• Ουλίτιδα - περιοδοντίτιδα
  • Υποβλήθηκε 13/06/2023

Καλημέρα ,παρατήρησα μετά από καθαρισμό της πέτρας στα δόντια μου, ότι ένα κουνιέται επειδή αφαιρέθηκε η πέτρα και υποχώρησε το ούλο.Σε αυτήν την περίπτωση υπάρχει κάποια θεραπεία ώστε το ούλο να επανέλθει κατά κάποιον τρόπο;υπάρχουν κάποιες οδοντόκρεμες για αυτές το περιπτώσεις.Κανουν κάτι;

30 ειδικοί απάντησαν

  • Η χημεία της οδοντόκρεμας δεν μπορεί να βοηθήσει.Για όλα τα υπόλοιπα μόνο με κλινική εκτίμηση θα μπορούσα να δώσω μια τεκμηριωμένη απάντηση

    Κιούφης Σταμάτιος

    Περιοδοντολόγος

    Μοσχάτο

  • Η κινητικότητα του δοντιού σημαίνει βαθύτερη περιοδοντική βλάβη. Θα πρέπει να γίνει βαθύς περιοδοντικός καθαρισμός, κάποιες φορές και ακινητοποίηση του δοντιού με τα διπλανά.

    Ρωμανού Κάτια

    Οδοντίατρος

    Καλλιθέα

  • Καλημερα,δυστυχως τα ουλα δεν επανερχονται στο υψος που βρισκοντουσαν στο παρελθον.
    Ωστοσο,υπαρχουν καποιες χειρουργικες τεχνικες αναπλασης των ουλων,οι οποιες μπορουν να γινουν υπο προυποθεσεις,και αυτο φυσικα απαιτει περιοδοντολογο.

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Θα σας ενημερωσει ο θεραπον ιατρος σας για το ποια ειναι η καταλληλη θεραπεια γι αυτο το προβλημα.

    Μπουλντής Γεώργιος - Athens Dental Project

    Οδοντίατρος

    Ελληνικό

  • ΤΟ ΟΤΙΘ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΕΡΙΟΔΟΝΤΙΤΙΔΑΣ , ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΠΕΡΙΟΔΟΝΤΟΛΟΓΟ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Μπορεί να γίνει μόσχευμα ουλικου ιστού σε περίπτωση ουλικής υφιζησης,δηλαδή να ληφθεί ένα τμήμα ουλου από μια περιοχή και να προστεθεί σε άλλη.

    Καλημερατζή Δέσποινα

    Οδοντίατρος

    Χαλάνδρι

  • Υπάρχουν οι οδοντόκρεμες που δίνουμε κατά την διάρκεια θεραπείας της περιοδοντίτιδας κ μετά, αλλά δυστυχώς δεν θα σας προσφέρει κάποιου είδους ακινητοποίηση στο δόντι.
    Στις θεραπείες που μπορούμε να προσφέρουμε είναι σίγουρα η ακινητοποίηση με ειδικές διάφανες-λευκες μπάρες ακινητοποίησης αλλά ακόμα κ ανασηκωση των ούλων με ειδικές επεμβάσεις.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Ένας περιοδοντολογος μπορεί να σας κατατοπίσει σωστά και ταυτόχρονα χρειάζεται να γίνει ναρθηκοποιηση με τα διπλανά ώστε να ακινητοποιηθεί και να βοηθηθεί η περιοδοβτιξη θεραπεία που θα γίνει
    Υπάρχει κ η δυνατότητα να αποκατασταθεί η απώλεια ούλων κ οστού με μόσχευμα

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Δυστυχώε η κινητικότητα του δοντιού οφείλεται στην απώλεια οστού. Δεν υπάρχει κάποια συντηρητική θεραπεία για αυτό και η μόνη λύση είναι να προσπαθήσετε με σωστή στοματική υγιείνη να διατηρήσετε το υπάρχον οστό. όσον αφορά την κινητικότητα, ενδεχομένως να προσπαθούσε ο οδοντιάτρος σας να το "δέσει" με τα διπλανά δόντια με κάποια ρητίνη

    Μπάλιος Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Δυστυχώς δεν θα δείτε ιδιαίτερες διάφορες με κάποια οδοντόκρεμα, μπορείτε να πάρετε σκευάσματα επούλωσης που ίσως βοηθήσουν λίγο. Το πιο σημαντικό είναι να ΜΗΝ πλένετε βίαια την συγκεκριμένη περιοχή, πρέπει φυσικά να πλένετε πολύ καλά αλλά όχι βίαια.

    Καρβουνιάρη Άννα - Σακέτου Αλέξια

    Οδοντίατρος

    Αργυρούπολη

  • Σε αυτήν την περίπτωση καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε ειδικό οδοντίατρο, περιοδοντολόγο. Ευχαριστώ.

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • υπαρχουν καποιες περιοδοντικες θεραπειες που βελτιωνουν την κινητικοτητα των δοντιων
    Το σωστο βουρτσισμα και μια αντιστοιχη οδοντοπαστα βοηθουν στη διατηρηση αυτου του αποτελεσματος

    Μπέρτος Λουίτζι

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • το ουλο υποχωρησε λογω της πετρας, υπαρχουν τεχνικες χειρουργικες για την αντιμετωπιση της υφιζησης

    Παπαγγελής Νικόλαος & Τόσκα Μαρία

    Οδοντίατρος

    Λάρισα

  • Αν η υποχώρηση των ούλων είναι μικρη(1-2 χιλ) μπορεί να επανέλθει, διαφορετικά χρειάζεται να τοποθετηθεί ουλικο μόσχευμα.

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Δυστυχώς το ούλο δε μπορεί να επανέλθει , ούτε κάποια οδοντοκρεμα μπορεί να βοηθήσει. Ελέγξτε μήπως ξεκινάει περιοδοντιτιδα, εξού και η κινητικότητα του δοντιού

    Τσιτσιρίδης Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Χανιά

  • Στην περίπτωση που η ουλίτιδα έχει εξελιχθεί σε περιοδοντίτιδα στο στόμα σας και έχετε χάσει το οστούν απ πω αυτό που στηρίζει τα δόντια σας, τα ούλα δεν μπορούν να επαν έρθουν στην θέση τους. Υπό προϋποθέσεις μπορεί να βοηθηθεί με χειρουργική επέμβαση

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Πλατεία Μαβίλη

  • Καλησπέρα. Το ούλο υποχώρησε από τα βακτηρίδια τα οποία προκάλεσαν οστεολυση και κατέστρεψαν τόσο τον οστικό ιστό όσο και τους μαλακούς ιστους. Θα πρέπει να επισκεφθείτε κάποιον περιοδοντολογο

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Αν η κινητικότητα είναι μεγάλη δύσκολα σώζεται ! Υπάρχουν τρόποι παράτασης ανάλογα την περίπτωση!

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Το ούλο δεν επανέρχεται γιατί το δόντι δεν έχει χάσει μόνο ούλο αλλά και κόκκαλο το οποίο το στηρίζει. Οπότε η απώλειά του οδηγεί σε κινητικότητα του δοντιού. Η πολύ σχολαστική στοματική υγιεινή, με οδοντόβουρτσα και μεσοδόντιο βουρτσάκι καθώς και ο συχνός έλεγχος και καθαρισμός από τον οδοντίατρο θα κρατήσουν σταθερή την κατάσταση των ιστών.

    Ρήγα Αικατερίνη & Συνεργάτες

    Citydentist Dental Clinic

    Ιλίσια

  • Δεν εχει να κανει με την αφαιρεση της πετρας το οτι το δοντι κουνιεται.η ζημια εχει γινει πολυ νωριτερα κ δεν ειναι το ουλο που συγκρατει το δοντι,αλλα το οστο που εχει χαθει σε υψος.οχι,δεν υπαρχει καποια θεραπεια ωστε να αναστραφει η κατασταση.το μονο που μπορει να γινει ειναι να γινει καποιο πλανο θεραπειας περιοδοντικης φυσης ωστε να μην γινει χειροτερη η κατασταση.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Η κινητικότητα οφείλεται στην απώλεια οστικης στήριξης. πολύ καλή στοματικη υγιεινή προκειμένου να αποφευχθεί περαιτέρω επιδείνωση

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Από τα λεγόμενά σας φαίνεται ότι πάσχετε από περιοδοντίτιδα, η οποία ουσιαστικά “προκαλείται» από την πέτρα που συσσωρεύεται πανω στα δόντια. Τα ούλα και το κόκκαλο που στηρίζουν τα δόντια υποχωρούν και τα δόντια αρχίζουν να κουνιούνται.Η θεραπεία γίνεται απο ειδικό περιοδοντολόγο, ώστε να σταματήσει η ενεργός νόσος και η υποχώρηση των ούλων. Δυστυχώς τα ούλα δεν επανέρχονται, αλλα η κινητικότητα των δοντίων, ανάλογα και με τη βαρύτητα της νόσου, μπορεί να βελτιωθεί πολύ.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Η θεραπεία είναι χειρουργική ούλοπλαστική
    Υπάρχουν διάφορες αναπλαστικές τεχνικές αλλά σε κάθε περίπτωση η υγεια των ούλων προέχει όποτε πρέπει να δώσετε προτεραιότητα στη θεραπεία του περιοδοντιου

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Δυστυχως καμμια οδοντοκρεμα δεν θα σας βοηθησει εαν εχει υποχωρησει πολυ το ουλο σας.

    Χωραφά Γεωργία

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας. Καταρχάς να ξεκαθαρίσουμε, ότι το δόντι σας, όπως το περιγράφετε, είναι περιοδοντικό και δεν στηριζόταν στην πέτρα , τουτέστιν δεν είναι υπεύθυνη η διαδικασία του καθαρισμού για την κινητικότητα*όπως προ είπα, σύμφωνα με την περιγραφή σας, έχετε περιοδοντίτιδα με υποχώρηση των ούλων , που ονομάζεται υφίζηση *χρειάζεστε την αντίστοιχη θεραπεία και ,ανάλογα με την ανταπόκριση των ούλων, κάποιες φορές η υφίζηση θεραπεύεται εντελώς , άλλοτε μερικώς ,κι άλλοτε καθόλου.Ακόμη και να μην θεραπευτεί εντελώς όμως, με την σωστή περιοδοντική θεραπεία και την σωστή στοματική υγιεινή , δεν θα έχετε πρόβλημα. Δεν υπάρχουν σκευάσματα, που βοηθ... Διάβασε περισσότερα

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα.
    Τα δόντια σας μετά την αφαίρεση της πέτρας κουνιούνται γιατί η πέτρα τα "κράταγε" σαν νάρθηκας. Όταν ένα δόντι κουνιέται έχει χάσει την στήριξη του μέσα στο κόκαλο και αυτό οφείλεται σε περιοδοντίτιδα, την φλεγμονή των ούλων και απώλεια οστού. Πρέπει να σας δει ένας ειδικός οδοντίατρος, λέγεται περιοδοντολόγος, ο οποίος θα καταγράψει την κατάσταση κάθε δοντιού σας και θα σας προτείνει την θεραπεία που είναι σωστή για εσάς. Θα σας υποδείξει επίσης πως να καθαρίζετε αποτελεσματικά το στόμα σας, ώστε να υποστηρίξετε την θεραπεία στο βάθος του χρόνου.

    Τσιπλακίδη Αντιγόνη

    Οδοντίατρος

    Νέα Μάκρη

  • Καλησπέρα σας, θα πρέπει να σας δω και να το αξιολογήσουμε .Θα χρειαστεί να βγει μία ακτινογραφία για να εκτιμηθεί αν το δόντι έχει κάποιο βαθμό περιοδοντίτιδας.
    Στη διάθεση σας για οτιδήποτε χρειαστείτε.

    Μάρκου Νίκος

    Περιοδοντολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Θα πρέπει να εξεταστείτε άμεσα από οδοντίατρο.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Καλησπέρα σας,εννοείται φεύγοντας η πέτρα από το δόντι,υπάρχει κινητικότητα,αλλά κατόπιν σφίγγουν τα ούλα. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε σκευάσματα όπως στοματικά διαλύματα και γελη.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλημέρα σας.
    Η υπάρχουσα κινητικοτητα υποδηλώνει ότι ισως υπάρχει απορρόφηση του οστου. Επομενως έχετε περιοδοντικο πρόβλημα.Η επανάληψη του βαθύ καθαρισμού σε σύντομο χρονικό διάστημα μπορεί να βοηθήσει. Αν η κινητικοτητα δεν είναι αμελητέα, καλό είναι να γίνει ναρθηκοποιηση του δοντιου ώστε να αποφύγετε κάταγμα και να το διατηρήσετε μεγαλύτερο χρονικό διάστημα στο φραγμο.

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Οδοντίατρος