• Ουρολοίμωξη
  • Υποβλήθηκε 12/10/2023

έχω ουρολοίμωξη με coli, ξεκίνησαμε ceclor 500 3 φορές τη μέρα, είδα διαφορά αλλά την 4η μέρα είχα πόνο στα νεφρά και συχνοουρία. Πηγα σε νεφρολόγο, εκανα υπέρηχο είναι μια χαρά τα νεφρά μου, μου άλλαξε την αντιβίωση και πέρνω την ciproxin 500 2 φορές τη μέρα, μου είπε να την πάρω για 14 μέρες. πέρνω τώρα 2 μέρες, ενώ χτες ήμουν καλά χωρις συμπτώματα, σήμερα πάλι συχνοουρία και πόνο στα νεφρα. Υπάρχει πιθανότητα να μη με πιάνει όυτε αυτή η αντιβίωση; μπορώ να αλλάξω πάλι αντιβίωση;

4 ειδικοί απάντησαν

  • Πάντα μπορεί να αλλάξει η αντιβίωση, το ζήτημα είναι αν χρειάζεται. Αφού γνωρίζετε το μικρόβιο, τότε σίγουρα θα υπάρχει και αντιβιόγραμμα. Ζητήστε το αντιβιόγραμμα. Αν αποδειχθεί ότι όντως παίρνετε τη σωστή αντιβίωση, ίσως χρειαστείτε κι άλλη εξέταση προς αποκλεισμό άλλων αιτίων που προκαλούν συχνοουρία και πόνο στα νεφρά (π.χ. λιθίαση ουροποιητικού).

    Κολιτσιδάκης Απόστολος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Αντιβιογραμμα κ εκτίμηση ουρολογου

    Ξηρομερίτης Μάριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα

  • Το Ceclor προκαλεί ανθεκτικότητα στα μικρόβια
    Καλό θα ήταν να κάνετε καλλιέργεια ουρων

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • Θα σου πρότεινα να κανεις μια γενική ούρων με καλλιεργεια και αντιβιογραμμα και αναλόγως των αποτελεσμάτων να δούμε τι χρειάζεται να γινει.

    Dr. Παναγιωτίδης Ιωάννης

    Παθολόγος

    Νίκαια