• Εμφυτεύματα δοντιών
  • Υποβλήθηκε 04/04/2024

Οδοντιατρικό θέμα: Είμαι γυναίκα 59 χρονών, στην κάτω γνάθο του στόματος μου, έχω όλα τα δικά μου δόντια. Στην άνω γνάθο έχω 2 γέφυρες, από 4 δόντια η κάθε μία. Βρίσκονται και οι δύο γέφυρες στη μπροστινή πλευρά, δηλαδή φαίνονται σχεδόν και τα 8 δόντια των γεφυρών, όταν γελάω ή μιλάω. Η μία γέφυρα από δεξιά χρειάστηκε να μου την κολλήσει πρόσφατα ο οδοντίατρος μου, αλλά μου είπε ότι η λύση είναι προσωρινή, αφού έχουν χαλάσει όλα τα στηρίγματα. Η άλλη γέφυρα προς το παρόν, δεν έχει κάποιο πρόβλημα όμως είναι τουλάχιστον 10 χρόνια που έχει τοποθετηθεί μέσα στο στόμα μου. Λύσεις που μου προτείνει ο οδοντίατρος μου: ✓Εμφυτεύματα (τα φοβάμαι και είναι πανάκριβα) ✓Μασελάκι δεξιά (το θεωρώ προσωρινό, δηλαδή μέχρι να χαλάσει και η εξ αριστερών γέφυρα μετά θα είναι άχρηστο)✓Ολόκληρη μασέλα στην άνω γνάθο( φοβάμαι μήπως δεν μπορέσω να την δεχτώ). Παρακαλώ πολύ επειδή βρίσκομαι σε αδιέξοδο, θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας.

7 ειδικοί απάντησαν

  • Αν δεν μπορείτε να αντέξετε το κόστος των εμφυτευμάτων καλό θα ήταν να γίνει ένα μασελακι Υπάρχει ο τύπος του υλικού θερμοπλαστικου Val plast χωρίς χωρίς μεταλλικά μέρη που θα είναι κ πιο όμορφο αισθητικά

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλό θα ήταν να εκτιμησω την παρούσα κατάσταση κλινικά και ακτινογραφικά ώστε να έχει βαρύτητα η δική μου γνώμη

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Ακουγεται σοβαρη πέριπτωση και προφανως πρεπει να εκανα εξεταση πρωτα για να σας πω. Παντως θα μπορουσατε να ξανακανετε γεφυρα εαν τα προηγουμενα δοντια στιρηγματα καθισταντο αξιοπιστα...Χρειαζεται εξεταση και αναλυση σχεδιων θεραπειας.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Για να σας δωθεί απάντηση εμπεριστατωμένη πρέπει να γίνει μελέτη επί της πανοραμικής σας ακτινογραφίας.

    Νοικοκύρη Αναστασία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Να επιλεξετε ο,τι ειναι μακροπροθεσμο και οικονομικα φιλικο σε σας

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Προσωπικά θα σας έλεγα το.μασελακι

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Σε καθε περιπτωση υπαρχουν κ διαφορετικες λυσεις.μπορει να μπει ενα απλο μασελακι οπως λετε δηλαδη μια μερικη οδοντοστοιχια που ειναι το πιο λογικο αφου εχετε ακομα καποια δοντια,ολικη οδοντοστοιχια (μασελα) δεν ειναι απαραιτητη ακομα εκτος να κανετε μια μερικη που μπορει μελλοντικα να αναπορορμοστει σε ολικη οδοντοστοιχια,οταν θα εχουν χαθει κ τα υπολοιπα δοντια,αλλα αυτο μπορει να ελεγχθει μονο απο κοντα.τα εμφυτευματα ειναι η καλυτερη κ πιο συγχρονη λυση,αλλα περα απο το κοστος πρεπει να δειτε κ αν τοποθετουνται με αξιωσεις.στην ανω γνωθο υαπρχουν καποια ανατομικα στοιχεια οπως το ιγμορειο που μπορει να δυσκολεψουν την τοποθετηση τους.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη