• Ουλίτιδα - περιοδοντίτιδα
  • Υποβλήθηκε 08/06/2023

Καλησπέρα , έχω ιστορικά με ουλιτιδες και το στόμα μου γενικά είναι πολύ στενό με αποτέλεσμα να είναι "κολλητά " τα δόντια και να μην καθαρίζονται σωστά. Επίσης σίγουρα παίζει σημαντικό ρόλο ότι καπνίζω. Σε ορισμένα σημεία τα ούλα έχουν κατέβει αρκετά , κάτι που με ανησυχεί. Δεν τρέχουν αίμα όμως τα ούλα μου , ίσως σε κάποια δόντια να είναι πιο ερεθίσμενα. Κινδύνευω από κάτι σοβαρό η ένας βαθύς καθαρισμός αρκεί; Μήπως θα πρέπει να κάνω κάποια θεραπεία στα ούλα;Σας ευχαριστώ!

22 ειδικοί απάντησαν

  • Σε συνωστισμό δοντιών ο οποίος προκαλεί περιοδοντίτιδα ενδείκνυται η ορθοδοντική θεραπεία.

    Ρωμανού Κάτια

    Οδοντίατρος

    Καλλιθέα

  • Γεια σας,συγγνωμη για την καθυστερηση να απαντησω.Το πιθανοτερο ειναι πως με εναν καλο καθαρισμο τα ουλα θα ηρεμησουν.Το αν θα χρειαστει καποια θεραπεια,θα φανει λιγο διαστημα μετα τον καθαρισμο.Σιγουρα ο παραγων του καπνισματος ειναι επιβαρυντικος,οπως και ο συνωστισμος των δοντιων.
    Δυστυχως τα ουλα δεν επανερχονται στο υψος που ηταν,οποτε η συμβουλη μου ειναι οι πιο τακτικοι καθαρισμοι,ακομα και πριν κλεισει εξαμηνο αν χρειαστει,η καλη στοματικη υγιεινη και ο περιορισμος(ιδανικα η διακοπη ) του καπνισματος.
    Καλη επιτυχια!

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Αυτο χρειαζεται επισκεψη στο οδοντιατρειο για να το δει ο οδοντιατρος και να σας ενημερωσει.

    Μπουλντής Γεώργιος - Athens Dental Project

    Οδοντίατρος

    Ελληνικό

  • Σίγουρα χρειάζεται βαθύς καθαρισμός μια πανοραμική ακτινογραφία και εκτίμηση απο έναν οδοντιατρο ισως κ περιοδοντολογο

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Θα πρέπει να σε δει άμεσα ο οδοντίατρός σας και να εκτιμήσει την κατάσταση του στόματός σας. Η υποχώρηση των ούλων είναι ένδειξη πιθανής περιοδοντιτιδας. Θα πρέπει να γίνει συστηματοποίηση των καθαρισμών σας και να ενημερωθείτε από τον θεράπων ιατρό σας.

    Καρβουνιάρη Άννα - Σακέτου Αλέξια

    Οδοντίατρος

    Αργυρούπολη

  • Σύμφωνα με τη περιγραφή σας , υπάρχει κίνδυνος να έχετε περιοδοντιτιδα . Οποτε πρέπει να επισκεφθείτε άμεσα οδοντίατρο , γιατί ίσως να μην αρκεί ένας απλός καθαρισμός

    Τσιτσιρίδης Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Χανιά

  • Σαφώς και είναι ανάγκη να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα έγκαιρα για να μην μεταπέσει σε χρόνια κατάσταση

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Χρειάζεται σίγουρα θεραπεία ουλίτιδας κ αν έχετε υποχώρηση ούλων ή θυλάκους τότε θεραπεία περιοδοντίτιδας.Αυτος ο βαθύς καθαρισμός που λέτε μάλλον αυτό εννοεί ο γιατρός σας Σε καμία περίπτωση όμως δεν πρέπει να το αφήσετε

    Ευαγγελινού Κυριακή

    Οδοντίατρος

    Πλατεία Αττικής

  • Θα πρέπει να εξεταστείτε άμεσα από οδοντίατρο. Υπάρχει εκτός από την ουλίτιδα και η περιοδοντιτιδα.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Καλησπέρα σας! Η ουλίτιδα είναι το πρώτο στάδιο φλεγμονής των ούλων και οδηγεί, εάν δεν θεραπευτεί σε περιοδοντίτιδα. Η αιμορραγία των ούλων είναι ένα από τα πρώτα συμπτώματα της ουλίτιδας, αλλά σε καπνιστές ο δείκτης αιμορραγίας είναι μειωμένος. Το γεγονός αυτό οδηγεί πολλές φορές σε υποδιάγνωση της νόσου. Ένας καλός και βαθύς καθαρισμός οδηγεί σε πλήρη ίαση. Είμαι στη διάθεση σας και για οτιδήποτε άλλο χρειαστείτε

    Μάρκου Νίκος

    Περιοδοντολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Καλημέρα σας.
    Όταν υπάρχουν υφιζησεις στα ούλα,πρέπει να γίνει θεραπεία ουλιτιδας ( 2-3 συνεδρίες βαθύ καθαρισμού σε μικρό χρονικό διαστημα). Η απουσία αιμορραγίας συναντάται κυρίως στην περιοδοντιτιδα,βασικό κλινικό σύμπτωμα της οποίας είναι η απωλεια οστου και αρα και η κινητικότητα των δοντιών . Καλό είναι να εκτιμήσει το πρόβλημά σας και ένας περιοδοντολογος.

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Θα πρέπει να γίνει ένας καθαρισμός δοντιών αρχικά και μια πανοραμική δοντιών για να αξιολογηθεί η κατάσταση των ούλων σας.

    Καλημερατζή Δέσποινα

    Οδοντίατρος

    Χαλάνδρι

  • Η θεραπεία ουλίτιδας είναι ο Βάθης καθαρισμός!! Να βάζετε νήμα κάθε μέρα ανάμεσα σε όλα τα δόντια 😊😊

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Από την περιγραφή που κάνετε χρειάζεστε περιοδοντική θεραπεία. Αυτό σημαίνει ότι χρειάζεται θεραπεία περισσότερο από έναν καθαρισμό. Το κάπνισμα επιδεινώνει την κατάσταση της περιοδοντίτιδας, άρα πρέπει να είστε πιο προσεκτική και να ελέγχεται από το γιατρό σας πιο συχνά

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Πλατεία Μαβίλη

  • Καλησπερα σας, αυτο που περιγράφετε είναι μια κατάσταση που λέγεται περιοδοντιτιδα, η οποια αν μείνει αθεράπευτη μπορεί να οδηγήσει σε απώλεια δοντιών. Το καλυτερο για εσάς είναι να βγάλετε μια πανοραμικη ακτινογραφια για να αξιολογηθεί η βαρύτητα της στο στομα σας κ να αποφασιστεί με τον οδοντιατρο η καταλληλότερη θεραπεία.

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Η κατασταση στην οποια βρισκονται τα δοντια οπως περιγραφετε ονομαζεται συνωστισμος κ οφειλεται στην ελλειψη χωρου κ ευνοει την κατακρατηση πετρας κ κατα συνεπεια τη δηλκιουργια ουλιτιδας.σιγουρα χρειαεστε να επισκεπτεστςε τον οδοντιατρο 1-2 φορες τον χρονο για εναν καθαρισμο.το αν χρειαζεται να γινει βαθυς θα το κρινει ο γιατρος.επισης χρειαζεται καλη στοματικη υγεινη,καθημερινο βουρτσιμα τουλαχιστον τις βραδυνες ωρες κ χρηση ενος καλου στοματικου διαλυματος.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Σίγουρα ένας σωστός καθαρισμός θα βοηθήσει αλλά αν τα ούλα έχουν υποχωρήσει πιθανότατα έχετε αυτό που λέγεται υφιζηση. Λόγω της ουλίτιδας μικρή απώλεια οστού και κατ επέκταση των ούλων. Δεν είναι ανησυχητικό, αλλά πρέπει να προσέχετε την στοματική σας υγιεινή για να μην επιδεινωθεί η κατάσταση

    Μπάλιος Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Καλησπέρα σας. Αρχικά η ύπαρξη ερεθισμού και υφίζησης (κατέβασμα των ούλων) είναι συμπτώματα περιοδοντικής φλεγμονής. Η περιοδοντίτιδα θεραπεύεται και το θεραπευτικό αποτέλεσμα διατηρείται με 3 βήματα, τα οποία ΠΡΕΠΕΙ να τηρούνται ευλαβικά στην ολότητα τους:
    1) Πολύ καλή δουλειά από τον οδοντίατρο (περιοδοντικός καθαρισμός)
    2) Πολύ καλή δουλειά από τον ασθενή (καθημερινό και αποτελεσματικό βούρτσισμα των δοντιών πρωί και βράδυ καθώς και μέσων μεσοδόντιου καθαρισμού.)
    3) Συχνές επανεξετάσεις (3 έως 6 μήνες ανάλογα την βαρύτητα του εκάστοτε περιστατικού).
    Αν κάποιο από τα παραπάνω λείπει, τότε είναι σαν να λείπουν ολα.
    Υ.Γ.1
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Χρειάζεστε πολύ καλη στοματική υγιεινή είτε με τη βοήθεια του γιατρού σας(καθαρισμός αποξεση)είτε μόνη σας ακολουθώντας τις οδηγίες του

    Κατσίβα Αφροδίτη

    Οδοντίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Καλησπέρα σας,έχετε περιοδοντιδα αφού έχουν κατέβει τα ούλα σας,χρειάζεται να κάνετε συχνά καθαρισμούς και σωστή στοματική υγιεινή από εσάς.Οσον αφορά στο κάπνισμα επιδεινώνει την περιοδοντιτιδα,αλλά δίνει και λανθάνουσα εικόνα,διότι μειώνει το αίμα,κάνει αγειοσυστολη και δεν βλέπετε την πραγματική εικόνα.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Ένας καλός καθαρισμός απαιτείται και να μπείτε σε ένα πρόγραμμα σωστής στοματικής υγιεινής.
    το κάπνισμα δεν προκαλεί την πέτρα απλά την χρωματιζει

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Αυτό που περιγράφετε ονομάζεται υφιζηση
    Καλό θα είναι να κανέτε εναν έλεγχο στα ούλα σας για να σας εξηγήσει ο ειδικός αν εχετε κάποια πάθηση του περιοδοντιου

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι