• Εμφυτεύματα δοντιών
  • Υποβλήθηκε 06/12/2023

Θα βάλω εμφύτευμα σε ένα δόντι ( τραπεζίτη) το οποίο το έχω χάσει πολλά χρόνια, τουλάχιστον 15 κ το κόκκαλο εννοείται έχει " φαγωθεί".... Η γιατρός μου εδώ στην Γερμανία μου είπε ότι δεν χρειάζεται να κάνουμε μόσχευμα, αλλά θα μου βάλει εμφύτευμα το οποίο δεν μπαίνει ολόκληρο μέσα στο κόκκαλο, αλλά το μισό... αυτή η μέθοδος είναι καλή;; θα πετύχει;; Η γιατρός βέβαια με καθησύχασε κ είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αλλά εγώ φοβάμαι κ έχω τις αμφιβολίες μου ,μην δεν πετύχει... Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση σας!!!

7 ειδικοί απάντησαν

  • Αυτό που γνωρίζω είναι ότι τα εμφυτεύματα πρέπει να μπαίνουν εξολοκλήρου και λίγο πιο κάτω από το χείλος του κόκκαλου στο κανάλι που δημιουργείται δεν μπορώ να εκφέρω άποψη γι’ αυτό που σας είπε η οδοντίατρος στη Γερμανία ίσως να πάρετε και μία δεύτερη γνώμη από άλλον Οδοντίατρο

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας,για να το λέει η συνάδελφος μου δεν υπάρχει πρόβλημα αφού θα υπάρχει μόσχευμα.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας! Υπάρχει κ αυτή η τεχνική. Εφόσον σας δίνουν "εγγύηση" επιτυχίας της επέμβασης κ παρακολούθηση του εμφυτευματος για κάποια χρόνια, τότε μπορείτε να προχωρήσετε. Ειδάλλως μπορείτε να πάρετε κ μία δεύτερη γνώμη πριν αποφασίσετε. Σας ευχαριστούμε!

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • το εμφυτευμα μπαινει ολοκληρο μεσα στη γναθο κ απαιτειται κατι τετοιο για να γινει σωστα η οστεοενσωματωση οπως λεμε.ειναι η πιο συγχρονη λυση κ σπανια απορριπτεται απο τον οργανισμο,αν τηρηθουν καποιοι κανονες.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Δεν περιγράφεται κάτι τέτοιο στη σύγχρονη βιβλιογραφία
    Και εγώ στη θέση σας θα το έψαχνα περισσότερο πριν προχωρήσω

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Τα ευρήματα της αξονικής τομογραφίας αξιολογουνται ανά περίπτωση από τον θεράποντα ιατρο.Μπορειτε με αυτά να πάρετε και μια 2η γνώμη

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Προτείνω, να εμπιστευτείτε την γιατρό σας. Την καλησπέρα μου.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι