• Ουλίτιδα - περιοδοντίτιδα
  • Υποβλήθηκε 11/09/2023

Καλησπέρα. Θα μπορούσατε να μου δώσετε μια τιμή στο περίπου για το πρόβλημα της περιοδοντίτιδας σε αρχικό στάδιο, πως γίνεται η θεραπεία και πόσες φορές θα πρέπει να επισκεφθούμε τον περιοδοντολογο ;

19 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν είναι δυνατός ο υπολογισμός κόστους χωρίς να υπάρχει κλινική εικόνα. Επίσης το κόστος διαφέρει ανά ιατρείο.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Εάν δεν σας δει ο οποιαδήποτε Ιατρος δε μπορεί να σας πει ακριβώς τιμή , πολλές φορές έρχονται ασθενείς που νομίζουν ή τους έχουν πει ότι έχουν ερχόμενη περιοδοντιτιδα αλλά δεν είναι έτσι . Καταρχάς χρειαζόμαστε πλήρες ιστορικό , εξέταση στόματος και αν μιλάμε για περί οδοντικά προβλήματα σίγουρα και ακτινογραφικό έλεγχο . Για οποιαδήποτε πληροφορία - βοήθεια παρακαλώ καλέστε μας

    Κολιούλη Ελένη

    Οδοντίατρος

    Κυψέλη

  • Καλησπερα σας.Η περιοδοντιτιδα απαιτει μια σειρα επισκεψεων η οποια περιλαμβανει αποτρυγωση με υπερηχο,καθως και αποξεσεις των οδοντικων θυλακων,αλλα και ολων των ουλων με ξεστρα χειρος ανα τεταρτημοριο.Επισης,για ενα διαστημα μετα το περας της θεραπειας,και αφου εχουν δοθει οι οδηγιες στοματικης υγιεινης,απαιτουνται καπποιες επισκεψεις για αξιολογηση της θεραπειας και του βαθμου που ακολουθουνται σωστα ολες οι οδηγιες συντηρησης του αποτελεσματος

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Δυστυχώς αυτό δεν μπορεί να γίνει εάν δεν δούμε πρώτα μια πρόσφατη πανοραμική σας όπως επίσης και την κλινική σας εικόνα.

    Καρβουνιάρη Άννα - Σακέτου Αλέξια

    Οδοντίατρος

    Αργυρούπολη

  • Οι τιμες ποικοιλουν αναλογα με την ειδηκοτητα και οχι μονον .Γενικα ,καθως προκειται για μια χρονια ασθενεια απαιτειται μονιμη και σταθερη παρακολουθηση,θεραπεια και εμπλοκη του ασθενους σε προγραμμα καθημερινης ,αποτελεσματικης στοματικης υγειηνης για συντηρηση της καθαροτητας του περιοδοντιου.Το κοστος κυριως εξαρταται απο την βαρυτητα του περιστατικου.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Ανα τεταρτημόριο με αναισθησία γίνονται οι θεραπείες οσο για τιμή μπορεί να είναι 100€ το τεταρτημόριο δηλ 400 σύνολο αλλά κ αυτή η τιμή είναι υποκειμενική

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα! Συνήθως η θεραπεία της περιοδοντίτιδας γίνεται σε 4 ραντεβού. Το κόστος εξαρτάται από διάφορους παράγοντες και θα πρέπει να συνεννοηθείτε με τον οδοντίατρο που θα αναλάβει τη θεραπεία.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Μπορείτε να κανονίσετε ένα διαγνωστικό ραντεβού με τον περιοδοντολόγο του ιατρείου μας για να ενημερωθείτε πλήρως και να βρείτε απαντήσεις στα ερωτήματά σας.

    Οδοντιατρείο Ζάρμποζαν & Αναστασιάδη

    Οδοντίατρος

    Γλυκά Νερά

  • Θα πρέπει να ρωτήσετε τον περιοδοντολόγο σας για αυτές τις απορίες. Εξαρτώνται καθαρά από τον κάθε γιατρό και το κάθε περιστατικό.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας,δεν μπορώ να σας πω τιμή,ούτε για το τι χρειάζεται αν δεν έχω κλινική εικόνα.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Η θεραπεία πραγματοποιείται σε δυο συνεδρίες, κατα τις οποίες γίνεται ριζική απόξεση των δοντιών. Είναι ανώδυνη καθώς χορηγείται τοπικό αναισθητικό κ το κόστος κυμαίνεται απο 200-300€

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Η θεραπεία της περιοδοντίτιδας γίνεται με βαθείς καθαρισμούς των "θυλάκων των ούλων" κ βιοδιεγερση αυτών, υπό αναισθησία. Οι επισκέψεις συνήθως είναι 4 ή 5 με τον επανέλεγχο της. Τα κάθε ημιμοριο μπορεί να στοιχίσει από 60 μέχρι 150 ανάλογα την βαρύτητα της νόσου.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Για το κοστος καλο ειναι να επικοινωνησετε τηλεφωνικα.μια απλη θεραπεια περιοδοντιτιδας μπορει να παρει περιπου τεσσερα ραντεβου.σε καθε ραντεβουν θεραπευεται κ ενα τεταρτημοριο.η θεραπεια γινεται με ξεστρα χειρος σε συνδυασμο με υπερηχους κατω απο αναισθησια.μπορει επισης να χρησιμοποιηθει laser η να χορηγηθει τοπικα καποια αντιβιωση.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Η περιοδοντιτιδα είναι μια νόσος που έχει εξελίσσεται άλλοτε σταδιακά και άλλοτε πολύ γρήγορα. Επίσης, εμφανίζεται άλλοτε εντοπισμένη και άλλοτε γενικευμένη στο στόμα. Συνήθως χρειάζονται 2-3 ραντεβού βαθύ καθαρισμού της φλεγμονής των ούλων, διαδικασια που εύκολα εκτελει ο γενικός οδοντιατρος. Το κόστος μπορεί να ανέρχεται στα 50-60 ευρώ ανά συνεδρία.
    Όταν η περιοδοντιτιδα είναι προχωρημένη ή πολύ επιθετική θα πρέπει να αντιμετωπισθει από περιοδοντολογο ο οποίος με τη χρήση laser ή άλλων επεμβατικων μεθοδων θα συντελεσει στον περιορισμό της φλεγμονής ή ακόμα και στην ανάπλαση των περιοδοντικων ιστών.
    Οι συνεδρίες που απαιτούνται εξα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Δεν γνωρίζω το ποσό που θα ζητήσει ο περιοδοντολογος. Είναι διαφορετική από την τιμή του γενικού οδοντιάτρου.

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Χρειάζεται πρώτα να γίνει ένας σωστός κλινικός και σκυονογραφικος έλεγχος για να μπει η σωστή διάγνωση

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Εξαρτάται από τη σοβαρότητα του περιστατικού !

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Γίνεται συνήθως σε 4 ραντεβού με αναισθησίας ανά ημιμοριο και το κόστος ποικίλει από 400-1000 ευρώ

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Αν είναι σε αρχικό στάδιο τα περιστατικά που αναλαμβάνω χρειάζονται 3-4 ραντεβού κοντινά αν είναι δυνατόν και το κόστος ξεκινάει απο τα 250€ περίπου.

    Μουρούτσος Ασημάκης

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι