• Ουλίτιδα - περιοδοντίτιδα
  • Υποβλήθηκε 11/10/2023

Μετά από καθαρισμό δοντιών με το μηχάνημα υπερήχων και το γαντζακι μετα είδα μια γρατζουνιά σα ρωγμή στο ένα μπροστινο δόντι που σκαλώνει το νυχι μου αν το περάσω από επάνω. Είναι δυνατο να μου έκανε ζημιά ο οδοντιατρος?

17 ειδικοί απάντησαν

  • οχι ούτε οι υπέρηχοι ούτε το ξέστρο μπορούν να κάνουν την ζημιά που περιγράφετε Πιθανότατα προϋπήρχε

    Παναγόπουλος Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας! Το πιο πιθανό να συνέβη είναι ότι μετά την απομάκρυνση της πέτρας, τρύγιας , πλάκας, χρωστικών κ των όποιων εναποθέσεων των δοντιών, να αποκαλύφθηκε επιφάνεια του δοντιού που είχε εκ των προτέρων την μορφολογία που περιγράφετε. Σας ευχαριστούμε!

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Ο καθαρισμός με τον υπέρηχο είναι γενικά πολύ συντηρητικός και αποκόλληση ή αποτριβη σημείου συνήθως υποδηλώνει κάποιο πρόβλημα που προϋπήρχε εκεί και έγινε τώρα εμφανές, πχ κάποιο σημείο όπου ρητίνη είχε μια έντονη προεξοχή και ανίσχυρη συγκόλληση οπότε ιδανικά ήθελε παρέμβαση για επιδιόρθωση ούτως ή άλλως. Η σωστή κλινική εξέταση θα μας δείξει το αίτιο αλλά και την ενδεδειγμένη θεραπεία.

    Παναγιωτόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Νίκαια

  • Καλημέρα σας. Συνήθως μετά από καθαρισμό με υπερήχους και ξέστρα δεν μπορεί να προκληθεί κάποια βλάβη. Αν έχετε οποιαδήποτε αμφιβολία θα πρέπει να απευθυνθείτε στον οδοντιατρό σας

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Όχι, αυτό δεν μπορεί να συμβεί. Η βλάβη πιθανότατα προυπήρχε

    Μέγας Βασίλειος & Μέγας Λάμπρος

    Οδοντίατρος

    Κυψέλη

  • Το πιθανοτερο ειναι να προυπηρχε καθως οι υπερηχοι δεν αλλοιωνουν δοντι.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Δεν υπάρχει περίπτωση να το έκανε οδοντίατρος ρωγμές τα δόντια δεν γίνονται μετά από τον καθαρισμό από το εργαλείο που γίνεται ο καθαρισμός απλά προϋπήρχε και φεύγοντας η πέτρα το αντιληφθήκατε

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Συχνά δημιουργούνται τέτοιες ρωγμές στην επιφάνεια της αδαμαντινης των δοντιών. Συνήθως είναι επιφανειακες. Είναι απίθανο να προκληθουν από τον υπέρηχο ή τα ξύστρα περιοδοντιου. Προφανώς η ρωγμή στο δόντι σας προϋπήρχε και μετά την απομάκρυνση της μικροβιακης πλάκας έγινε πιο εμφανής.

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Κατηγορηματικα οχι.Η γρατζουνια αυτη που λετε προυπηρχε,ως αποτελεσμα των θερμικων μεταβολων πανω στο σμαλτο απο ζεστα ροφηματα

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Όχι απλά μπορεί να έφυγε πέτρα που σκέπαζε καποια κοιλότητα και τώρα να νιώθετε την «εγκοπη»

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας, έτσι όπως το περιγράφεται, δεν υπάρχει περίπτωση, να σας έκανε ζημιά ο οδοντίατρος.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Όχι. Ο υπέρηχος που κάνουμε τον καθαρισμό δεν έχει τόση δύναμη για να δημιουργήσει κάτι τέτοιο. Υπήρχε μάλλον, ή εμφανίστηκε τώρα που αφαιρέθηκε η πέτρα.

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Όχι, δεν είναι δυνατόν. Το δόντι είναι πιο σκληρό από το εργαλείο.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας,τα εργαλεία μας είναι μελετημένα για τον καθαρισμό των δοντιών,οπότε αποκλείεται να έχει γίνει ζημιά από τον συνάδελφο.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Όχι. Τα ξεστρα υπερήχων είναι ατραυμαυτικα για τους σκληρούς ιστους

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Το μηχανημα υπερηχων που αναφερετε ειναι προορισμενο να αφαιρει την πετρα μονο χωρις να πειραζει τα δοντια..το θεωρω πολυ δυσκολο εκτος αν εχει ασκηθει μεγαλη πιεση,αλλα κ παλι με επιφυλαξη

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Η διαδικασία του καθαρισμού δεν αφαιρεί οδοντική ουσία από τα δόντια. Άρα αν πραγματοποιήθηκε με σωστό τρόπο πιθανών να μην οφείλεται η ρωγμή στον καθαρισμό

    Γαλιατσάτος Παναγιώτης

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι