• Ουρολοίμωξη
  • Υποβλήθηκε 17/09/2023

Γειά σας πήρα αντιβίωση για 10 μέρες επειδή είχα συμπτώματα ουρολοιμωξης πίεση κάτω χαμηλά στην κοιλιά και αίσθηση ότι θέλω συνέχεια τουαλέτα . Η παθολόγος μου έδωσε αντιβίωση για 10 μέρες αλλά ακόμα και με την αντιβίωση δεν αισθανόμουν καλά. Να πω ότι μου πρότεινε να κάνω καλλιέργεια αλλά δεν άντεχα να περιμένω γιατί μεσολαβούσε σκ και εγώ υπέφερα και έτσι αναγκαστικά πήρα μια ευρεου φάσματος. 10 μέρες μετα που είχα σταματτην αντιβίωση εκτός από την πίεση και την συχνοουρια ξεκίνησε τσούξιμο ρίγη και γενικά όλα τα συμπτώματα της ουρολοιμωξης . Ήταν Σάββατο απόγευμα και πήγα νοσοκομείο, εκεί με είδε ο ουρολόγος του νοσοκομείου μου έκανε μια αντιβίωση σε ένεση και μου έδωσε νοροσιν για δέκα μέρες. Η πρώτη αντιβίωση που πήρα ήταν η σιπροξιν . Την έχω σταματήσει εδώ και 4 μέρες αλλά κάποιες στιγμές πάλι αισθάνομαι φοβερή πίεση στην κύστη και μαι αίσθηση πως θέλω συνέχεια τουαλέτα.. Δεν ξέρω τι να κάνω..μου είπε να κάνω μια καλλιέργεια μια βδομάδα μετά που θα σταματήσω την αντιβίωση αλλά εγώ αισθάνομαι ήδη από την 4η μέρα που σταμάτησα την αντιβίωση χάλια...τι να κάνω; μήπως ήθελα πιο πολλές μέρες αντιβίωση ειδικά την δεύτερη φορά;;

4 ειδικοί απάντησαν

  • Για σας,ισως χρειάζεται καλύτερη διερεύνηση το πρόβλημα σας, αυτή δεν είναι δυνατόν να γίνει στα επείγοντα Νοσοκομείου .

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • Η αντιβίωση δίνεται βάσει αντιβιογραμματος
    Θα πρέπει να κάνετε εκ νέου καλλιέργεια ουρων

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι μια νέα γενική ούρων με καλλιέργεια καθώς και τεστ ευαισθησίας αντιβιοτικών σε περίπτωση θετικής κα/ας ούρων και μετά να λάβεις αγωγή βάση αποτελεσμάτων.

    Dr. Παναγιωτίδης Ιωάννης

    Παθολόγος

    Νίκαια

  • ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙς ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙς ΔΙΝΟΥΜΕ 20 ΜΕΡΕΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΛΕΓΞΕΤΕ ΤΟΝ ΠΡΟΣΤΑΤΗ ΚΑΙ ΟΥΡΟΜΕΤΡΙΑ

    Ξηρομερίτης Μάριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα