• Λιποαναρρόφηση
  • Υποβλήθηκε 28/04/2023

Γεια σας, ενδιαφέρομαι για λιποαναρρόφηση μετά απο εγκυμοσύνη. Έχω θρομβοφιλια και ηθελα να ξέρω αν αυτό είναι ανασταλτικός παράγοντας.

9 ειδικοί απάντησαν

  • Είναι μια σχετική αντένδειξη όχι απόλυτη . Θα πρέπει να το συζητήσετε με τον ιατρό που έχετε επιλέξει .

    Κίμων Ταμπαρόπουλος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Λαμία

  • Καλησπέρα σας. Ο συνδυασμός λιποαναρρόφησης και θρομβοφιλίας αυξάνει τον κίνδυνο μετεγχειρητικών θρομβώσεων και ως εκ τούτου θεωρείται υψηλού ρίσκου επέμβαση

    Παπάς Θανάσης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Είναι ένας παράγοντας που πρέπει να ληφθεί σοβαρά υπόψην απο τον ιατρό που θα σας χειρουργήσει και φυσικά στα πλαίσια του προεγχειρητικού σας ελέγχου, θα πρέπει να γίνουν όλες οι απαραίτητες εξετάσεις που απαιτούνται. Επειδή μια πιθανή επιπλοκή της λιποαναρρόφησης είναι η θρόμβωση, με την κατάλληλη αγωγή μετεγχειρητικά εφόσον κριθεί απαραίτητο, δεν υπάρχει συνήθως πρόβλημα. Επίσης παίζει ρόλο η έκταση και διάρκεια της επέμβασης για την αγωγή που θα ακολουθηθεί , το πόσο γρήγορα θα κινητοποιηθείτε, ποσά κιλά είσαστε κτλ, αλλά αυτά εξετάζονται λεπτομερως στην ιατρική επισκεψη γιατί φυσικά κάθε ασθενής διαφέρει.

    Σκολαρίκου Μαρία

    Πλαστικός Χειρουργός

    Κολωνάκι

  • Η θρομβοφιλια υπό την προϋπόθεση της κατάλληλης προ- και μετεγχειρητικης θεραπείας δεν αποτελεί αντενδειξη για μια λιποαναρροφηση.

    Δελβινιώτη Ξένη

    Πλαστικός Χειρουργός

    Ιλίσια

  • Γεια σας.
    Κατά κανόνα η θρομβοφιλία δεν αποτελεί αντένδειξη για τέτοιο χειρουργείο καθώς δίνεται η κατάλληλη αντιθρομβωτική προστασία.

    Σας ευχαριστώ

    Καλούδης Ιωάννης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημέρα σας . Ευχαριστώ για την επικοινωνία σας !!!
    Η θρομβοφιλία δεν αποτελεί απόλυτη αντένδειξη για λιποαναρρόφηση.
    Οι υποψήφιοι για λιπαναρρόφηση ασθενείς με θρομβοφιλία θα πρέπει να αναγνωρίζονται και να παρέχονται πληροφορίες που θα επιτρέψουν μια τεκμηριωμένη απόφαση σχετικά με τους κινδύνους της λιποαναρρόφησης. Οι κίνδυνοι της λιποαναρρόφησης μπορούν να ελαχιστοποιηθούν ελαχιστοποιώντας την έκταση της επιφάνειας του σώματος που θα γίνει λιπαναρρόφηση και τον όγκο του λίπους που θα αφαιρεθεί .Ομοίως, οι ταυτόχρονες αισθητικές επεμβάσεις, η χρήση γενικής αναισθησίας, η μετεγχειρητική ακινησία και η μετεγχειρητική φλεγμονή θα π
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ασημομύτης Χρήστος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Ευαγγελισμός

  • Λόγω του κινδύνου της εύκολης δημιουργίας θρόμβων θα πρότεινα να την αποφύγετε την λιποαναρρόφηση

    Δρ. Κόκκαλης Γεώργιος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Χαλάνδρι

  • Ευχαριστώ πολύ για την ερώτησή σας, μου δίνετε την ευκαιρία να σας πω ότι Θρομβοφιλία έχουνε πολλοί άνθρωποι που κυρίως είναι ασυμπτωματικοί χωρις να το γνωρίζουνε, μέχρι να εκδηλωθεί με κάποιο σύμπτωμα θρόμβωσης . Μετά από λιποαναρρόφηση θα πρέπει να πάρετε προληπτικά αντιπηκτική αγωγή, εφ´ όσον έχετε θρομβοφιλία και να φοράτε τον ειδικό μετεγχειρητικό κορσέ .

    Παντελίδης Μάνος

    Στρατιωτικός Ιατρός, Διευθυντής Πλαστικής Χειρουργικής 251 Γενικού Νοσοκομείου Αεροπορίας

    Αμπελόκηποι

  • Δυστυχώς αποτελεί αντενδειξη.

    Ακτσαλής Ευάγγελος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Πλαστικός Χειρουργός

    Σέρρες