τη θεραπεία που θα επιλέξει για να θεραπευθείτε .

    Tsakalidis Hristos

    Urologist - Andrologist

    Serres

  • Γεια σας, ναι μπορεί να γίνει αν και ιδανικά πρέπει να γίνει πριν τη λήψη της αντιβίωσης

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • προστατιτιδα ,,οχι αλκοολ πολλα νερα αντιβιωση καταλληλη

    Xiromeritis Marios

    Urologist - Andrologist

    Larissa

  • Κανονικά πρέπει να γίνει γενική και καλλιέργεια ούρων πριν την έναρξη αγωγής. Καλό θα ήταν να κάνετε κ τώρα μια γενική και καλλιέργεια με αντιβιογραμμα. Μπορεί να είναι ένα μικρόβιο που δεν ανταποκρίνεται καλά στο ceclor.

    Πανά Αντιγόνη

    Gynecologist - Obstetrician

    Ano Touba

  • Αφηστε ενα 48ωρο χωρις αντιβιωση κ συλλεξτε ουρα απο την 1η πρωινη ουρηση απο το μεσον της ουρησης κ μετα αφου προηγουμενως πλυνετε την γεννητικη περιοχη.Τα ουρα αυτα να σταλλουν για γενικη κ καλλιεργεια με αντιβιογραμμα.

    Μήνου Νίκη

    Gynecologist - Obstetrician

    Kalamaria

  • Η αλήθεια είναι ότι τα αποτελέσματα θα είναι επηρεασμένα από την πρόσφατη λήψη αντιβιοτικού, δεν μας διευκρινίζεις όμως πώς το έλαβες.

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Θα πρέπει να περιμένετε 5-7 ημέρες από το τέλος της αντιβίωσης για να κάνετε επαναληπτικό έλεγχο με νέα γενική και καλλιέργεια ούρων.

    Βουρίκης Παναγιώτης

    Urologist - Andrologist

    Ampelokipoi

  • Που ακριβώς ήταν οι μύκητες;

    Hatzidimitriou Eystratios

    Urologist - Andrologist

    Pagrati

  • Καλησπέρα σας. Η γενική και η καλλιέργεια ούρων μπορούν να γίνουν αλλά εάν είναι αρνητικές, δηλαδή εάν δεν ανιχνευθεί κάποιο μικρόβιο μπορεί να οφείλεται στην δράση της αντιβίωσης. Ένα άλλο σημαντικό θέμα είναι να δούμε εάν τα συμπτώματα σας είναι από το ουροποιητικό σύστημα (ουροδόχος κύστη, ουρήθρα) μόνο ή από το γεννητικό σύστημα (αιδοίο, κόλπος) μόνο ή από αλληλοκαλυψη και των δύο. Ένα καλό ιστορικό και μια εξέταση θα μας βοηθούσε σε αυτό. Λυπάμαι που δεν μπορώ να επεκταθώ περισσότερο. Σας εύχομαι περαστικά και ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou

  • θα πρέπει να απευθυνθείτε σε παθολόγο για να πάρετε άλλη αντιβίωση ενδεχομένως και στο τέλος της αγωγής μετά από 10 ημερες να στείλετε καλλιέργεια. σε αυτή τη φάση θα βγει ψευδώς αρνητικό πιθανόν

    Μπίλιου Σμαράγδα

    Internist

    Dafni