• Οσφυαλγία
  • Υποβλήθηκε 11/04/2024

Καλησπέρα σας Πάει καιρός που όταν γυρίζω το κεφάλι ακούγεται ένας ήχος και πονάω στη βάση του κεφαλιού εκεί που ενώνεται το κεφάλι με την σπονδυλική στήλη. Επίσης όταν ακουμπάω το χέρι ο πόνος αντανακλά πάλι στο κεφάλι πίσω και ακούγεται ήχος .. Παρατήρησα ότι ξεκινάει από τα δάκτυλα αυτός ο πόνος. Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι νευρολογικο η μυϊκό Σε τι ειδικότητα πρέπει να απευθυνθώ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας!Σε πρώτη φάση σε κάποιον ορθοπαιδικό, εφόσον μιλάμε για πόνο! Αυτό που νιώθετε πίσω μπορεί να είναι μυϊκό η και κάτι αρθρικό από τις αρθρώσεις του αυχένα! Η αντανάκλαση στα δάχτυλα δείχνει κάποια πίεση σε νεύρο!
    Καλή συνέχεια και περαστικά σας αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Μιλήστε με φυσικοθεραπευτη με εξιδίκευση στο manual therapy εαν έχετε σιγουρέψει με το γιατρό σας οτι δεν υπάρχει κάτι άλλο που χρειάζεται ιατρική παρέμβαση. Αυτό που περιγράφετε δε δείχνει κάτι ανησυχητικό αλλά μην ψάχνετε απαντήσεις στο διαδίκτυο εαν δε σας έχει εξετάσει κάποιος κλινικά

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Όπως το περιγράφετε πολύ πιθανό να είναι μυοσυνδεσμικό το πρόβλημά σας. Ο Φυσίατρος θεωρώ ότι είναι η ιατρική ειδικότητα που πρέπει να απευθυνθείτε. Ευχαριστώ.
    Είμαι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία.

    Κάπλας Απόστολος

    Φυσίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Προφανώς είναι μια έντονη δισκικη προβολή στον αυχένα με νευρολογικά συμπτώματα , κατόπιν μιας μαγνητικής μπορείτε να επισκεφτείτε έναν φυσικοθεραπευτή

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Αν συνδέεται ο πόνος στον αυχένα με τα δάχτυλα , τότε ΑΠΟ τον αυχένα χτυπάει ΠΡΟΣ τα δάκτυλα.
    Νευρολογο ή ορθοπαιδικο

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΤΕ ΣΕ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ ΓΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΜΥΟΓΡΑΦΗΜΑ.

    Στροφύλλα- Κουκοβίνη Ευγενία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμφιλοχία