• Εμφυτεύματα δοντιών
  • Υποβλήθηκε 02/02/2024

Mporw na kanw emfyteyma se donti pou brisketai katw apo to hgmorio?? Kai an ponaei?!

10 ειδικοί απάντησαν

  • ΔΕΝ ΠΟΝΑΕΙ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ. ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΡΚΕΤΟ ΚΟΚΚΑΛΟ ,ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΞΟΝΙΚΗ ΠΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΠΡΩΤΑ ΑΝΥΨΩΣΗΣ ΤΟΥ ΙΓΜΟΡΕΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΟΣΤΙΚΟΥ ΜΟΣΧΕΥΜΑΤΟΣ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Η εφαρμογή εμφυτευμάτων κάτω από το ιγμορείο είναι δυνατή, αλλά απαιτεί προσεκτική εκτίμηση από έναν ειδικό οδοντίατρο. Η περιοχή κάτω από το ιγμορείο (η οροθετική περιοχή) μπορεί να αντιμετωπίζει ορισμένες προκλήσεις λόγω του περιορισμένου χώρου και της πολυπλοκότητας της δομής των ούλων και του οστού.

    Πριν αποφασίσετε για την εφαρμογή εμφυτεύματος, είναι σημαντικό να πραγματοποιηθεί μια ακριβής διάγνωση από τον οδοντίατρό σας. Οι ακτινολογικές εξετάσεις και άλλες διαγνωστικές διαδικασίες μπορεί να χρησιμοποιηθούν για να αξιολογηθεί η κατάσταση του οστού και των ινών των ούλων. Δεν πονάει αν γίνει από καταρτισμένο οδοντίατρο και φυσ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μαργώνη Ιωάννα

    Οδοντίατρος

    Βάρη

  • Καλησπέρα σας. Εάν υπάρχει επαρκής οστική στήριξη γίνεται άμεσα το εμφύτευμα. Εάν όχι, υπάρχουν οι κατάλληλες τεχνικές που δημιουργούν οστική στήριξη πρώτα κ στην συνέχεια τοποθετείται το εμφύτευμα.
    Στην σύγχρονη οδοντιατρική υπάρχουν τα κατάλληλα μέσα ώστε όλες οι εργασίες να είναι πλήρως ανώδυνες. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Θα κάνετε μια αξονική τομογραφία για να δει ο θεραπων Οδοντίατρος το οστό και την ακριβή θέση του ιγμορειου

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Σε περίπτωση απώλειας οπισθίων δοντιών της ανω γνάθου αυτά μπορούν να αντικατασταθούν με εμφυτεύματα οταν υπάρχει οστική επαρκεια στην υπολειμματική ακρολοφια
    Αυτό θα φανεί σε μια ειδική εξέταση που λέγεται come beam computed tomography CBCT ή dental scan ή απλά αξονική
    Σε περίπτωση μη επάρκειας θα πρέπει να μελετηθεί η περίπτωση ανύψωσης του ιγμόρειου και κατευθυνόμενης οστικής αναγέννησης με τα κατάλληλα μοσχευματα
    Όλες οι επεμβάσεις γίνονται υπό Αναισθησια και χορηγείται η απαραίτητη παυσιπονη αγωγή για ανώδυνη θεραπεία και επούλωση

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Γινεται,αν υπαρχει επαρκης χωρος.Αλλιως,θα πρεπει να γινει ανυψωση ιγμορειου και μετα να τοποθετηθει το εμφυτευμα

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Μπορειτε, υπο προυποθεσεις.
    Ολες οι επεμβασεις γινονται με τοπικη αναισθησια ωστε να αποφευγεται ο πονος.

    Τζάνου Αρετή

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας. Αν υπάρχει χώρος για εμφύτευμα γίνεται να μπει.Αλλιως χρειάζεται ανύψωση ιγμορειο.Δεν πονάει γίνεται με αναισθησία.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Ναι, μπορείτε και όχι, δεν πονάει.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Θα πρέπει πρώτα να κάνετε μια αξονική που θα δείξει εάν υπάρχει ο απαιτούμενος χώρος ή εάν με κάποιες συγκεκριμένες ενέργειες μπορεί να δημιουργηθεί

    Καρβουνιάρη Άννα - Σακέτου Αλέξια

    Οδοντίατρος

    Αργυρούπολη