• Ουλίτιδα - περιοδοντίτιδα
  • Υποβλήθηκε 20/08/2023

Καλησπέρα να ρωτήσω το λέιζερ για την ουλίτιδα τι ακριβώς είναι και τι κάνει

17 ειδικοί απάντησαν

  • Η εφαρμογές λέιζερ στην οδοντιατρική δεν είναι ιδιαιτερα διαδεδομένες. Καλό θα ήταν να το συζητήσετε με καποιον οδοντίατρο που εφαρμόζει την τεχνική.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Προκαλεί μία τοπική αντισηψια κ μία θεωρητική βιοδιεγερση των ιστών των ούλων.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας, μην σπαταλήσετε χρήματα σε θεραπεία ολίτιδας με Laser, όταν το μόνο που χρειάζεται για την θεραπεία της είναι ένας πολύ καλός οδοντιατρικός καθαρισμός, η εφαρμογή καθημερινής αποτελεσματικής στοματικής υγιεινής (βούρτσισμα δοντιών με μέτρια οδοντόβουρτσα φορές την ημέρα επί 3 λεπτά και χρήση οδοντικού νήματος κάθε βράδυ.) και συχνές επισκέψεις στον οδοντίατρο. (ανά 6-9 μήνες.) Αν ακολουθήσετε τα παραπάνω βήματα, όχι μόνο θα θεραπευτεί η ουλίτιδά σας, αλλά δεν θα την αποκήσετε και ποτέ ξανά.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Καλησπερα. Το laser χρησιμοποιειται στη θεραπεία των νόσων των ούλων σαν συμπληρωματική θεραπεία της κλασσικής για την αποστείρωση από τα μικρόβια. Δεν είναι απαραίτητη η χρήση του για τη θεραπεία της ουλιτιδας

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Βοηθά στην έξτρα αποστείρωση των ούλων απο τα παθογόνα μικρόβια που προκαλούν την ουλίτιδα

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Είναι ένας ανώδυνος τρόπος θεραπείας, με κύματα λέιζερ. Η τεχνική της λειτουργίας, δεν είναι εύκολο να εξηγηθεί σε λίγες γραμμές. Την καλημέρα μου.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλησπερα.Το λειζερ προκειται για ενα συγχρονο θεραπευτικο μεσο το οποιο εχει πολλες εφαρμογες στον τομεα της οδοντιατρικης.
    Οσον αφορα στην θεραπεια της ουλιτιδας,χρησιμοποιειται ως συμπληρωματικο θεραπευτικο εργαλειο στην κλασσικη θεραπεια της ουλιτιδας,με το οποιο αποστειρωνουμε ολους τους περιοδοντικους θυλακους,αλλα ταυτοχρονα προαγουμε και την γρηγοροτερη και ποιοτικοτερη αναπλαση των ιστων

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Βοηθαει στην επουλωση καποιων περιοδοντικων θυλακων.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Το λειζερ δεν κανει απολυτως τιποτα για την ουλιτιδα,το λειζερ αυτο που κανει ειναι να παιζει ουσιαστικα το ρολο του νυστεριου οταν χρειαζεται να γινει μια τομη στα ουλα

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Οδοντίατρος

    Καβάλα

  • Καλησπέρα σας,είναι ένα διαφορετικό είδος θεραπείας για την ουλίτιδα με ειδική συσκευή,που όμως δεν εγγυάται και την επιτυχία της θεραπείας.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Με έναν απλό τρόπο θα μπορούσε να πει κανεις οτι αποστειρωνει την περιοχή που συσσωρεύονται μικρόβια που προκάλουν ουλίτιδα και σταματάει την αιμορραγία που προκαλείται κατά την θεραπεία της

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Πιο σύγχρονη θεραπευτική προσεγγιση

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Είναι ένας τρόπος για βαθύ καθαρισμό. Αλλά όχι για ουλίτιδα. Για πιο σοβαρά θέματα

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Είναι τεχνική απόθεσης ριζών και ουλεκτομής αν είναι αναγκαία

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Το λέιζερ για την ουλίτιδα είναι μια θεραπευτική μέθοδος που χρησιμοποιεί τον φωτισμό του λέιζερ για να αντιμετωπίσει την ουλίτιδα, που είναι η φλεγμονή και ίνωση των ούλων.

    Το λέιζερ χρησιμοποιείται για την απομάκρυνση της μικροβιακής πλάκας από τα ούλα , την αποκατάσταση του ιστού, τη συρρίκνωση των ούλων και την ανακούφιση από τη φλεγμονή και τον πόνο. Η εφαρμογή του λέιζερ γίνεται με ακρίβεια, ενώ προσφέρει και ταχύτητα στη διαδικασία της θεραπείας.

    Το λέιζερ για την ουλίτιδα συχνά χρησιμοποιείται ως μέθοδος υποστήριξης στην παραδοσιακή οδοντιατρική θεραπεία, ώστε να επιταχυνθεί η αναγέννηση των ούλων και η επούλωση των
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κιούφης Σταμάτιος

    Περιοδοντολόγος

    Μοσχάτο

  • Χρησιμοποιείται για αφαίρεση ούλων αντί για Νυστέρι ή για απολύμανση περιοδοντικων θυλάκων

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας,

    Το laser μαζί με τον υπέρηχο και τα εργαλεία χειρός αποτελούν την πιο εξιδεικευμένη μέθοδο για την αντιμετώπιση της ουλίτιδας, απομακρύνει την πέτρα όπως και τα μικρόβια, τα οποία έχουν συσσωρευτεί στην επιφάνεια των δοντιών, κάτω από τα ούλα και σε επαφή με την επιφάνεια της ρίζας του δοντιού. Θα θέλατε να κάνουμε μία πρώτη διαγνωστική επίσκεψη ώστε να δούμε εάν όντως υπάρχει πρόβλημα ουλίτιδας και πώς πρέπει να αντιμετωπιστεί;

    Σας ευχαριστώ!

    ORALIS DENTAL CENTER - Μαρίλη Φτούλη - Ψωμαδέρη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Εμφυτευματολόγος

    Περιστέρι